Kaybedilmiş bir kıymetli değer, Ankara- Angora tavşanı tüyü ile yapılan yumuşak örgü ipliği.

Kökeni Ankara olan Ankara tavşanının soyu 1723 yılında Türkiye’de tükenmiştir.
Tarih boyunca Galatlar’ın bir boyu olan Tektosaglar, Frigler aynı dönemde İngiliz denizcileri tarafından Fransa ve Birleşik Krallık’a götürülmüştür.
Yüzyıllar sonra Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı tarafından Türkiye’ye yeniden getirilerek Kayseri’de bir çiftlikte yeniden üretilmeye başlanmıştır.
Bugün bu tavşan türü sadece yün üreticileri tarafından özel olarak yetiştirilmektedir. Dünyada Ankara tavşanı yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır.
Günümüzde Çin, Fransa, Macaristan, Arjantin, Şili, Almanya, Brezilya bu tavşandan yün üreten başlıca ülkelerdir. Tavşan yününü işleyen en önemli ülkeler ise İtalya, Japonya, Almanya, Fransa, Hindistan ve Şili’dir. Dünyada Ankara tavşanı yünü üretiminin 8000-12.000 ton arasında olduğu tahmin edilmektedir. Üretimin %90’ı Çin tarafından yapılmaktadır.
.
Ankara tavşanı, diğer adıyla Angora tavşanı uzun ve yumuşak tüyleriyle tanınır. Ankara keçisi ve kedisi gibi safkan tavşanlar, Ankara ilinden tüm Dünya’ya yayılmışlardır. En meşhur bilinen Angora kılı,angora koyunundan elde edilirdi ama sonradan(1700ler sonrası) angora tavşanı daha bilinir hale gelmiş, tüyünün sıcaklık hissinden dolayı daha çok tutulmuştur.(Sir Matthew McHammer’ın Seyahat Günlükleri-1678-2.cild).
1700’lü yıllarda Avrupa’da Fransız yüksek tabakasının rağbet ettiği en popüler evcil hayvan olmuşlardır.
1900’lü yılların başında ise Amerika’da tanınmaya başlanmışlardır. Birçok varyetesi türetilmiştir. Fransız, Alman, Dev, İngiliz, Satin, Çin, İsveç, Fin türleri gibi. Yalnız yerel Amerikan tavşan besleyicileri kulübünün (ARBA) kategorize ettiği İngiliz, Fransız, Dev ve Satin türleridir. Türkiye’de tüylerinin tekstil endüstrisinde hammadde olarak değerli olmasından ötürü besiciliği yapılmaktadır. Sıcak tutması açısından koyun yününden iki kat daha verimlidir. Lakin beslenmesi özellikle kırpılacak uzunluğa gelene kadar tüylerinin korunması zor, özel beslenme alanına ihtiyaç duyduğundan pek yaygınlaşamamıştır.
.
Angora tavşanı Menşei ülke; Türkiyeden dünyaya dağıtımı yapılmıştır.

Özellikleri:
Ağırlık; 2,0-5,5 kg (4,4–12,1 lb)
Renk; Albino (“Yakut gözlü Beyaz”) veya Renkli
Tüy boyutu; 2-12
Ömür; 7-12 yıl
.
Angora tavşanı tüy özelliği; Angoralar esas olarak ipeksi ve yumuşak olan yünleri için yetiştirilir.
Sadece 11 At mikron çapındadır, bu daha ince ve yumuşaktır kaşmir. Sağlıklı bir yetişkin Angora’nın yünü ayda yaklaşık 3 santimetre (1.2 inç) büyüyecektir.
Elyafın matlaşmasını ve tavşan üzerinde keçelenmesini önlemek için düzenli bakım yapılması gerekir; bu da ağrıya ve hatta enfeksiyona yol açabilecek rahatsızlığa neden olur.
Angora yünü, yıl boyunca her üç ila dört ayda bir toplanır (toplanmaz ise kopar veya bozulur ). Kaplamanın 6 aylık yeniden büyümeden sonra izlenmesi gerekir çünkü “tüyler ölme durumuna geçer” ve kolayca matlaşabilir.
Angora yünü, doğal olarak dökülen kaplama içindeki tüyleri elle çekerek periyodik olarak toplanabilir.
Tam bir hasat, makasla veya küçük makasla keserek yapılır; genellikle tavşan bir bakıcının masanın üstüne oturur. Genellikle başın üst ve yanlarıyla başlayarak. Omuzların karşısına geçiyor. Sonra alt tarafa çevirdi, dikkatlice (dikkatli) çeneye, meme uçlarına dikkat!
Dev bir Angora’dan 12 ons (340 g) – ve en fazla 18 ons (510 g) – yün hasat edilebilir.
.

Hakkında Türk Bilimi