MUCİT ERHAN ATALAY’IN BULUŞU ; YEŞİL TEKER.

Ev / Genel / MUCİT ERHAN ATALAY’IN BULUŞU ; YEŞİL TEKER

MUCİT ERHAN ATALAY’IN BULUŞU ; YEŞİL TEKER.

YEŞİL TEKER; YAKITTA BÜYÜK TASARRUF YAPAN ÇOK ÖEMLİ BİR BULUŞ

Erhan Atalay, projesini şu şekilde açıklıyor: “Jant üzerine kurulumu tasarlanan düzenek, mekanik olarak çalışır ve aracın tekerlekler üzerine gelen ağırlığını ve salgısını lastiklerin, ezilmesi ve tekrar yerine gelmesinden oluşan kuvvetli hareketliliği algılayarak, yani yerçekimi enerjisini, tekerlek içerisinde bulunan havanın da yer değiştirmesiyle elektrik enerjisine çevirmiş olur.

Depolanmış veya direkt iletilen enerji, araç seyir halinde giderken aracın mevcut gücüne ayrıca hariçten bir güç katarak hem aracın beygir gücünün artırması, hem de yakıt tüketimini en aza indirmesine imkân sağlamış olur.

Proje enerji korunumu kanununa uygun olarak tasarlanmış olduğundan, normal şartlarda harcanan yakıt miktarı ile tekerlekten elde edilerek harcanan yakıt miktarı arasında, hiçbir fark bulunmamaktadır, çünkü üretilmiş olan enerjinin mevcut motora hiç bir kayıp verme den üretimi söz konusudur.

Sistem tüm araçları kapsıyor olmasından dolayı araçların ağırlığı ile doğrudan bağlantılıdır daha ağır ve tekerlek sayısı fazla olan araçlarda üretilen enerji miktarı daha fazla olmasına imkân sağlamakla birlikte bir volt tan araç ağırlığına göre sınırsız volt a kadar üretim yapabilmektedir ve amper birimleri de değişmektedir.”

Patent aşaması devam eden proje, TÜBİTAK tarafından da destekleniyor. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de desteklediği proje, yaklaşık 6 aydır İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu metrobüslerde deneniyor.

Atalay, metrobüslerde sistemin başarılı olduğunu ve şu anda kullanıldığını belirterek, “Bu proje, lastik kullanan motorlu ya da motorsuz tüm araçlara uygun. Yakıt kullanımını minimuma indiriyor. Öncelikli olarak elektrikli araçlar için geliştirdiğimiz proje, şu anda trafikte bulunan tüm araçlara hemen monte edilebilecek durumda” şeklinde konuştu.

Erhan Atalay, sistemin araçların enerjisini karşılamasının yanı sıra soğuk hava depolu kamyonlar ve yolcu otobüslerindeki klima sistemlerinin ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını da karşıladığını söyleyerek, “Bu proje, öncelikle ülkemizin maliyesine büyük yük olan enerjideki dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak, ardından tüm dünyanın yararlanacağı bir konuma gelecek, bizim hedefimiz bu” dedi.

ALINTI- FACEBOOK


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor