ANT DAĞLARINDA TÜRK İSİMLİ ANTİK BİR İNKA; ATAHUALPA (ATA ALP)

İsminin Türk olduğu görülen İNKA imparatorunun hazin hikayesi..

Huayna Capac 1525’te öldükten sonra, Atahualpa (Ata alp) , kardeşi Huáscar tarafından Quito valisi olarak atandı.
Atahualpa, İnka’nın kardeşinin onu devirebileceğini düşündüğü için gönderilen Huáscar’ın ordularını yendi ve bu süreçte İnka İmparatorluğunu Sapa Inca olarak fethetti ve yönetti.

İspanyol işgalindeki İnka toprakları; Ocak 1531’de, İnka İmparatorluğu’nu fethetme görevinde Francisco Pizarro liderliğindeki bir İspanyol seferi Puná Adası’na indi . Pizarro yanında 169 adam ve 69 at getirdi. İspanyollar güneye yöneldiler ve Huáscar ve Atahualpa’nın birbirlerine karşı yürüttüğü iç savaşı duydukları Tumbes’i işgal ettiler.

İspanyollar Atahualpa’yı görüşmeye davet ettiler, sayıca çok az olan İspanyollardan sakınmadı davete gitti, davette çokça içirdiler, davet sonrasında İspanyollar Atahualpa’yı yolcu ettiler, fakat yoluna pusu kurdular. İspanyol piyade ve süvarileri saklandıkları yerlerden çıktılar ve şüphelenmeyen İnka maiyetine saldırdılar, çok sayıda insanı öldürdüler, geri kalanlar panik içinde kaçtı.
Pizarro, Atahualpa’ya saldırıyı yönetti, mahiyetindeki herkesi öldürdükten sonra Atahualpa’yı yakaladılar, bu olayda tek bir İspanyol askeri öldürülmedi.

17 Kasım’da İspanyollar , içinde büyük altın , gümüş ve zümrüt hazineleri buldukları İnka ordu kampını yağmaladılar. Atahualpa, değerli metallere olan arzularını fark ederek, yaklaşık 6,7 m (22 ft) uzunluğunda ve 5,2 m (17 ft) genişliğinde, 2,4 m (8 ft) yüksekliğe kadar büyük bir odayı, bir kez altınla ve iki kez gümüşle doldurmayı teklif etti.

Atahualpa, kazıkta yakılarak ölüme mahkum edildi. Dehşete kapıldı, çünkü İnka, eğer vücut yakılırsa ruhun öbür dünyaya devam edemeyeceğine inandı. Daha önce kitabını Atahualpa’ya teklif etmiş olan rahip Vincente de Valverde araya girerek Atahualpa’ya, eğer Katolikliğe geçmeyi kabul ederse, rahibin Pizarro’yu cezayı hafifletmeye ikna edebileceğini söyledi.
Atahualpa Katolik inancına göre vaftiz olmayı kabul etti. Francisco Pizarro’nun onuruna Francisco Atahualpa adı verildi.

General Rumiñawi’den gelecek bir saldırı korkusuyla birkaç ay sonra, sayıca az olan İspanyollar, Atahualpa’yı çok fazla sorumluluk olarak gördüler ve onu idam etmeye karar verdiler.

“Hükümdarlığı, idam edilen Inca Huáscar’ın Cuzco destekçilerinin yanında yer alan Francisco Pizarro’nun ordusu tarafından yakalanmadan önce sadece birkaç ay sürdü.
İspanyollar Temmuz 1533’te Atahualpa’yı idam ettiler.”
.
.
Bu durum Asya Türklerinde’de böyle olmuştur, birbiriyle kardeş savaşı yapan Türk halkları düşmanları Çin’den ve Rus’tan yadım alarak Asya’da Türk hakimiyetini Rus ve Çin halkına devretmiştir.

Düşmanından yardım alanın sonu yok olmaktır…..
.
.

Güney Amerika’da 11.000 yıllık antik bir tarih- Ata kama

Güney Amerika’da 11.000 yıllık antik bir tarih- Ata kama

.

Antik Kuzey Amerika Ata kültürü ve Atabaşkanlar

Antik Kuzey Amerika Ata kültürü ve Atabaşkanlar

.

Ata adası, Prens Ata, Mu şehri ve Tonganlar

Ata adası, Prens Ata, Mu şehri ve Tonganlar

.

Orta Amerika Türk kayık adalarında antik ata kültürü Atabeira

Orta Amerika Türk kayık adalarında antik ata kültürü Atabeira

.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi