budizm yasami kisaltir han yu filozof i s 768 824

Ev / Genel / BUDİZM YAŞAMI KISALTIR……..( HAN YÜ –Filozof/ İ.S.768-824).

BUDİZM YAŞAMI KISALTIR……..( HAN YÜ –Filozof/ İ.S.768-824).

Çin kaynaklarında bulunan ve aslında bir çok şey anlatan bir metin beni çok şaşırttı. Bu metin İ.S 8 asırda bir vali olan Han Yü tarafından kaleme alınmış olup, Budizmin kurucusu Buda’nın öğretisinin insan ömrünü nasıl kısalttığını delilleri ile ortaya koyuyor.Metin bir resmi yazı niteliğinde bir belgedir. Metni aynen sizlerle paylaşıyorum.

‘’Ben , sadık uyruğunuz, Budacılık denilen din barbarların dini olduğunu söylemeyi göze aldım. Bu din, daha sonra gelen Han Hanedanı zamanında (İ.S. 25-220) Çin’e girmiştir. En eski çağlarda böyle bir şey yoktu. O zamanlar ülkemizin başında Huang-di, yüzyıl egemenlik sürdü ve yüz on yıl yaşadı; Hükümdar Çuna-hü yetmiş dokuz yıl egemenlik sürdü ve doksan sekizyıl yaşadı; Hükümdar Ku  yetmiş yıl egemenlik sürdü ve yüz beş yıl yaşadı; Hükümdar Yao doksan sekizyıl egemenlik sürdü ve yüz on sekiz yıl yaşadı; Hükümdar Şun ile Yü de yüzer yıl yaşadılar. Ama o zamanlar devlet barış içindeydi, halk barış ve esenlik içinde uzun yıllar yaşamış oluyordu. Ama o zaman Çin’de henüz Budacılık yoktu.

Daha sonraları, Yin hanedanının ilk hükümdarı da yüz on yıl ; torunu yetmiş beş yıl egemenlik sürdü; hükümdar Wu-ding elli dokuz yıl egemenlik sürdü; tarih kaynaklarında yaşam süreleri konusunda bilgi bulunmayanlar da araştırılırsa, görülür ki bunlardan çok azı yüz yıldan az yaşamıştır. Üçüncü hanedandan Hükümdar Wu doksan üç, Hükümdar Mu yüz yaşına kadar yaşamıştır.  O zamanlarda Çin’de henüz  Budacılık yoktu.Demek ki bunlar da bu kadar uzun ömürlü olamalarını Budacılağa inanmalarına borçlu değiller.

Budacılık bizde ancak Han hanedanından Hükümdar Ming’in (İ.S 58-75) egemenliğinden beri vardır. Ming-di ise yalnızca on sekiz yıl egemenlik sürmüştür. Ondan sonra kargaşalıklar, yıkımlar birbirini kovaladı, hanedanlar ise o oranda daha az yaşadılar. Yalnızca Liang hanedanından Hükümdar Wu kırk sekiz yıl egemenlik sürdü; bu süre içinde üç kez keşiş oldu. Ataları  Hükümdarlar için kurbanlar arasıda  et sunmazdı. Gündüz bir kez, o da et olmamak üzere yemek yerdi. Sonunda Topalar dan Hou Cing tarafından kovuldu ve zindanda açlıktan öldü; hanedanı da az sonra söndü. Mutluluğa erişmek için Buda’ya hizmet etmişti, yıkıma sürüklendi….!’’

Han Yü ( İ.S.768-824 Filozof) (Prof. Dr.Wolfram Eberhard)

Yukarıdaki metni ünlü filozof, kendi ülkesini bir karmaşaya sürükleyen Budizm ile ilgili olarak genetik olarak yaşam sürelerini ele alarak delillendirmiş. Bu tarihsel metinden çıkardığımız sonuç, İnsan huzuru ve sevgiyi temel alan Budizm, maalesef bu dünyadan ölüme koşmak için insanların sıraya girdiği ve acele ettiği bir öğreti konumunda diye biliriz.Budizm öğretisi Yoga yapanlar ve Yogi lere.

Saygılarımla

Emrah BEKCİ

Araştırmacı Yazar.Hakkında Emrah Bekci


İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
*


Hakkında antikor