Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev / genel / Kutsal doğuya yapılan Haçlı (Sahiplenme) Seferleri

Kutsal doğuya yapılan Haçlı (Sahiplenme) Seferleri

Binlerce yıldan beri bitmeyen, “Kutsal toprakların sahiplik savaşı”.

Savaş Zaman Çizgileri Haçlı Seferleri Ortaçağ Tarihinde önemli bir dönemi kapsar. Haçlı seferleri Kutsal Savaşlardı. Bunlar, Filistin’in kutsal yerlerini Saracens’in ellerinden kurtarmak amacıyla Avrupa Hristiyan ulusları tarafından üstlenilen büyük askeri keşif gezileri idi. Haçlı seferlerinin görünüşteki nedeni, Kudüs şehri etrafında toplanan Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasındaki savaştı, aslında Musevi, Hıristiyan ve Müslüman dinlerin kutsal önemi olan önemli bir yer için, üç dininde kutsal saydığı bir yer savaşı.

Bu savaşlar günümüzde de devam etmektedir.

1096 – 1099    Birinci Haçlı Seferi:

Halkın Haçlı Seferleri – Kutsal Toprakları Serbestleştirme. Toulouse’un Count Raymond IV tarafından yönetilen ve birçok dolaşan vaizlerce, özellikle Peter the Hermit tarafından ilan edilen 1. Haçlı Seferi

 

1144 -1155     İkinci Haçlı Seferi;

İkincisi, Holy Roman İmparatoru Conrad III ve Fransa Kralı VII. Louis’in liderliğidir.

 

1187-1192     Üçüncü Haçlı Seferi;

Seferleri: İngiltere’nin Aslan Yüreği Richard, Fransa’nın II. Philip’i ve Holy Roman İmparatoru Frederick I. Richard tarafından yönetilen Haçlı Seferleri’nin Üçüncü Ordusu Selahaddin Eyyubi ile bir mütareke yaptı.

“Selahaddin Yusuf bin Eyyub, Mısır ve Suriye sultanı, Eyyubi hanedanının kurucusu olan hükümdar. Hıttin Muharebesi ile 2 Ekim 1187’de Kudüs’ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hıristiyan egemenliğine son verdi, akabinde Hıristiyanların düzenledikleri III. Haçlı Seferi’ni etkisiz hale getirdi.”

 

1202 -1204 Dördüncü Haçlı Seferi;

Neuil Fransız / Flamanlar’ın Fulk’u liderliğindeki Dördüncü Haçlı Seferi Konstantinopolis’te ilerledi ve Bizans’ı alarak Latin devleti kurdu ve Bizans’ın varlığını İtalya’ya taşıdılar, bunun sebebi, Hıristiyanların Bizans’ı kutsal yönetim merkezi olarak bilmesi idi, gerçekten de Bizans Hıristiyanlığın büyümesinde çok büyük rol oynamıştır, BİZANS BÜTÜN BÜYÜK KONSİLLERE YÖNETİCİLİK YAPMIŞTIR.

Truyalı Latinler-İstanbul (Venedik)Latin devleti 1204–1261 ve “Gökler verdi, gökler aldı.” IV.Justinianus

https://en.wikipedia.org/wiki/St_Mark%27s_Basilica

 

1212    Çocuk Haçlı Seferi;

Bir Fransız köylü çocuğu olan Cloyes Stephen’ın liderliğindeki Çocuk Haçlı Seferleri

 

1217 – 1221   Beşinci Haçlı Seferi;

Macaristan’ın II. Kralı Andrew II, Avusturya’nın Duke Leopold VI, John of Brienne tarafından yönetilen Beşinci Haçlı Seferleri

 

1228 – 1229   Altıncı Haçlı Seferi;

Haçlı Seferleri Altıncı Kutsal Roma İmparatoru II. Frederick önderliğinde

 

1248 – 1254   Yedinci Haçlı Seferi;

Fransa’nın Louis IX tarafından yönetilen Haçlı Seferleri Yedinci

 

1270   Sekizinci Haçlı Seferi;

Fransa’nın Louis IX tarafından yönetilen Haçlı Seferleri Sekizinci

 

1271 – 1272   Dokuzuncu Haçlı Seferi;

Prens Edward’ın liderliğindeki Haçlı Seferleri Dokuzuncu Hükümdarı (daha sonra İngiltere’nin I. Edwardi)

 

1899 – 1900   Sekiz Ulus Haçlı savaşı

Bir köylü hareketi olan Boxer, 1899 ve 1900 yıllarında kuzey Çin’de yabancı misyonerlere, Hıristiyanlara saldırmış ve öldürmüştür, bunun sonucunda sekiz Hıristiyan ülke birleşerek haçlı savaşı yaparak Müslümanları öldürmüş ve Çin devletini Kominist sistemi getirerek Müslümanlardan temizlemiştir..

Boxer İsyanı’nın yenilgisini takiben Pekin’de Sekizinci Uluslar Birliği İttifakı . Resimde hemen tanımlanabilir bayraklar: İtalya , Fransa , Almanya , Rusya ve Japonya , 1900.İtalya Krallığı Fransa Alman imparatorluğu Rus İmparatorluğu Japonya İmparatorluğu

Sekiz Devlet İttifakı uluslararası bir askeri oldu koalisyon cevaben kurmak Boxer Rebellion içinde Qing İmparatorluğu’nun Çin’in. Sekiz millet olduğu Japonya’nın İmparatorluğu , Rus İmparatorluğu’nu , Britanya İmparatorluğu’nu , Fransız Üçüncü Cumhuriyet , ABD’yi , Alman İmparatorluğu’nu , İtalya Krallığı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nu . Ne zaman 1900 yazında, uluslararası ligasyonu içinde Pekin Qing hükümeti tarafından desteklenen Boxer isyancılar tarafından saldırıya uğradı, koalisyon, silahlı kuvvetlerini sevk ” Insani müdahale ” adı altında , kendi uluslarının vatandaşlarını ve aynı zamanda, lehçeleri barındıran bir dizi Çin Hıristiyanını savunmak için kullandı. Olay, bir koalisyon zaferi ve Boxer Protokolünün imzalanmasıyla sona erdi .

Bu çok önemli  Haçlı seferi dikkate alınmaz, 1900 yılları Osmanlı ile Çin arasında Müslümanlık ilişkileri çok yüksek seviyeye gelmiş ve İsmail Enver Paşa Çin’e giderek Çin deki Müslümanları organize etmiştir, Çin Haçlı savaşı Çin’de Müslümanlığın önlenmesini sağlamıştır.

.

Haçlı Savaşlarının çoğu Fransa merkezlidir.. bilindiği gibi 1789 yılında Fransa’daki halk ayaklandırılmış ve bu çok büyük ayaklanma yeni bir çağı oluşturmuştur, bunun sebebi Büyük Roma İmparatorluğunun önemli bir yönetim gurubunun Fransa’da yerleşmiş olmasıdır, Fransa sonraki yıllarda da halk ayaklanmalarının yönetim merkezi olmuştur, Osmanlı devleti de buna dahildir.

Truyalı Latinler-İstanbul (Venedik)Latin devleti 1204–1261 ve “Gökler verdi, gökler aldı.” IV.Justinianus

Eyyubi hanedanı Necmeddin Eyyub ve oğulları (d.? – ö. 9 Ağustos 1173)

Eyyubi hanedanı Necmeddin Eyyub ve oğulları (d.? – ö. 9 Ağustos 1173)

Akdeniz’de Batıyı yöneten Doğulular

Akdeniz’de Batıyı yöneten Doğulular

.

 

.

 

Hakkında Türk Bilimi