Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev / genel / fin ural dil bagi ve dil bilimci matthias castren ve antik avrupadaki turk bagi 2 aralik 1813 7 mayis 1852

fin ural dil bagi ve dil bilimci matthias castren ve antik avrupadaki turk bagi 2 aralik 1813 7 mayis 1852

Ev / Dil / Fin – Ural dil bağı ve dil bilimci Matthias Castrén – antik Avrupadaki Türk bağı; 2 Aralık 1813- 7 Mayıs 1852

Fin – Ural dil bağı ve dil bilimci Matthias Castrén – antik Avrupadaki Türk bağı; 2 Aralık 1813- 7 Mayıs 1852

Matthias Alexander Castrén (2 Aralık 1813- 7 Mayıs 1852), Finli dillerin çalışmasında öncü olan bir etnik ve dil uzmanıydı . Helsinki Üniversitesi’nde eğitimci, yazar ve dilbilimci olarak görev yapıyordu . Castrén, Fin-Ugor ve Samoyed halkları dilbilim araştırma ve etnoğrafya çalışmaları ile tanınır.

Matthias_CastrénSt Petersburg Akademisi ve Alexander Üniversitesinde, Sibirya’nın Yerli halkları arasında keşif üzerine kurulmuş olan hastalıktan kurtulması daha da kısa sürdü ; Önceki bilgi, ancak ciddi maceracı araştırmacı sağlığını etkiledi. Koleksiyonlarının ilk meyveleri St. Petersburg’da 1849’da Versuch einer ostjatischen Sprachlehre şeklinde yayınlandı . 1850’de De affixis personalibus linguarum Altaicarum adlı bir tez yazdı ve Helsinki Üniversitesi’ndeki Fin dili ve edebiyatının yeni başkanlığına profesör oldu. Ertesi yıl, onu üniversite şansölyesi kademesine yükseltti. 1852’de 38 yaşında öldüğünde , Samoye dillerinin bir dilbilgisi olan ana çalışması olarak gördüğü şeyle yoğun bir şekilde ilgileniyordu .

MA Castrén Derneği, 22 Ocak 1990’da Helsinki’de Fin – Ural dil ve kültür bağı için kuruldu.

Topluluk, Finlandiyalılar ile Uralcı (genellikle Finno-Erozan) konuşan insanlar arasında diyalog kurar ve teşvik eder ve Ural dillerinde edebiyat yayınlanmasına yardımcı olur.

https://en.wikipedia.org/wiki/Matthias_Castren

Ural (Fin-Ugor) dilleri konuşan 23 milyondan fazla insan vardır. , Macarlar, Finliler ve Estonyalılar, 20’den fazla farklı dil Fin-Ugor dil ailesi akrabalık dilini birleştirdi.

1920’lerde ulusal dillerin ve kültürlerin gelişmesi genel olarak Çeşitli doğu Fin-Ugor dilleri kitabı ile olumlu görünümler oluştu.

http://www.macastren.fi/uralilaiset_kansat/index.html

.

Fin-Ugor kavimleri çeşitli halkların herhangi vardır Avrasya dillerini konuşan Fin-Ugor grubunun arasında Ural dil ailesinin gibi Hanti , Mansi , Macarlar , Maris , mordvinler , Sami , Estonyalılar , Karelyalılar , Finliler , Udmurtlar ve Komis .

https://en.wikipedia.org/wiki/Finno-Ugric_peoplesHakkında admin

İlginize teşekkürler


MEHMET ŞİMŞEK-İNGİLTERE-ALTIN

Tavuklar tilkiye.. altınlar İngiltereye ve Amerikaya…

Paranın ne önemi var…. mühim olan insanlık !!!…  bu söylem bir şarkı sözü. Devletin ve …


erkek köle satışı , Sümer tablet c. MÖ 2600

Sumer tabletleri okuyucusundan ilginç Sumer ticaret bilgileri..Veysel Donbaz

Sumerler Ortdoğuda Mö. 2binli yıllarda yaşamış bilge medeniyettir, bölgedeki ticari ilişkileri sonraki yıllara örnek olmuştur. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
*


Hakkında antikor