Halep Türkmenlerinin Gençleri

Ev / Genel / Halep Türkmenlerinin Gençleri

Halep Türkmenlerinin Gençleri

HALEP TÜRKMENLERİN GENÇLERİ :
Sanatçı olarak en çok Ferdi Tayfur´ı ,Orhan Gencebay´ı,Müslüm Gürses ´i ,İbrahim Tatlıses Ve Serdar Ortaç´ı  sevdiklerini ve işyerlerinde bu sanatçıların boy boy resimlerinin asılı olduğunu görebilirsiniz Ayrıca Mahzuni Şerif ,Aşık Ali Nurşani ,Neşet Ertaş gibi ustalrında dinlendiğini görebilirsiniz kısacası her türlü türkçe müziğin halepte dinlendiğini görebilirsiniz  . Türkiye’de yeni çıkan bir kasetin iki gün içerisinde Halep’te kasetçilere geldiğini, çoğaltılarak piyasaya verildiğini ve Türk sanatçılarını çok sevdiklerini gençlerden öğrenebilirsiniz . Türkiye’deki gibi Türk futbol takımlarını tuttuklarını, kendi aralarında Beşiktaş , Galatasaray ve Fenerbahçe gibi takımların taraftarı olduklarını, Türkiye’deki bu takımları çok sevdiklerini ve iş yerlerinde bu takımların posterlerinin asılı olduğunu görebilirsiniz .

Halep’te yaşayanların çoğunun evinde çanak anten vardır. Bu sayede Türkiye’deki bütün yayınları izleme olanağı artmaktadır.
Türkiye’de yayınlanan yayınlar sayesinde gençler hemen hemen Türkiye’de kullanılan dile yakın bir dil kullanıyorlar. Yaşlılar hala Osmanlı Türkçe’si konuşuyor. Çocuklar, anadili Türkçe konuşarak, okul çağına gelinceye kadar hiç Arapça bilmemektedir. Arapça’yı okulda öğreniyorlar.

HALEP OSMANLI İLİ İDİ:
Birazda Suriye ve Halep’in özelliklerinden bahsedelim. Halep eski bir Osmanlı ilidir. kurulduğundan bu yana kendi özelliği olan taş yapı mimarisini devam ettirmektedir. En lüks binalar dahi taşlarla dekora edilmektedir. Mimarisi tek kelimeyle harikadır. İç bölmelerinde bile taş kullanılmaktadır. Bazı binaların desenli dekorasyonu taşlara verilen ahenkle muazzam görünüm sergilemektedir. Halep’te azda olsa bazı devlet daireleri Osmanlı zamanından kalmadır.
Devlet dairelerinde erkek memur olduğu gibi kadın memurlarda çalışmaktadır. Kadın memurların başları açık olduğu kadar kapalı olanlarda vardır. Devlet, giyim hususunda baskı yapmamaktadır. Üniversiteli gençlerın kılık-kıyafetlerin tıpkı Türkiye’deki gibi olmasına nazaran değişik giyimleri dikkatinizi çekebilir . Mini etekli olanlara karşılık başı kapalı ve yüzü tamamen kapalı, peçeli öğrencileri de görebilirsiniz . Hiç kimse kimsenin giyimine müdahale edilmediği gibi herkes birbirine hoşgörü ile davranıyor. Devletin bu konularda hiçbir müdahalesi olmadığını öğrenebilirsiniz .

Halep’te Hristiyan Ermeni’si ile Arap ve Türkmenlerden oluşan bir mozaik bulunmaktadır.. Suriye’de herkes devletine bağlı olarak yaşamını sürdürmektedir. Suriye’de istihbarat teşkilatı çok gelişmiştir. Devletine bağlı olmayanın akıbeti meçhuldür.
Suriye Hükümeti kendi parasını koruma kanunu ile korumayı amaçlıyor. Döviz bulundurmak yasak. Aksi takdirde onbeş yıl hapis ceza veriliyor. Buna rağmen el altından döviz alışverişi yapılıyor.

Suriye’de ekonomik istikrar vardır. Beş sene önce Suriye’de 1 dolar 50 Suriye lirası iken bu fiyat dünyada olduğu gibi suriye´de de değişiyor şimdiki fiyatı ise 46,5 suriye lirasıdır. Şidi ise size Türkiye´den halep´i ziyarete gelen bir Türkiyeli turistle bir arabın arasında yaşanan bir diyaloğu sizlere aktaracağım .Türkiyeli kardeşimiz olayı şöyle anlatıyor  Türkiye’ye gelme zamanım yaklaşmıştı ve yanımda Suriye parasının azaldığını gördüm ve bunun üzerine dolar bozdurmak için bir sarrafa giderek para bozdurdum. Sarraf benim Türk olduğumu anlayınca “bize gelen suyu hakikaten kesecek misiniz” diye sordu. Benim cevabım şu şekilde oldu: “Su Allah’ın bir nimetidir. Petrolde öyle Müslüman Müslüman’ın malına bir yerde ortaktır. Verirsin petrolü alırsın suyu. İnsanlar petrolsüz yaşayabilirler, ancak susuz yaşayamazlar” dedim. Ve gülüşerek oradan ayrıldım diyor türkiyeli kardeşimiz .


Hakkında Hüseyin Bozan

www.facebook.com/bozanhuseyin
www.facebook.com/havahuyuk.halepturkmenleri
www.facebook.com/halepturkmenleri

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor