Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev / genel / aci kaybimiz

aci kaybimiz

Ev / Genel / Acı Kaybımız.

Acı Kaybımız.

Değerli büyüğümüz Ateyhan BİLGİN Niğde-Altayköy’de 95 yaşında vefat etti. Ulı çınara Ällahtan gani-gani rahmet; kederli ailesine ve akrabalarına başsağlığı dileriz. Cenazesi 04-11-2011’de Cuma namazına müteakip Altayköyü Altay camiinde kılınacaktır.

*

Ateyhan Bilgin: 1918’de Altay-Barkol’da dünyaya geldi. Babasının adı Ïsa; annesinin ise, Ayşe’dir. Kazak Türkleri Kerey Boyunun Cantekey nesillerinden Tasbïke sülalesindendir.

5 kardeşten biri olan Ateyhan Bilgin, Eliskan Täci ile amcaoğludur. Eliskan’ın babası Älip, Çinliler tarafından şehit edildikten sonra Ateyhan Bilgin, amcası Eliskan liderliğinde genç yaşta göç kafilesinde yer alır.

Pakistan’a geldiğinde burada 12 sene kalırlar ve bu sırada geceleri dil dersi kurslarında ders alır. Ateyhan Bilgin, Urduca, İngilizce, Rusça, Arapça, Farsça, Türkçe, Kazakça ve diğer Türk lehçelerini biliyor. Pakistan’ın Peşaver ilinde Doğu Türkistan Kazak Cemiyeti adında derneğin kurucularından ve genel sekreterlerindendir. Mesai arkadaşı Halife Altay ile beraber bu dernekte aktif çalışmalarda bulunur. Pakistan’dan Türkiye’ye yapılan göçün öncülerindendir.

İstanbul’da bütün Kazak muhacirleriyle beraber devletin tahsis ettiği misafirhanede 3 sene kaldıktan sonra Altayköyüne yerleşir. 1956-1963’de Altayköyün ilk Muhtarı seçilmiş ve yine 1975-1977 döneminde yine Muhtar olmuştur. 1955-56 yılından beri burada yaşayan Ateyhan Bilgin 8 çocuk babasıdır.

(Bu kısa biyografisi kendi ağzından anlattıklarıdır.)

Kuddüs Çolpan.Hakkında Kuddüs Çolpan

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi*


Hakkında antikor