Antik Trakyen şehri Cardia (Kardiya) insanların ilgisini bekliyor – Çanakkale, Gelibolu, Bolayır, Baklaburnu.

Ev / Genel / Antik Trakyen şehri Cardia (Kardiya) insanların ilgisini bekliyor – Çanakkale, Gelibolu, Bolayır, Baklaburnu.

Antik Trakyen şehri Cardia (Kardiya) insanların ilgisini bekliyor – Çanakkale, Gelibolu, Bolayır, Baklaburnu.

Cardia antik şehri, Bakla burnu adı ile bilinen bir tarafı kumsal diğer tarafı kayalık olan bir burundaki antik yerleşim şehridir.

 

Bu şehirde bilgeler yetişmiş ve  altın para basılmıştır..

Makedon Philip II ( Yunanca : Φίλιππος Philippos; MÖ 382 – MÖ 21 Ekim 336), MÖ 359’dan MÖ 336’daki ölümüne kadar antik Makedonya krallığının kralı ( basileus ) idi. Argead hanedanının bir üyesi, eski krallığın kurucuları ve Büyük İskender’in babasıydı.
Makedonya’nın yükselişi, hükümdarlığı sırasında Klasik Yunanistan’ın çoğunu fethetmesi ve siyasi olarak sağlamlaştırması da dahil olmak üzere , ordunun yeniden düzenlenmesi (savaş alanında zaferlerin güvence altına alınmasında kritik öneme sahip olduğu kanıtlanan Makedon falanksının kurulması ), silahların yaygın kullanımıyla sağlandı.
İskender’in öldürülmesinin ardından Philip, Aloroslu Ptolemy tarafından İlirya’ya rehin olarak gönderildi. Philip daha sonra o zamanlar Yunanistan’ın önde gelen şehri olan Thebes’te ( M.Ö.  368 –365) tutuldu. Philip, Thebes’teyken Epaminondas’tan askeri ve diplomatik bir eğitim aldı ve Kutsal Thebes Grubu’nun coşkulu bir savunucusu olan Pammenes ile birlikte yaşadı.
MÖ 364’te Philip Makedonya’ya döndü. MÖ 359’da Philip’in diğer kardeşi Kral Perdiccas III İliryalılara karşı savaşta öldü.

BÜYÜK İSKENDER

İskender, Aleksandros III ho Makedon; MÖ 20 Temmuz 356 – MÖ 10 Haziran 323), asıl adıyla III. Aleksandros veya yaygın adıyla Büyük İskender, Antik Makedonya Krallığı’nın MÖ 336 – 323 yılları arasındaki kralıdır. MÖ 356 yılında Pella’da doğdu ve 20 yaşında babası II. Filip’in yerine tahta geçti. İktidarının uzun yıllarını Güneybatı Asya ve Kuzeydoğu Afrika’da eşi benzeri görülmemiş büyük askerî seferlerle geçirdi ve 30 yaşına geldiğinde Yunanistan’dan Kuzeybatı Hindistan’a kadar uzanan antik dünyanın en büyük imparatorluklarından birini oluşturdu. Hükümdarlığı süresince girdiği hiçbir muharebede yenilmeyen Büyük İskender, pek çok uzman kişi tarafından tarihin en başarılı askerî komutanlarından birisi olarak kabul edilir.
İskender Kardia şehrinde asker olarak yetişti, buradan Asyaya geçerek tarihi değiştirdi.

Zamana yenik düşen bu önemli antik şehirden günümüze az eser kalmıştır.

Trakyen yarımadası başşehrinde Kardiya antik kaya oyma sahil pınarı binlerce yıldır görevini yapmaya devam ediyor

.

GELİBOLU ŞEHİR MERKEZİNDE KAYA OYMA TRAKYEN MAĞARASI BULUNDUSU

Cardia antik şehri kalıntıları

Cadia antik şehri kalıntıları

Cardia- Baklaburnu kumsalında rüzgar sörfü..

Cardia (Thrace)
Cardia, anciently the chief town of the Thracian Chersonese (today Gallipoli peninsula), was situated at the head of the Gulf of Melas (today the Gulf of Saros). It was originally a colony of the Milesians and Clazomenians; but subsequently, in the time of Miltiades (late 6th century BC), the place also received Athenian colonists, as proved by Miltiades tyranny (515–493 BC). But this didn’t make Cardia necessarily always pro-Athenian: when in 357 BC Athens took control of the Chersonese, the latter, under the rule of a Thracian prince, was the only city to remain neutral; but the decisive year was 352 BC when the city concluded a treaty of amity with king Philip II of Macedonia. A great crisis exploded when Diopeithes, an Athenian mercenary captain, had in 343 BC brought Attic settlers to the town; and since Cardia was unwilling to receive them, Philip immediately sent help to the town. The king proposed to settle the dispute between the two cities by arbitration, but Athens refused. The town was destroyed by Lysimachus about 309 BC, and although it was afterwards rebuilt, it never again rose to any degree of prosperity, as Lysimachia, which was built in its vicinity and peopled with the inhabitants of Cardia, became the chief town in that neighbourhood. Cardia was the birthplace of Alexander’s secretary Eumenes and of the historian Hieronymus.

.

Cardia şehri Büyük İskanderin hocası bilgin Eumenesin doğduğu şehirdir, Mö. 362-316 .

https://en.wikipedia.org/wiki/Eumenes

.

Cardia Hieronymus, tarihçi Büyük İskender’in çağdaşı idi (356-323).

https://en.wikipedia.org/wiki/Hieronymus_of_Cardia

.

Günümüzde bir tanıtım tabelası dahi olmayan Büyük İskender’in eğitim yapıp ordularını yetiştirdiği Trakyen şehri Cardia- Kardiya antik şehri Çanakkale Gelibolu Bolayır Baklaburnu bölgesinde ziyaretçilerini bekliyor.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


MEHMET ŞİMŞEK-İNGİLTERE-ALTIN

Tavuklar tilkiye.. altınlar İngiltereye ve Amerikaya…

Paranın ne önemi var…. mühim olan insanlık !!!…  bu söylem bir şarkı sözü. Devletin ve …


erkek köle satışı , Sümer tablet c. MÖ 2600

Sumer tabletleri okuyucusundan ilginç Sumer ticaret bilgileri..

Sumerler Ortdoğuda Mö. 2binli yıllarda yaşamış bilge medeniyettir, bölgedeki ticari ilişkileri sonraki yıllara örnek olmuştur. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor