Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, Çırağan Sarayı’nda başladı.

Ev / Genel / Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, Çırağan Sarayı’nda başladı

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, Çırağan Sarayı’nda başladı

Bir millet, altı devlet toplantısı istanbulda yapıldı. Türk dünyasını biraraya getiren bu düşünce toplantısı nihayet yapılabildi.

TÜRK topluluklarının TÜRK BİRLEŞİK DEVLETLERİ istekleri için adımlar yavaşta olsa yürütülüyor.

Türk dünyası bir gün ,bütün dünya Türkleri’nin bir topluluk olarak birbirlerini tanımayı ve  BİR DOSTLUK VE KÜLTÜR BİRLİĞİ oluşturmayı arzu ediyor.

Bu gün dünyada dağılmış olarak 700milyon TÜRK olduğu tahmin ediliyor.

TÜRK DÜNYASI BULUŞMASI

Türk Dünyası buluştu

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, Çırağan Sarayı’nda başladı. Zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Geçici Dönem Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov katıldı. Konuklar, Abdullah Gül tarafından karşılandı.
Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi kuruldu
Türk Dili Konuşan Ülkeler’in Nahçıvan’daki son zirvesinde kararlaştırılan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi”, devlet başkanlarının imzaladığı sonuç bildirisiyle açıklandı. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi’nde, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın imzaladığı sonuç bildirisine göre, merkezi İstanbul’da olacak Konsey’in Genel Sekreterliği’ne Türkiye’nin adayı Büyükelçi Halil Akıncı atandı.

Türkmenistan imzalamadı

Zirveye katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un imza koymadığı bildiride öne çıkan maddeler şöyle:
* Nahçıvan Anlaşması’nın imzalandığı 3 Ekim, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü olarak kutlanacak.
* Dünya medeniyetlerinin gelişimine önemli katkılar sağlayan zengin Türk kültür mirasının muhafazası ve Türk kültürünün desteklenmesi amacıyla Bakü’de özel bir vakıf kurulacak.
* Astana’daki Türk Akademisinin çalışmalarını desteklemek amacıyla üniversiteler arası bir birlik kurulması ve işbirliği modelleri geliştirilmesi kararlaştırıldı.
* 2011 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıklarını kazanmalarının 20. yıl dönümünü ortak etkinliklerle kutlamayı kararlaştıran liderler, 2011 yılında Aşkabat’ta Türk Dilini Konuşan Ülkeler Kültür Festivali düzenlenmesine karar verdi. Liderler ayrıca İran’ın nükleer programına dair anlaşmazlığa, diyalog ve diplomasi yoluyla çözüm bulunmasının bölgesel ve küresel barış ve istikrar açısından taşıdığı önemini vurguladı. Ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Konseyi kurulmasını onaylayan liderler, “Özel sektöre yeni fırsatlar yaratılması ve petrol dışı sektörlerde kalkınmanın desteklenmesi amacıyla İstanbul’da Türk Dili Konuşan Ülkeler Kalkınma Bankası ve ortak bir sigorta şirketi kurulması imkanını araştırmayı” kararlaştırdı.

yeniçağ


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor