HİNT OKYANUSU TİCARETİNDE MUSON RÜZGARLARI YÖNETİMİ

MÖ. 3000-4000 yıllarından günümüze kadar Hint Okyanusu kıyı kültürleri deniz ticareti yapılmıştır.
Sumer medeniyeti’nin, Afrika Mısır medeniyeti’nin ve İslam medeniyeti’nin Güneydoğu Asya deniz ticareti “Muson rüzgarları”nın takvimi ile yönetilmiştir.


Hint okyanusu’nun “Muson rüzgarları” yelkenler sayesinde denizdeki gemilerin motoru olarak görev yapmıştır, bu deniz ticaretinde doğu Asya ile Afrika arasında ticari mallar taşınmıştır.
Doğu Asya’daki kıyı ülkeler ile Batı Afrika’daki kıyı ülkeler arasındaki kıyı şehirleri çoğu zaman altın dönemlerini yaşamışlardır.
Büyük Ana Kara’nın güney doğusu ve güney batısındaki kıyı kültürlerinin birbirleri ile olan bağları aradaki ülkelerin güçlerini oluşturmuştur,

MARKO POLO TİCARET SEYAHATİ YOLU


Asya’nın önemli seyyahı Marko Polo karadan gittiği Çin’e Hint denizinden geri dönmüştür, bu seyahat yolu Büyük Anakaradaki ticaretin hem karadan hem de denizden ayni zamanda yapıldığını göstermektedir..

AMİRAL CENK HİNT OKYANUSU DENİZ TİCARETİ VE GALLE ÜÇ DİLLİ TİCARET YAZITI


Galle Üç Dilli Yazıtı , Sri Lanka , Galle’de bulunan Çince , Tamilce ve Farsça olmak üzere üç dilde yazıt bulunan taş bir tablettir . 15 Şubat 1409 tarihli, Çinli amiral Zheng He tarafından büyük seferleri sırasında Galle’ye kuruldu.

Metin, kendisi ve diğerleri tarafından Sri Lanka’daki Sri Pada dağına (Adem’in Zirvesi) yapılan adaklarla ilgilidir. Çince yazıt Buda’ya, Farsça-Arap alfabesiyle Allah’a sunulan adaklardan bahseder ve Tamil yazıt, Tenavarai Nayanar’a ( Hindu tanrısı Vishnu ) sunulan adaktan bahseder. Amiral, ticaret üzerine kurulu barışçıl bir dünya için burada Hindu tanrılarının kutsamasını diledi. Stel, 1911’de Galle’de keşfedildi ve şu anda Colombo Ulusal Müzesi’nde korunuyor .

Zheng He üçüncü yolculuğunda 1409’da Çin’den yola çıktı ve yanında Sri Lanka’da dikmeyi planladığı üç dilli tableti taşıdı. Tarih 15 Şubat 1409’a denk geliyor ve filo yola çıkmadan önce Nanjing’de yazıldığını gösteriyor. Çin kısmı Buda’ya övgüde bulunur ve onun onuruna cömert teklifler kaydeder.

Tablet, 1911’de Galle’de bir mühendis olan SH Thomlin tarafından bulundu. Şimdi Sri Lanka’daki ulusal müzede görülebilir. Stelin modern bir kopyası, Zheng He’nin yolculuklarıyla ilgili diğer stellerin kopyalarıyla birlikte Nanjing’deki Treasure Boat Tersanesi Parkı’na yerleştirildi .

Yazıtın okunması:

1.000 adet altın
5.000 adet gümüş
Birçok renkte 50 rulo işlemeli ipek
50 rulo ipek tafta , birçok renkte
4 çift altın işlemeli ve alacalı ipekten mücevherli bayrak
2 çift kırmızı, aynısından bir çift sarı, bir çift siyah
5 antika pirinç tütsülük
5 çift antika pirinç çiçek vazosu, altın ayaklı , lake üzerine altın renginde toplanmış
Altın ayaklı lake üzerine altın renginde toplanmış 5 sarı pirinç lamba
5 tütsü kabı vermilyon kırmızısı, lake üzerine altın toplanmış, altın ayaklı
6 çift altın lotus çiçeği
2.500 katık kokulu yağ
10 çift mum
10 adet kokulu tütsü

Galle Üç Dilli Yazıtı’ndaki 15 Şubat 1409 tarihi, muhtemelen üç dilli yazıtın Galle’de dikildiği zamana atıfta bulunur ve bu, onun ikinci yolculuğun eve dönüş yolculuğu sırasında konulduğunu gösterir.
Değilse, yazıt Çin’de hazırlanmış ve filonun Galle’ye vardığı 1410 ile üçüncü yolculuk sırasında 1411 yılları arasında dikilmiş olabilir.
JJL Duyvendak (1939), yazıtın 15 Şubat 1409’da Çin’de hazırlanmış ve üçüncü sefer (1409–1411) sırasında dikilmiş olması gerektiğini, çünkü 15 Şubat 1409 tarihinin milattan önceki tarihlerle bağlantılı olduğunu düşündüğünü belirtmektedir.
iki tanrıya onur konferansı, 21 Ocak 1409’da Tianfei ve 15 Şubat 1409’da Nanhaishen.

Sonraki yıllarda Avrupalılar Afrika kıtasını batıdan dolaşarak Hint okyanusunda birçok hakimiyet alanları oluşturmuşlardır.

TABİAT YÖNETİCİDİR, KÜLTÜRLERİ OLUŞTURANDIR
Tabiat kültürlerin oluşturucusudur, iklimlerdeki değişimler kültürlerin değişimini oluşturur, göçleri oluşturur.
Tüm dünyanın iklimsel değişimi bütün dünya kültürlerini etkiler..
İnsanlar iklimlerin değişimlerinde katkıda bulunurlar, bu katkı çoğu zaman kötü yöndedir, bu sebepten insanlar kendi yaptıkları hatalar ile kendilerine zarar verierler.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi