İkinci Bulgar İmparatorluğu ve Bizans’ı yıkan Kuman Türk’ü Şişman hanedanları 1185-1396

Bulgar Şişman hanedanlığı, aynı zamanda Shishmanlar veya Shishmanoğulları, orta çağ Bulgar Kraliyet hanedanı ve  Komanca – Kuman Türk kökenli yönetimi.
Şişman- Shishman hanedanları , Osmanlılar tarafından fethedildiğinde, 1323’ten 1422’ye kadar, yaklaşık bir yüzyıl boyunca İkinci Bulgar İmparatorluğunu art arda yönetmiştir .
.
İkinci Bulgar İmparatorluğu 1185-1396 arasında hüküm süren İkinci orta çağ Bulgar devletidir, 1185 ve 1396. Osmanlılar tarafından 14. yüzyılın sonlarında ve 15. yüzyılın başlarında 1878’de fethedilmeden önce Prenslik ve Bulgaristan Krallığı başarılı bir yönetim oldu.
.


1256’ya kadar, İkinci Bulgar İmparatorluğu, Balkanlar’da , bazı büyük çarpışmalarda Bizans İmparatorluğu’nu yenerek egemen güç oldu .
1205 yılında Bulgar İmparator Latin İmparatorluğunu için Edirne Savaşı’nda yer aldı. Yeğeni Ivan Asen II , Epiros savaşı kazandı ve Bulgaristan’ı tekrar bölgesel bir güç haline getirdi. Saltanatı sırasında, Bulgaristan Adriyatik için Karadeniz kadar yayıldı ve ekonomi gelişti. 13. yüzyılın sonlarında, İmparatorluk Moğollar, Bizanslılar , Macarlar ve Sırplar tarafından sürekli istilalar altında geriledi. iç huzursuzluk ve isyanların yanı sıra. 14. yüzyılda geçici bir iyileşme ve istikrar gördü, fakat aynı zamanda Balkan feodalizminin zirvesi, merkezi otoritelerin çoğu bölgede giderek iktidarı kaybettiler. Osmanlı işgali arifesinde Bulgaristan üç kısma ayrıldı.

Güçlü Bizans etkisine rağmen, Bulgar sanatçılar ve mimarlar kendi ayırt edici tarzlarını yarattılar. 14. yüzyılda, Bulgar kültürünün İkinci Altın Çağı olarak bilinen dönemde edebiyat, sanat ve mimarlık gelişmiştir.
” Yeni Konstantinopolis ” olarak kabul edilen başkent Tarnovo, ülkenin en önemli kültür merkezi ve çağdaş Bulgarlar için Doğu Ortodoks dünyasının merkezi oldu.
Osmanlı fethinden sonra birçok Bulgar din adamı ve bilim adamı Sırbistan , Wallachia , Moldovya ve Rus prensliklerine göç etti. Bulgar kültürünü, kitaplarını ve hesychastic fikirlerini tanıttılar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Shishman_of_Bulgaria

https://en.wikipedia.org/wiki/Second_Bulgarian_Empire
.

Bulgarlar Bizans’ı Haçlı ordusu ile birlikte yıkmıştır.

Yıkılan Bizans devletinin yerine Latin devleti kurulmuştur.

Truyalı Latinler-İstanbul (Venedik)Latin devleti 1204–1261 ve “Gökler verdi, gökler aldı.” IV.Justinianus

Truyalı Latinler-İstanbul (Venedik)Latin devleti 1204–1261 ve “Gökler verdi, gökler aldı.” IV.Justinianus

Osmanlı kuruluş dönemi ve Osmanlı beyliğine katılan Bizans 1313

Osmanlı kuruluş dönemi ve Osmanlı beyliğine katılan Bizans 1313

Türkiyede AKP Venedik dönemi..

Türkiyede AKP Venedik dönemi..

.

Hakkında Türk Bilimi