ev / genel / İNCİRLİK HANÇERLİK 1830-1888-1951-1974-2016

İNCİRLİK HANÇERLİK 1830-1888-1951-1974-2016

 

1830 yılında Osmanlı – Amerika silah ticaret antlaşması “Seyr ü sefâin ve İcra – yı; Ticarete Dair bir Muahede- i Hümâyun” (En ziyade müsaadeye mazhar millet) antlaşması yapılır.

İlk Amerikan – Ermeni iş birliği misyoner okulu, Tarsus Amerikan Koleji 1888’de kuruldu. Ermeni Amerikalı din adamı Harutiun Jenanian, Tarsuslu Paul’a ithaf edilecek bir kurum inşa etmek için hayırsever Elliott Fitch Shepard’a başvurdu . Shepard , ölümü üzerine yılda 5.000 dolar (2019’da 142 bin dolar) bağışlama ve 100.000 dolar (2019’da 2,85 milyon dolar ) vakıf fonuna katkıda bulunma sözü verdi . Jenanian daha sonra okulu “Jenanian College” (Kenan Koleji) adı altında kurdu; isim daha sonra “St. Paul’s College” olarak değiştirildi. Okulun Ermeni ve Amerikan iş birliği olarak Osmanlı Türk devletinde misyoner okulu olarak İngilizce dil ile eğitim yapan bir kurum olarak kurulmuş olduğu görülmektedir.
Okul, ilk yıllarında ABD’nin Boston, Massachusetts şehrinde bulunan bir yardım kuruluşu olan American Board Foundation ile yakın temas halindeydi . Alexander Mac Lachlan ve presbiteryen misyoner Harutyun Stephen Cenanyan (25 Nisan 1858, Maraş , Türkiye – 25 Eylül 1907, Philadelphia, Pensilvanya), New York City’deki Union Theological Seminary mezunu, 1891’e kadar Thomas Davidson Christie’nin ilk okul yöneticileri olarak görev yaptı.

1888 “Türkiye için liderler(Türkiye’ye Amerikan yanlısı liderler) , dünya için liderlik (Amerika’nın dünya yönetimi için liderlik) ” Tarsus Amerikan Koleji, Mersin’in Tarsus ilçesinde 1888 yılında kurulmuş bir eğitim kurumudur. Okulun kuruluş amacı, “Türkiye için liderler, dünya için liderlik” sloganından da anlaşılabileceği gibi eğitilmiş lider adayları yetiştirmektir. Dünyada ve Türkiye’de TAC mezunu birçok önemli isim mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı’nca onaylanan ismi Özel Tarsus Amerikan Koleji olmasına rağmen, Tarsus Amerikan Lisesi olarak bilinir. Günlük konuşmada İngilizcesi Tarsus American College ‘in baş harflerinden oluşan TAC ismi ile anılır.  https://en.wikipedia-on-ipfs.org/wiki/Tarsus_American_College

Yabancı okullarının görev sınırlarını aştığını, görevlerinden çıktıklarını, kanunî olmayan propaganda amaçları izlediklerini ve bunun için halkımızın Türk olmayan kesimlerine dayandıklarını gördük.” Mustafa Kemal Paşa
https://www.atam.gov.tr/ataturkun-soylev-ve-demecleri/kultur-hakkinda

 

1943-1951 İncirlik Hava Üssü’nün kurulması kararı Aralık 1943 İkinci Kahire Konferansı sırasında alınsa da inşaatı II. Dünya Savaşı’nın, sona ermesinden sonra başladı. Amerikan Ordusu Mühendisler Kolordusu 1951 baharında İncirlik Hava Üssü inşaatına başladı. ABD Hava Kuvvetleri, başlangıçta orta ve ağır bombardıman uçakları için acil evreleme, kurtarma yeri olarak kullanmayı planladı. Türk Genelkurmay ve ABD Hava Kuvvetleri Aralık 1954 yılında yeni Hava Üssü için ortak kullanım anlaşmasını imzaladı. 21 Şubat 1955 tarihinde, Hava Üssü’nün resmi adı olarak “Adana Hava Üssü” seçildi. Hava Üssü’nün konuk birimi olarak 7216. Hava Üssü filosuydu. Bu Hava Üssü 28 Şubat 1958 tarihinde “İncirlik Hava Üssü” adını almıştır. 15 Eylül 1997’de Kuzey Irak’a düzenlenen Operasyon Kuzey İzleme’de 39. Hava Kanat Komutanlığındaki mülkleri desteklemek ve komuta etmek için kullanılır hale getirildiği belirtildi.

İNGİLİZLERİN FİLİSTİNİ TERK EDEREK İSRAİLİ KURMASI
14 Mayıs 1948’de son İngiliz güçleri Hayfa’yı terk etti. David Ben-Gurion tarafından yönetilen Yahudi Ajansı, 1947 BM Paylaşım Planına göre İsrail Devleti’nin kurulduğunu bildirdi. Ben-Gurion, yeni devletin ilk başbakanı oldu. Süper güç liderleri olan ABD Başkanı Harry S. Truman ve Sovyet lider Joseph Stalin, İsrail’i derhal tanıdı.
Bu zamanda Filistin’deki nüfusun 650.000’ini Yahudiler 1,2 milyonunu Filistinliler oluşturuyordu 1/3 oranıyla Filistinliler Yahudilerden iki kat daha fazla nüfusa sahip idi..
Adana’da kurulan Amerikan üssü yeni kurulan İsrail devletinin bekçisi görevini üslenmiştir.

Türkiye’nin 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Amerika Türkiye’ye ambargo uygulamış, Türkiye bunun karşısında İncirlik üssünü geçici olarak kapatmıştır.

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminde 3 adet tanker uçağı darbeye katılan uçaklara yakıt ikmali için İncirlik Hava Üssü’nden havalanmıştır.

İncirlik Amerika’nın  Ortadoğu merkezidir ve Ortadoğu işgal programıdır, Türkiye’nin bağrında hançer gibidir..

.

Amerika – Türk Anadolu ilişkiler tarihi sıralaması ve “İçimizdeki Amerika”

.

Hakkında Türk Bilimi