“Türklerde önemli bir ticaret tamgası deve” ve Türklerin ticaret tarihi İpekyolu ….

Ev / Genel / “Türklerde önemli bir ticaret tamgası deve” ve Türklerin ticaret tarihi İpekyolu ….

“Türklerde önemli bir ticaret tamgası deve” ve Türklerin ticaret tarihi İpekyolu ….

.
.

Deve göç ve ticaret taşımacılığında özellikle çöl ve kırsal alanların en önemli taşıma hayvanıdır…
Türkler hep ” Göç eden milllet”  olarak tarihte yer alırlar…

Türklerin göç tarihinin  “Ticaret tarihindeki yeri ve önemi”  tarihçiler tarfından yeterince işlenmez..halbuki  “İpek yolu-ticaret yolu”   “Türklerin ticaret yolu”dur..

Hem Asya hem coğrafyasında bir  “ticaret coğrafyası” ,  hem Türkler tarafından yaşanmış bir  “ticaret kültürü”  olarak  “ticaret tarihi”nin en önemli kayıtlarını barındırmaktadır…

.

Asya bütün kara coğrafyalarının merkezidir, büyük kara kıta Asya kıtası Türklerin yurdudur, bu büyük kıtadaki insan ilişkileri “İpekyolu Ticaret Tarihi”ni tarih sayfalarına kaydetmiştir..
.
Gerek doğu batı, gerekse Asya – Afrika insanları arasındaki insan ilişkilerinde özellikle mal takası ve değerli maden alışverişlerinde Orta Asya bir merkez konumundadır.
.


Bu günde olduğu gibi doğu Asya insanları tarihler boyu üretken insanlardır, ve değerli üretimler yapmaktadırlar, bu üretimleri önceleri Mısır İmparatorluğu, ve sonra Ortadoğu  Akdeniz medeniyetlerine ticaretin  kara’da; deve kervanları ile yapıldığı bilinmektedir.
.

Kervan yollarında han-kervansaray dinlenme terleri vardır, deve kervanları buralarda konaklar.

Kervan yolları korumalı konaklama yerleri “İPEKYOLU KERVANSARAYLARI” hanlar

.


İpekyolu üzerinde tarihi akışa göre bazı şehirler çok önemli ticaret merkezi olmuştur, ticaret yolu değiştiğinde bu şehirler önemini kaybetmiş hatta bazıları ticaterin zayıflamasından dolayı, halkı besliyemediği için göçmüş-terkedilmiştir.
.
.

Türk kültüründe ticari önemini kaybeden develeri Türk milletleri  kültürünün bir parçası olarak  devam ettirmektedir, ve her yörede yılın çeşitli zamanlarında develer ile oyunlar ve yarışlar tertip edilmektedir.

Burda görülen develer Asya devesi değildir…çünkü Asyadaki İpekyolu Ticaretinden sonraki dönemde  Küçük Asya ve Afrika ticaret dönemi oluşmuştur..bu tek hörgüçlü Afrika develeri,  Afrika ticaretindeki Küçük Asya kervanlarının yadigarıdır..yadigardır, çünkü , develerle yapılan Afrika ticareti’de zaman içersinde yerini başka ticari haraketlere bırakmıştır..
.
.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor