Kardeş ülke İran’da elektrik Türkiye’den 20 kat ucuz, Türk yatırımcılar için çok önemli iş imkanları var.

DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Osman Aksoy, İran’da elektrik fiyatlarının Türkiye’den 20 kat daha ucuz olduğuna işaret ederek, “Doğal gaz ise 14-15 kat daha ucuz. Benzin Türkiye’de 7.22 TL, İran’da ise 85 kuruş! Buna karşılık su da İran’da son derece ucuz” şeklinde konuştu. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarıyla ilgili bilgi veren Aksoy, bu konuda çok dikkatli olmak gerektiğini söyledi. Yaptırımların çok kapsamlı olduğunu ve çok sayıda sektörü kapsadığını dile getiren Aksoy, “10 Ocak 2020’de ise tekstil, madencilik ve inşaat sektörleri yaptırım kapsamına alındı. Ancak tarımsal ürünler, ilaç, medikal ekipman, tıbbi cihaz, temizlik ürünleri, hijyen ürünleri, solunum cihazı ve iş güvenliği ekipmanları yaptırım kapsamı dışında tutuldu” diye konuştu.

“İran’da enerji yoğun sektörlerde ciddi bir yatırım avantajı var. Bu ülkede Türk malları kaliteli mal olarak adlandırılıyor. İranlılar Türkiye’yi çok seviyor. Son dönemde vatandaşlık teşvikiyle birlikte gayrimenkul alımı da arttı. Türkiye’de yaşamayı seviyorlar. Türkiye’den alışveriş yapıp ülkelerine dönüyorlar. Hatta Van’da bu alanda ciddi bir piyasa oluşmuştu ancak salgınla birlikte biraz zarar gördü. Birçok sektör için fırsat var. Tekstil ve mobilya gelişmeye açık sektörler. AVM sektörü gelişiyor. Türk markalarının bu AVM’lerde yer alması için çalışmalar yapılmalı” dedi.

İran tarihi geçmişinde birçok dönemler Türk yönetimleri ile yönetilmiştir, bilinen en önemli Türk tarihi Büyük Selçuklu Devletidir, son Türk yönetimi Kacar Türk yönetimidir, günümüzde İran’da birçok boy’dan çok önemli Türk nüfus yaşamaktadır, İran vatandaşları Türkiye vatandaşlarını kardeş gibi karşılamaktadır.

Yararlanılan kaynak:
https://www.yenimesaj.com.tr/iranda-elektrik-turkiyeden-20-kat-ucuz-H1376954.htm

.

Hakkında Türk Bilimi