Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev / Dil / Frigya, Fransa ve “Rönesans ticaret dili Lingua franca”.

Frigya, Fransa ve “Rönesans ticaret dili Lingua franca”.

Frigler, Anadolu’ya göç eden Trakyen kökenli boylardandır, MÖ 1200’lerde Trakya ve Boğazlar üzerinden Anadolu’ya gelen ancak MÖ 750’lerde ortaya çıkan topluluk. Anadolu’da Frigya adı verilen coğrafyaya hakim olmuşlardır.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Frigler

Strabon’un en çok bilinenleri arasında yer alan bazı çağdaş tarihçiler, Friglerin Trakya kabilesi olduklarını, daha geniş bir” Thraco-Frig ” grubunun bir parçası olarak gördüler.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phrygians

Franklar, Yazar Fredegar Chronicle Franks, aslen Truva ve eserleri, Vergil ve Hieronymous ve Franks Hieronymous tarafından geldiğini bu eserlerde belirtilmiştir.
Frank tarihi, Truva’nın yıkılmasından sonra Makedonya’ya göç eden bir Frank kralı olarak tanımlıyor.
Makedonya’da, Franklar daha sonra bölünmüştü, “Romulus’un Roma’ya gitmesi” gibi, Avrupalı ??Franklar da Kral Francio altında Fransa- Francia’ya ulaştı, Fredegar, Gregory tarafından Frank’ın kralı olarak adlandırılan, Friga ve Francio.

Franklardaki başlıca birincil kaynaklar arasında Panegyrici Latini, Ammianus Marcellinus, Claudian, Zosimus, Sidonius Apollinaris ve Gregory of Tours sayılabilir. Franklar, ilk olarak Roma imparatorlarının biyografilerinin bir koleksiyonu olan Augustan Tarihinde belirtilmiştir.

“Kral Turchot’un bir başka kolu Türk oldu.”
https://en.wikipedia.org/wiki/Franks

Lingua franca terimi , Akdeniz dili Lingua Franca’dan türemiştir. Bu dil, Levant ve Doğu Akdeniz çevresindeki insanların , “Orta Çağ dönemlerinden, özellikle Rönesans döneminde, 18. yüzyıla kadar, ticaretin ve diplomasinin ana dili olarak kullandıkları dildir”.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lingua_franca

Frenk, Latin soylarının birinden olan kimse.
Frankoi, Rumlar “Frankoi” dedikleri Batılılardan haz etmezlerdi.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Frenk

alaFranga, Frenklerin töre, yaşam biçimi ve alışkılarına uygun.

Hakkında Rıdvan Bilge Ceren