Ankara’yı dünyaya tüyleri ile tanıtan keçi, Ankara keçisi- Tiftik, “Elmas Elyaf”

Tiftik-Angora-Ankara keçisinden, ipek benzeri kumaş ya da iplik yapılır
Ankara keçisi yünü, hem dayanıklı hem de esnektir, yüksek parlaklığı ile dikkat çekicidir, bu özellikleri ile “Elmas Elyaf” takma adını kazanmıştır ve bu kaliteyi bir tekstile eklemek için sıklıkla lif karışımlarında kullanılır.

Tiftik, nemlendirici özelliklerinden dolayı yazın serin kalırken, mükemmel yalıtım özelliklerine sahip olduğu için kışın ılıktır. Dayanıklı, doğal olarak elastik, aleve dayanıklı ve kırışmaya dayanıklıdır.
Kaşmir , angora ve ipek gibi lüks bir lif olarak kabul edilir ve genellikle koyunların ürettiği çoğu yünden daha pahalıdır.

Kaynak; Wiki

Angora keçisi, M.Ö. 14. Yüzyıl başlarından kalma giyim eşyası için keçi kılı kullanımıyla ilgili eski bir cinstir. MS 13. yüzyılın başlarında, Süleyman Şah tarafından Ghengis Han’ı terk ederken Ankara’ya binlerce kilometre yol alan keçilerin kaydı vardır.

Alttaki bağlantı değerlerini korumayıp değer verilmeyen Türkiye’de  gelinen son durumu göstermektedir.

https://www.angoragoats-mohair.org.uk/angora-goats/

 

Tiftik keratin yapısı, tüm memelilerin saçları, yünü, boynu ve cildinde bulunan bir proteinden oluşur , ancak bu özellikleri Angora keçisine özgüdür.

Tiftik lifi çapı yaklaşık 25–45 mikron arasındadır.
Genç hayvanlardan elde edilen ince saçlar, giysi gibi daha ince uygulamalar için kullanılır ve yaşlı hayvanlardan daha kalın tüyler, daha çok halılar ve dış giyim için tasarlanmış ağır kumaşlar için kullanılır .

Günümüzde Güney Afrika Tiftik üretiminde dünyanın en büyük tiftik üreticisidir. Amerika Birleşik Devletleri, Texas’ta üretilen Amerikan tiftikleri en büyük ikinci üreticidir.

Türkiye Ankara keçisinin ülkesidir ve kaliteli tiftik üretiyor. Keçiler yılda bir kez (Güney Afrika’dan farklı) makaslandığı için, Türkiye dünyanın en uzun tiftiğini üretir.

Aralık 2006’da, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu , tiftik ve diğer doğal liflerin profilini yükseltmek amacıyla 2009’u Uluslararası Doğal Lifler Yılı ilan etti .

Kaynak; Wiki
.

Kadife ve Ankara keçisi; Ankara keçisi kılı kadife yapımında çok kullanılan değerli elyaf’tır.
.
“Alışılmadık yumuşaklık ve görünüşün yanında sıra üretim maliyetinden dolayı, kadife soyluluk göstergesidir.”
.
Bağdat Yönetimi Harun Reşit Tarafından Keşmir-Kadife’yi tüccarlar Endülüse götürdüler.
Memlük döneminde Kahire kadife üretiminde Dünyanin En Büyük Üreticisi oldu.
Venedik’e tüccarları buna ilgi gösterdi,
Zengin Mali İmparatorluğuna ihraç edildi, Mali İmparatorluğun hükümdarı Musa Mekke’ye Yaptığı hac’da Kahire’yi Ziyaret Etti . Birçok zengin kadife giyerek ona geri eşlik etti. “İbn Battuta Süleyman (Mansa)dan bahseder, Mali Hükümdarı ve yerel kadrosu cemaat olarak kadife kaftan giymiştir.”
II . Mehmed’in saltanatı sırasında asistan aşçıları, Bursada Yapilmis mavi renkli kadife elbiseler giydi.

Kaynak; Wiki

ANKARA KEÇİSİNİN İNGİLİZLER TARAFINDAN GÖTÜRÜLME TARİHİ…
“Kendisini padişaha Müslüman olmaya çok yakın bir Hıristiyan din adamı olarak tanıtıp, Anadolu’yu dolaşma ve dilediği her şeyi satın alıp yurt dışına çıkartma izni almıştır, İngiliz sanayi casusu. Gerçek amacı, bir çift damızlık tiftik keçisi alıp Güney Afrika’da önceden hazırlanmış İngiliz çiftliğine götürmektir.
İSYAN EDEN TÜRKMEN HALKIN TEPKİSİ
İngiliz misyonerin elinde padişah fermanı vardır. Osmanlı zabitleriyle birlikte zorla almaya kalkar damızlıkları. Türkmenler padişah fermanına ve zabitlere karşı çıkıp damızlık tiftik keçisi vermemek için silaha sarılırlar. Haber duyulur ve damızlık keçileri İngilizlere vermemek için direnen silahlanan Türkmenlerin sayısı onbinlere varır. Osmanlı, İngiliz’e damızlık vermeyen Türkmenler üzerine ordu gönderir. Üç yıl süren direniş bastırılır ve İngiliz’e istediği damızlık Ankara keçileri verilir. İngiliz, isyancıların dinmeyen öfkesinden korunmak için tiftik keçilerini siyaha boyayarak kaçırır o topraklardan ve limana ulaştırıp Güney Afrika’ya doğru yola çıkar.”

Alıntı adresi aşağıdadır, daha geniş bilgi için mutlaka tıklatınız.

Süleyman Şah’ın keçileri nasıl Avustralyalı oldu

https://odatv.com/suleyman-sahin-kecileri-nasil-avustralyali-oldu-2811171200.html

Süleyman Şah’ın tiftik keçisi nasıl İngiliz’in malı oldu

https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2017/05/27/suleyman-sahin-tiftik-kecisi-nasil-ingilizin-mali-oldu/

.

.

Ankara Ahi Beyliği; Cumhuriyet ve adaletin tarihi 1290 – 1354

Ankara Ahi Beyliği; Cumhuriyet ve adaletin tarihi 1290 – 1354

.

.

.

.

 

 

Hakkında Türk Bilimi