HOTAN (DOĞU TÜRKİSTANDA BİR İPEK ŞEHRİ)

Ev / Genel / HOTAN (DOĞU TÜRKİSTANDA BİR İPEK ŞEHRİ)

HOTAN (DOĞU TÜRKİSTANDA BİR İPEK ŞEHRİ)

El, el dokuma Atlas ipek ipliği
Doğal boyalar (mineral), Hotan, Xinjiang, Batı Çin, 2005.
Bu eşarp el ve doğal malzemeler ile boyalı, bükülmüş el Taklimakan Çölü’nün güney kenarında Hotan yakınlarındaki küçük bir atölyede dokunmuştur. Bölgenin İpek Yolu için bir isim yaptı Atlas İpek tarihî kaynağıdır; Hotan ticaret yolu güney kesimi üzerinde önemli bir vaha durağıydı. Biz atölye ziyaret ederek malzeme ve tezgahlarda ve kullanılan iplik tekerlekleri gördüm; kış ortasında ve işçiler ziyaretçileri bekliyor değildi – kapılar kapandı ve bizi görünce şaşırdık!

Tarih

Diğer verilen isimler: Ho-tien-hsien, Ho-t’ien-chen, Khōtan, Khotan ve Ho-t’ien. Kaşgarlı Mahmut, Türk Dili’nin en eski ve değerli sözlüklerinden Divân-ı Lügati’t-Türk’te;

“ادن Udun” “Xotan şehrinin adı. Xotanda oturanlara da udun derler.” ve “قاش اكوز Kaş öküz” “Xotan şehrinin iki yanından akan iki deredir”. gibi bilgiler verilmiştir.

Eski Çağ’da

Hotan Eski Çağ’da Budist kültürünü Orta Asya’ya bağlayan önemli bir merkezdi. Çinliler tarih boyunca buraya büyük önem vermişler ve kutsal kabul ettikleri yeşim taşı sebebiyle Hotan’da yaşayan halk ile iyi geçinmeye çalışmışlardır. Hotan’ın 8,5 km batısında yapılan kazılarda manastır kalıntıları ve keşiş hücreleri ile birlikte Budizmle ilgili Sanskritçe belgeler bulunmuştur.

Batı Türkleri Miladi 632 yılında Hotanı aldılar ve Hotan beyinin 649 yılında lakabı yabğu idi. 641 yılından önce Hotan şehri yanında “Ts’io-mo” da Batı Türklerinin bir valisi vardı ve 646 yılında “She-Küei” Kağan Hotan’a sahip oldu.

658 yılında Çinliler Hotanı geri aldılar, 659 yılında da Tu-man Tigin geri aldı. 670 yılında Tibetliler Hotanı aldı. 704 yılında Kul Çur Hotan’da K’an şehrini aldı. 739 yılında etrafında Hotan Türgiş Kağanlarına bağımlı idi. 9. yüzyılda Hotan Türkistan’da sayılırdı ve hükümdarın adı “Al-mu’azzam aî-Türk va al-Tubbut” (Türklerin ve Tibetlilerin muazzamı) şeklinde tanımlanmıştır.

İpek Yolu üzerinde önemli bir şehir olan Hotan’a Büyük Hun Devleti, Göktürkler, Uygurlar, Karahanlılar, Karahıtaylar, Moğollar, Çağatay Hanlığı ve Timurlular Devleti hakim oldu.

Uygur Devleti zamanında Türkleşen şehir, Karahanlılar zamanında İslamlaştı. 10. asırda yazılmış bazı İslam kaynaklarında Hotan’la ilgili ayrıntılı bilgiler mevcuttur.

Yarkand Hanlığı dönemi

Doğu Türkistan’da 1514 ile 1680 yılları arasında Altışehir (Altıshahr) olarak bilinen Hotan, Yarkent, Yengihisar, Kaşgar, Aksu, ve Uçturfan gibi şehirleri içine alan bölgede Yarkand Hanlığı, (mamlakati Yarkand, mamlakati Moghuliya, mamlakati Saidiya) egemenlik sürmüştür.

19. yüzyıl

Hotan 19. yüzyılda Çinliler ile Uygur Türklerinin mücadelelerine sahne oldu. 1877’de Yakup Bey’in ölümünden sonra şehir Çin idaresine geçti. Bu tarihten sonra Çin idaresine karşı çok sayıda isyan çıktı. Doğu Türkistan Türkleri, Mehmet Emin Buğra liderliğinde 1933’te Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetini kurdu. Hotan şehri de aynı yıl bu devlete katıldı. 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra tekrar Çin idaresine giren şehir 1955’te yeni kurulan Sincan Uygur Özerk Bölgesine dahil edildi. Bu tarihte sonra da Çin idaresine karşı birkaç isyan meydana geldi. Bu isyanların tamamı kısa süre içinde bastırıldı.

Hotan aynı zamanda çok sayıda alimi ile meşhur bir şehirdir. Hoteni olarak tanınan bu alimlerden biri olan Kadı Cemaleddin el Hotani Anadolu Selçuklu sultanı IV. Kılıçarslan zamanında vezirlik yapmıştır.

WordPress plugin
Atlas İpek Çalıştayı

Uygur: Atlas Karakhana (ipek atölyesi)
Çince *: 吖 棏 喇 丝 TE la si (a te la si) (ipek kumaş fabrikası) chǎng 丝绸 厂 sīchóu
(* Jiya içinde, modern fabrika Atlas ipek fabrikası belirtmek için emin değilim olun.)
Jiya In (吉亚) ilçe, 25 km kuzeydoğusunda merkezi Hotan ve
Y5 tur. muhtemelen açık yedi gün; Yazar kez veya gün açılış rekoru vermedi. Mayıs öğle yemeği için 13:00-15:00 kapatılmalıdır.

Burada bir taksi alabilir. Yakalamak otobüs veya minibüs 2 Beijing Lu herhangi bir yerinde Beijing Lu, Tai Bei Lu ve diğer bazı sokaklarda araya geldiği bir trafik daire de olduğu çizginin sonuna kadar doğu: Yoksa otobüsle gidebilirsiniz. ve Tai Bei Dong Lu üzerine saat yönünde Pekin Dong Lu bir sokak Walk daha güneydoğu gidiyor minibüs 110 orada yakalamak. “Las de.” Için sürücü sor

Bu değil kuzeybatısında şehir (aşağıda), İpek Fabrikası büyük mekanize Shatuo.
Halı atölyesi (aşağıda) 25 km Hotan merkezine yakın, ama aynı ilçe içinde Atlas ipek atölyesi.

Eğer eski İpek Yolu üzerinde tarihsel yerini nedeniyle kısmen Hotan muhtemelen olduğundan, bu efsaneye göre, Hotan özellikle beri asırlık manuel yöntemle yapılan ipek görmek için bu mükemmel bir fırsat kaçırmak ayıp olur ilk konum ipek-Çin dışında kurulmuş yapma nerede.

Bu bağlama ve tasarım boyama ve kumaş dokuma, iplikçikler makaralama, kozalar kaynar dahil olmak üzere, elle yapılan tüm ipek alma sürecinde, iplik iplik bir tur alabilir küçük bir atölye.

Bu el işi, kendi yolunda ilginç Shatuo İpek Fabrikası, aksine, ancak daha büyük ölçekli ve çok daha mekanize süreci vardır. Tüm anlamına yapmak tarafından, her iki yerde görmek için zaman var. Yalnızca bir görebiliyorum Ama eğer, kesinlikle bu bir bakın.

Adını Atlas Uygur (ve Özbek) ipek adıdır. Bu süreçte Margilan, Özbekistan’da Yodgorlik İpek Fabrikası’nda bir aynıdır. Bu özellikle tie-boya kumaş han-atlas veya King’s ipek denir.

kumaş ipek yapmak için geleneksel Atlas, iplik çözgü ve raf metre-laid dışarı bir iki bir zahmetle halatlar ipek ile desen için el bağladılar, sonra boyalı ve kaldırılan bölümler. Boyalı Konuları sonra olan, tek tek ve mesaj küçücük üzerinde yeniden belirlenen süreç renkleri ayrı sekiz kadar veya tekrarlanan için iki. Bak -ölüyor kravat sonucu bu güzel bir resim . Onları Eğer gelemez onlar, en Uygur kadın kalıplarını-atlas elbise için özel han var bir kez ve değilse taklit han-atlas desenli ipek, pamuk ya da polyester.

Eğer atölye büyük olasılıkla İngilizce turlar sunmak mümkün olmayacaktır, çünkü sizinle birlikte gitmek için bir rehber (Hotan CITS belki itibaren) için düzenlemek isteyebilirsiniz. Ama prosedürleri anlatan İngilizce ibretler vardır.

mükemmel Eğer check out atölye, ulaşmak için almak istiyorum koza AN fikir önce ipek başlar ve hikaye ve nerede Wormspit . Bombyx mori orada bağlanan sayfa yaşam sayfadaki her aşamasının ipekböceği’s yoğun fotoğraf olsa bir harika. Bağlantı böcek evcil dünyanın sadece bakım için süreci zorlu Hizmet Tiny Masters tartışır. Ve İpekböceği Foods bağlantısını tırtıllar onların, daha doğru ya da ipekböceklerinin ve sadece dut yaprakları değil, daha ziyade hakkında gerçek yapılan gıda ürünleri her zaman, hangi değildir hakkında gıda _for_ ipekböceklerinin. tükürmek, solucan adının sayfa Aynen öyle ipek olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

mükemmel bir kaynak üzerinde bir ara İpek Tarihi ipekçilik bilgi ve Hotan, getirerek prens bir o evli efsane de dahil olmak üzere karayolu Vakfı, ona yumurta ve dut tohumları ile ipekböceği bir kaçak Çinli yüzyılın dördüncü prenses İpek buradan sunulmaktadır zaman ilk için dışarı Çin ..

Atölye İpek resimlerden Atlas Daha fazlası Hotan toplama ‘s yazarı Flickr sitesi . atölyenin diğer resimleri de görülebilir Don Croner İpek Atölye sayfası .

showroom yılında, “doğal boyalı ipek çok daha pahalı kimyasal boyalı sürümden daha, Don Croner notlar. 250 yuan (30 $), hakkında kimyasal boyalı atalas ipek maliyetleri biri dört metre uzunluğu ise doğal boyalı sürümü maliyeti hakkında 600 yuan (72 $). ”
http://www.centralasiatraveler.com/cn/xj/h/hotan.html#atlas

Hakkında admin

İlginize teşekkürler

Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …

Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
 

*

Hakkında antikor