Amerika – Türk Anadolu ilişkiler tarihi sıralaması ve “İçimizdeki Amerika”

Ev / Genel / Amerika – Türk Anadolu ilişkiler tarihi sıralaması ve “İçimizdeki Amerika”

Amerika – Türk Anadolu ilişkiler tarihi sıralaması ve “İçimizdeki Amerika”

.

1776-1788 Amerika devleti halkı, “Vahşi Batı” Avrupalı denizcilerin kıtaya ayak basıp oradaki yerli halkı katlederek yerlerini ellerinden alıp yerleşen “Levanten Avrupalılar”dır, Amerika en son kurulan ülkeler arasındadır.

“ Amerika İngiltere’nin izni ile kurulmuştur, kurucusu İngiltere”dir…

“Amerika bağımsızlığını kazanana kadar İngiliz koruması altında ticaret yapmıştır.”

“Amerika devletlerinin resmi dili İngilizcedir”…

“Amerika bütün dünyaya İngilizce dilinin yayılması için çalışmalar yapmaktadır”…

http://www.academia.edu/1888131/19._Yüzyılın_İkinci_Yarısında_Osmanlı_Amerika_Silah_Ticareti

Osmanlı Devleti’nin “En ziyade müsaadeye mazhar millet” tanımlı ABD ile Türklerin Anadolu tarihi….

.

1801-1805 Amerika’nın ilk Anadolu ilişkileri Akdeniz’e gönderdiği “Amerikan deniz gücü’nün Akdeniz’de ki (Garp Ocakları) Karamanlı Hanedanı tarafından esir alınması” ile başlar..

Karamanlı Hanedanı ile Amerika arasında yapılan tazminat ve vergi antlaşmasından sonra Amerikalı deniz birliği Amerika’ya iade edilir .. BU ANTLAŞMA “AMERİKAN TARİHİNDE İLK VE TEK”TİR

https://turkbilimi.com/karamanli-hanedani-1711-1835-amerikayi-vergiye-bagliyan-dunyanin-tek-ulkesi.html

1830 Anadolu’da Amerika-Osmanlı ilişkileri bu dönemde başlar, Karamanlı Hanedanı’nın elinden kurtarılan Amerikan deniz gücü sonrası 1830  yılında Osmanlı – Amerika silah ticaret antlaşması “Seyr ü sefâin ve İcra – yı Ticarete Dair bir Muahede- i Hümâyun” (En ziyade müsaadeye mazhar millet) antlaşması yapılır..

Amerika Osmanlı devletinde milli ve dini çalışmalar başlatır..

http://www.academia.edu/1888131/19._Yüzyılın_İkinci_Yarısında_Osmanlı_Amerika_Silah_Ticareti

1852 Harput Fırat Koleji ;  Amerikan Dış Müşavirler Komitesi , Harput’ta Ermeni Evangelist Kilisesi din adamlarını eğitmek için bir teoloji seminerini kurulur ve 1859 yılında  “Amerikan Harput Misyoner Koleji” olarak  genişletilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Euphrates_College

1863 “Amerikan (Robert) Kolej” Amerika’nın kendi devleti dışındaki ilk okul açma girişimi Osmanlı  başkenti İstanbul’da olur, bu okulda yabancılardan daha çok Osmanlı topraklarındaki Türk-Müslüman olmayan halk ve Osmanlıdaki Yönetici Türklerin çocukları vardır.. öğrenciler seçilerek alınır…İngilizce eğitim dilidir..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_Lisesi

1871 Yılı önemlidir, Versay barış antlaşması yapılır,    Alman İmparatorluğu ile Fransa Arasında yapılan Versay Barış Antlaşmasının 22. maddesinin 155,258, 261 ve 434 maddelerinin amacı Almanya ile Osmanlı devleti arasında herhangi bir ilişki kurulmasını engelleme şartlarıdır..      http://dergipark.gov.tr/download/article-file/58404 .   Ayni yılda Osmanlı topraklarında Talas Amerikan Okulu; ABD’li misyoner James L. Fowle tarafından kuruldu ve 1889’da Henry K. Wingate tarafından ikinci bir yatılı okul haline getirilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Talas_Amerikan_Okulu

1874  Merkez Türkiye Koleji, Gaziantep Amerikan Misyon Kurulu , Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuş Bir Hristiyan üniversitesiydi . Gaziantep

https://en.wikipedia.org/wiki/Central_Turkey_College

1876 İzmir Amerikan Koleji, kızları öğrenci olarak kabul eden Amerikan / Hristiyan  misyoner okulu.

https://en.wikipedia.org/wiki/American_Collegiate_Institute

1880 Adana Kızlar için Amerikan Koleji; Amerikan misyoner tarafından kurulan okulun protesto öğretileri çoğunlukla şehrin Ermeni cemaatinden öğrencileri cezbetmiştir .

https://en.wikipedia.org/…/Adana_American_College_for_Girls

1886 Merzifon Amerikan Koleji; Amerikan misyonerlerince kurulan kolej, Amerika’nın Osmanlı topraklarında açtığı misyoner okullarından ilki olarak kayıda geçmiştir, 1886-1924 yılları arasında varlığını sürdürdü.

https://en.wikipedia.org/wiki/Anatolia_College_in_Merzifon

1888 Tarsus Amerikan Koleji; Osmanlıdaki ikinci hareketi yine Amerika’nın başka bir devlette misyoner okulu açmasıdır.. bu Osmanlı şehri Adana’dır…  Tarsus bir Doğu-Levanten şehirdir.. bunu daha sonra diğer çalışmalar izler..  “Türkiye için liderler, dünya için liderlik”..  !!!  İngilizce eğitim dilidir..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tarsus_Amerikan_Koleji

1891 İzmir uluslararası koleji

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_missionary_schools_in_Turkey

1892-1893 Merzifon’daki Amerikan Koleji’nin,  Merzifon ayaklanmalarında Hınçak Komitesi’nin karargâhı olması önemli bir göstergedir… İngilizce eğitim dilidir..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Merzifon_Amerikan_Koleji

1914 yılında Türk topraklarındaki Amerikan okullarının sayısı 426 olup, 17 misyoner merkezi ile 9 tane de Amerikan hastanesi bulunmaktaydı.

“Osmanlı Devleti’ne başkaldıran Ermenilerin, genellikle Amerikan okullarından yetiştikleri ve hatta Ermeni terör örgütlerinin de bu Amerikan okullarını karargâh olarak kullandıkları, bilinen gerçeklerdendir.”

http://www.atam.gov.tr/dergi/sayi-37/turkiyedeki-amerikan-okullari-krizi-1927-1928

1914-1915 Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek için yapılan İngiliz konsorsiyumu ile Osmanlı arasındaki savaşta Osmanlı galip gelir..Osmanlının müttefiki Almanyadır..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Çanakkale_Savaşı

1917  Amerika Osmanlı müttefiki Alman devletine savaş ilan etmesi ile İngilizlerden destek alan Araplar Mekke’yi ele geçirirler.

https://tr.wikipedia.org/wiki/1917

1918  İstanbul’un işgali; Birinci Dünya Savaşı‘nın sona erdiğinin ilan edilmesinin ardından, 13 Kasım 1918’de Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul işgal olunur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/İstanbul%27un_İşgali

1919 yılında Osmanlıdaki milliyetçi ordu insanlarını Malta’ya sürerler Enver Paşa Almanya’ya gider oradan da Türkistan’a gidip birleşik Türkistan devleti kurar…

https://turkbilimi.com/1919-1920-osmanli-ve-turkiye-cumhuriyeti-tarihinde-cok-cok-onemli-bir-tarihi-sayfa-neden-maltaya-surulduler-malta-surgunleri.html

1920 Mustafa Kemal Paşa Türkiye Cumhuriyetini kurar, Türkiye’nin kuruluşunda da “Amerikan okullarından mezun olan öğrenciler” “Cumhuriyetin Aydın Kesimi”!! ..ni oluştururlar… yani “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu destek insanları” dır …

https://tr.wikipedia.org/wiki/Agop_Dilaçar

1926 Yılnda Türkiye Cumhuriyeti Amerikanın kuruluşunun 150 yılı anısına pullar bastırır.

1927-1928 Cumhuriyet dönemi Amerikan okulları kırizi oluşur…

http://www.atam.gov.tr/dergi/sayi-37/turkiyedeki-amerikan-okullari-krizi-1927-1928

1938 Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal’in ölümü sonrasında Milliyetçilik aşındırılma dönemine geçilmiş, paralardaki Hürriyet tamgası Bozkurt kaldırılmıştır.. hemen ardından 1939 YILINDA 2. DÜNYA SAVAŞI ÇIKARILMIŞTIR…

https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Dünya_Savaşı

1945 2. Dünya Savaşı Türkiye Cumhuriyetinde birçok yeni hareketlerin olmasını sağlamıştır.. Türkiye savaşa girmemiş olmasına rağmen yenik ülke konumundadır.. Türkiye’de bu durumu kabul etmeyen Milliyetçiler devlet görevlerinden alınmış ve yargılanmıştır..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nihal_Atsız

1947 Amerika’nın Türkiye Cumhuriyet devrindeki ilk önemli hareketi 1947 yılındaki Amerika-Türkiye antlaşmasıdır, bu antlaşma ile Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Eğitimi Amerikalıların kontroluna devredilmiştir… ve bu tarihten sonra bu antlaşma iptal edilmez, günümüze kadar gelen süreçte Amerika Türkiye cumhuriyetinin Milli Eğitimi’nin en üst kontolu (Müfredat)  Amerika elinde bulundurmaktadır…

Önemli not; Büyük Türk bilim insanı Prof. Oktay Sinanoğlu bu konuyu yıllarca dile getirmiştir…

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fulbright

12 Ekim 1950 Kore Savaşı ve Türkiye
Türkiye, TBMM’nin onayını almaksızın Kore’ye asker gönderdi. Kore’ye asker gönderme fikri, halihazırdaki hükümetin (DP) politikası gereği, artan Sovyet Rusya tehdidine karşı NATO’ya üye olabilmek için bir fırsat olarak görüldü.
Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişilik 1. Türk tugayı, 17 Eylül 1950’de İskenderun limanından hareket ederek 12 Ekim 1950’de öncü takım Pusan limanına ulaştı ve 17 Ekim’de ana birliği de Pusan’dan karaya çıktı. Aynı gün Pusan’dan hareket ederek 20 Ekim’de Taegu’ya vardı. Burada Amerikan teçhizatıyla donatılarak talimlere başladı. Türk Tugayı bir müddet cephe gerisindeki komünist gerillalarla mücadele ettikten sonra süratle kuzeye doğru ilerlemekte olan Birleşmiş Milletler ordularına iştirak etti. 10 Kasım’da Taegu’dan hareket ederek 21 Kasım’da Kunuri’ye vardı ve Amerikan 9. Kolordusu’nun sağ kanadına konuşlandırıldı.
https://tr.wikipedi0.org/wiki/Kore_Savaşı

1950-1960 yılları “Adnan menderes devri”, bu yıllar ” Türkiye’nin Amerikan kontrolü ile Milli değerlerinin yok olduğu en önemli devir”dir…bu devirde uçak sanayisi tamamen kapatılmış, Amerika’nın 2. Dünya savaşından kalan kullanılmayan askeri araçları Türkiye’ye verilmiştir,  okullara Amerikan yardımı altında süt tozundan süt verilerek Türk çiftçisinin sütleri kullanımdan kaldırılmış Atatürk Milliyetçiliği aşındırılmış ve Türk milletine çok büyük Amerikan hayranlığı işlenmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Adnan_Menderes

1952 Türkiye NATO’
1951 Eylülünde Türkiye NATO’ya kabul edildi. 18 Şubat 1952’de, 5886 sayılı yasa ile TBMM, NATO anlaşmasını onayladı ve Türkiye resmen NATO üyesi oldu. DP kodamanlarından Samet Ağaoğlu’nun ifadesiyle Kore’de “bir avuç kan” vermiştik ama “büyük devletler” arasına da katılmıştık.

1955 Amerika’nın Akdeniz’de ki Osmanlı-Türk kontrolunda en önemli hedefi Ortadoğu’nun Adana’dan yönetilme planıdır, Amerikan tarihinde ilk misyoner okulunun Adana’da yapılmasının ardından  “Adana-İncirlik’te ki Amerikan Askeri Üssü” kurarak Ortadoğu’yu Adana’dan yönetmesi bunun en iyi göstergesidir..

https://tr.wikipedia.org/wiki/İncirlik_Hava_Üssü

2003-2018 Türkiye’nin son siyasi dönemi Milliyetçiliğin tamamen yok edilmesi dönemidir… okullardaki “Milli And kaldırılmış ve Milli Tanımlar silinmiştir”…PYD silahlı gurubu Amerika tarafından kurulmuştur…halen Amerika tarafından desteklenmektedir..(Levanten; Avrupalılar tarafından “Doğu insanı” demektir.)

Mühim not; “1892-1893 Merzifon’daki Amerikan Koleji’nin,  Merzifon ayaklanmalarında Hınçak Komitesi’nin karargâhı olması hali tekrar etmiştir”…

ABD askerleri Gaziantep’te eğitimde

https://tr.sputniknews.com/…/201810141035654063-abd-askerleri-gaziantep-egitim/

Notlar:

İngilizce eğitim yapan “Gülen Hareketi” benzer bir yapıdır..

“Amerikan Misyoner Okulları daima kız öğrenci alarak Türk toplumunun gelecek nesillerini yetiştirecek kadınları yönetme hareketi oluşturmuştur, günümüzde de sosyal yayınlar ve iletişim ağları kadınlar üzerine programlanmıştır…”.

“Osmanlı Devleti’ne başkaldıran Ermenilerin, genellikle Amerikan okullarından yetiştikleri ve hatta Ermeni terör örgütlerinin de bu Amerikan okullarını karargâh olarak kullandıkları, bilinen gerçeklerdendir.”

Günümüzde, Ortadoğu petrol zengini ve stratejik alan durumundadır, Amerika bu bölgede resmi ya da gayri resmi hareketler ile hak iddiasında bulunmaktadır, Ortadoğu halkı sürekli ateş altında tutulmaktadır..

Türk milletinin önemli bir ata sözü der ki…. “İŞTİR KİŞİNİN AYNASI, LAFA BAKILMAZ”.

Yani lafa-söyleme değil eyleme-işe bakarak karar verilir…”BİR MİLLET DOSTLARINI DOĞRU TERAZİDE TARTMADIKÇA MİLLET OLMA ÖZELLİĞİNİ KORUYAMAZ”…..

.

Akdeniz’de Batıyı yöneten Doğulular

Akdeniz’de Batıyı yöneten Doğulular

.

Akdenizde tarih ve zaman

Akdenizde tarih ve zaman

.

ORTADOĞU YANARDAĞI VE ATEŞE TAPAN ORTADOĞU HALKI

ORTADOĞU YANARDAĞI VE ATEŞE TAPAN ORTADOĞU HALKI

.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


Medinet_Habu_Ramses_III._Tempel_Nordostwand_Abzeichnung_01

Deniz insanları “Trakyenler” mi !!..

. Ramses III. Belgelerinde Mısır devleti ile Deniz insanları savaşı belgelenmiştir, tarih Mö.1200 lü yıllardır… …


ateşgah

Azerbaycanda ateş inancı ve ateş tapınakları

. Azerbaycan tarihinde doğal gaz bacalarının ateş ile buluşmasından oluşan sürekli yanan ateş bölge kültürüne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor