Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev / genel / Bir Türkmen köyü Gelibolu-Karesi, Kara İne Beyli ve dağın zirvesindeki kutsal Kara Nebi mezarı…

Bir Türkmen köyü Gelibolu-Karesi, Kara İne Beyli ve dağın zirvesindeki kutsal Kara Nebi mezarı…

Ev / Genel / Bir Türkmen köyü Gelibolu-Karesi, Kara İne Beyli ve dağın zirvesindeki kutsal Kara Nebi mezarı…

Bir Türkmen köyü Gelibolu-Karesi, Kara İne Beyli ve dağın zirvesindeki kutsal Kara Nebi mezarı…

Türkmen törelerinde her yerleşim yerinin bölgesinde bulunan dağın zirve yerinde kutsal insanların mezarı vardır, Türkmenler yılın belli zamanlarında bu mezarları ziyaret ederler adak adarlar, kurbanlar keserler.

Karainebeyli haritası

Karainebeyli köyü tarihi ile ilgili bilinenler; Karesi Beyliği’nin tarih sahnesinden çekilişi ve yerini henüz devlet olma aşamasında bulunan Osmanlı Beyliği’ne bırakışı, ileride güçlü bir devlet hâline gelecek olan Osmanlılar için askeri ve siyasi genişleme açısından önemli bir adım olmuştur. Orhan Bey’in oğlu Süleyman Paşa, Rumeli’ye geçişim gerek hazırlık döneminde gerekse icraat sırasında Karasi ümerâsının yardım ve desteklerini gördü. Yeni fethedilen Rumeli topraklarını Türkleştirmek için Anadolu’dan getirilen Türk nüfusu arasında Karasi ilinden gelenler, Gelibolu yarımadasına yerleştirildiler.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karesi_Beyliği

Kara nebi tepesinden Karainebeyli

Kara Nebi kutsal tepesinden Karainebeyli’nin güncel görünümü.

İnebey adı eski Türk isimlerinden biri olup İnebeyli genel olarak ona bağlı Türkmen oba veya aşiretini ifade eden bir isimlendirmedir. http://nedir.antoloji.com/kocaeli-karamursel-inebeyli-koyu/

Karainebey, Kara Nebi’ye bağlı bölgesel bir Türkmen yönetim merkezidir, Kara Nebi mezarının olduğu hakim tepe bir yönetim merkezidir, adından anlaşıldığı üzere peygamber özelliğinde bir bilge olan Türkmen Kara Nebi tarihi bilinmeyen bir dönemde bu bölgede yaşamıştır, buradaki var olan kültürel yapının Türkmen yaşam bölgesi olduğu kesin olmakla birlikte Türkmen hakimiyetinin buraya Osmanlı öncesi gelmiş olduğu bilinmektedir, Karesi köyü olan Karainebeyli köyü ve Gelibolu yarımadasının büyük bir bölümü Ece Bey tarafından yönetildiği bilinmektedir.

Kara nebi kabri.

Nebi; Peygamber, Kara Nebi ; Kara Peygamber..kabri..

Türkler ölüm haline “uçmağa varmak” derler, uçmağa varmak; yukarıya-tanrıya ulaşmaktır, bu sebepten kutsal kişilerin ve katılanların mezarları yükseklerde bölgeye hakim bir yerde  gömülür.

ecebey kabri kaya oyma semboller

Kara ine beyli köyünün isminin atası olan bu kutsal insanın mezarı köyün üstünde köye ve bölgeye hakim, sağındaki Saroz denizi ve solundaki Çanakkale boğazını görebilen bir yerde bulunmaktadır, ayrıca müritlerinin mezarları da ayni bölgede bulunmaktadır..

“Kara İne beyliği köy adının Kara Nebi Beyliği adından oluştuğunu, zamanla değişime uğradığını düşünüyoruz..”

Kutsal mezarlık bölgesi kayalık bir yerdir ve  Selvi ağaçları bulunmaktadır..

Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Bölgede çektiğimiz bir dut ağacının bin yıl civarında olduğunu düşünmekteyiz..kutsal yerlere dut ağacı dikilmesinin bir örneği Amasya Alpaslan köyünde Alpaslan’ın kabri yanında halen bulunmaktadır.

Karainebeyli köyü 4 metre boyunda mezar taşları

Karainebeyli köy mezarlığında bazı mezarlar “Bengü taş”lar sadece dikili taş halindedir bu taşlardan bazıları 3.5-4 metre boyundadır.

Karainebeyli mezarları

Bazı mezarlar Osmanlı dönemine aittir ve bu mezarlarda Arapça yazıtlar bulunmaktadır, bu dönemin mezar taşları sanatsal özelliktedir bu da Osmanlı döneminde zengin bir yaşamın göstergesidir.

Karainebeyli değirmenler

Karainebeyli harabe değirmen

Bir zamanların en önemli sanayisi değirmenlere vergi yükü koyulunca işletimden kaldırılmış ve harabe haline gelmiş değirmenler.

Karainebeyli köyü antik dibekler

Taş dibekler ve tahıl dibeğinde Yunanca yazıt.

Karainebeyli köy kahvesi

Karainebeyli köy kahvesi ve yazıtları.

karainebeyli yeni düzenlenen ecebey ve kara nebi mezarları

Yeni düzenlenen Kara Nebi ve Ecebey mezarları  ve yeni yazıtı.

. Ege, Çanakkale boğazı ve Marmara bölgesinde Türk tarihinin ilk donanması-Bir Türk denizcisi; ÇAKA BEY-Tzachas; ö. 1092


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


çin saldırısı

Türk Bilimi İnternet yayınlarına Çin’den SİBER SALDIRI…

Çin İnternet üzerinden Türk Bilimi yayınlarına saldırı başlatmıştır…


PARANIN DNA SI

Para’nın DNA testi..!!

Para nedir !!…? Para değişim değeridir.. İlkel, doğrudan alışveriş “Takas-Değişim ticaret şekli”dir…en doğru olan budur.. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor