ÇİN’İN BATISINDA 3000 YILLIK BİR PANTOLON BULUNDU

Ev / Genel / ÇİN’İN BATISINDA 3000 YILLIK BİR PANTOLON BULUNDU

ÇİN’İN BATISINDA 3000 YILLIK BİR PANTOLON BULUNDU

3000 Yıllık Pantolon

Business Insider’ın yayınladığı arkeolojik buluntu raporuna göre ilk pantolon yaklaşık 3000 yaşında. Çin’ın Batı kesiminde açılan iki atlı göçebeye ait mezarda bulunan pantolon paha biçilemez bir buluntu olarak niteleniyor. Alman Arkeoloji Enstitüsü’ne göre at üstünde özgürce hareket edebilmeyi sağlamak için icad edilen pantolon, tunik, önlük ve peştamal gibi giysilerden daha rahat olduğu için tercih edilmiş olunabileceği üzerinde duruluyor. Ayrıca mezarlardan bir ahşap parçası, yay ve çobanlara ait olduğu sanılan mallar da çıkmış olduğu için bu göçebelerin ölmeden önce savaşçı olabileceği sanılıyor.

Pantalonda antik Türk tamgaları var

Pantalonun ağ bölgesi “at binmeye uygun olarak yapılmıştır”.

Uzmanlar pantolon hakkında şöyle açıklama yaptılar: “Pantolon kahverengi üç parça yün kumaştan dikilmiş, iki parça birer bacak için ve bir parça da kasık bölgesi için. Terzi dikerken kesinlikle kumaş israf etmemiş. Terzi ayrıca ekstra kesim yapmamış. Pantolonun bacak kısmının paçaları tam oturması için yırtmaçlı ayrıca paçalarda ve bel bölgesinde kemere benzer kayışlar için yerler mevcut. Dönemine bakılırsa kesinlikle çığır açan bir ustalık işi.”


Hakkında Alpaslan Gavaz

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor