ev / genel / Oryantalizm, eğrisel kültür ve Ortadoğu dönüş sanatı

Oryantalizm, eğrisel kültür ve Ortadoğu dönüş sanatı

.
Oryantal dans (Arapça: رقص شرقي, raks şarkî, doğunun dansı ya da رقص بلدي, raks baladî, halk dansı) geleneksel bir Orta Doğu dansı.

Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. İslâm öncesi inançları içermektedir. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi. Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana’yla direk temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır.

Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.

Yılan, kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston ya da sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür.
https://tr.wikipedi0.org/wiki/Oryantal_dans
.
.
Mühim not;

Oryantal dans yılan haraketlerine benzer, kıvrılma dönüşleri ağırlıklıdır.
Orient, Roma devrinde “doğu” olarak tanımlanmış daha sonra “ortadoğu” olarak benimsenmiştir, “ortadoğu kültürü” demektir
Oriental genellikle “Orient nesneler”i tarif etmek için kullanılmaktadır.
Arap alfabesi logaritmik-eğrisel bir alfabedir, oryantal haraketler de arap alfabesi gibi logaritmik-eğrisel hareketlerdir
.
.

Hakkında Türk Bilimi