TAKVİM – TEKRAR EDEN OLAYLAR ZAMANI

Takvimler coğrafyaların noktasal yerlerinin bir döngü içerisindeki tekrar eden olaylarıdır…
Takvimler coğrafyanın bir döngü hareketi olduğu için insanlar bu hareketler zamanını bilirler ve yapacakları işleri ona göre planlarlar…
Genel de takvimleri bir senenin olayları olarak tanımlarız, halbuki takvim bir coğrafya noktasındaki olaylar tekrarıdır, bu tekrar günlük, aylık, senelik ve yıllık tekrarlardır..
Yıl 12 seneden oluştuğu için günümüz insanları bu tekrarı dıkkate almazlar, günümüzde takvim dendiğinde bir senenin, on iki yaın tekrar eden olayları akla gelir..

GÜNLÜK TAKVİM
Bir noktanın 24 saatteki tekrar eden olayları
Güneş’in doğuşu ile başlayıp diğer gün doğuşuna kadar gün içerisindeki değişimler ve zamanları.

AYLIK TAKVİM
Bir noktanın 28 günde tekrar eden olayları
Ay’ın doğuşu ile başlayıp diğer ay doğuşuna kadar gün içerisindeki değişimler ve zamanları.

 

2021 yılı Yakup Erdem çalışması, aylara göre bir yıllık tarım takvimi çok önemli örnek..  Çalışmalarından dolayı sayın Yakup Erdem’e çok teşekkür ediyoruz.

2024 Türkiye ay takvimi.

SENELİK TAKVİM
bir noktanın 12 ayda tekrar eden olayları
Sene’nin doğuşu ile başlayıp diğer sene doğuşuna kadar gün içerisindeki değişimler ve zamanları.

YILLIK TAKVİM
Bir noktanın 12 senede tekrar eden olayları
Yıl’ın doğuşu ile başlayıp diğer yıl doğuşuna kadar gün içerisindeki değişimler ve zamanları.

Bizim kültürümüzde ve coğrafyamızda aklımızda kalan en önemli takvim “SAATLİ MAARİF TAKVİMİ” dir, yakın zamana kadar her evde olan ve her şehir için ayrı ayrı üretilen bu her gün için bir sayfa toplamda 365 sayfalık takvim içerisinde birçok bilgiyi barındıran bir yıllık kılavuz görevi görmüştür.. aslında devam etmesi gereken bir uygulama olmalıdır, bu takvim evdeki tüm fertleri zamanın tekrar eden olaylarından haberdar eder, bir zaman sonra insanlar senelik takvimsel olayları bilirler ve yeni nesillere kılavuzluk ederler..

Tarım insanları için yağışlar ve rüzgarların takvimi önemlidir, hem ekilecek, hem biçilecek, hem tahıllar ayrılacak ve un yapılacak benzer birçok işlem takvimlerin bilinmesi ile yapılabilen işlerdir.
Takvimler tarım insanlarının danışmanı olduğu gibi ticaret insanlarının da yol göstericisi-kılavuzudur, özellikler denizcilik yapanlar için seyahat ettikleri denizin rüzgar takvimini bilmeleri onların yolculuklarını yönetir, eskiden deniz araçlarında motor olmazdı motor yerine kürek ve yelken bulunurdu,, yelken rüzgar takvimine göre çalışan bir araçtır..

Eski medeniyetler mevsimin özelliklerini çok çok iyi takip ederek, yaşadıkları coğrafyada takvimsel olarak doğanın gücünden yaralanıp sosyal yaşamını sürdürmekte idiler.

Günümüzde doğal olaylarda takvimsel olarak ciddi dengesizlikler oluşmuştur, bu durum dünyanın artan nüfusu için felaketin habercisidir, tabiattaki canlılar takvimsel yaşantı ile yaşamlarını sürdürürler, takvimsel döngüdeki bozulma bütün dünyadaki canlılar için felakettir.. insanlar diğer canlılar olmadan yaşayamaz, tabiatta yaşam bütündür, eko sistem bir zincir yaşam sistemidir, zincir koptuğunda yaşam da kopar…

 

ZAMAN YÖNETİCİDİR…..
.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi