ev / DİL / TÜRK FRANSIZ SAVAŞ TARİHİNDE TÜRK İSİMLİ FRANSIZ DENİZALTISI… French submarine Turquoise (1908)

TÜRK FRANSIZ SAVAŞ TARİHİNDE TÜRK İSİMLİ FRANSIZ DENİZALTISI… French submarine Turquoise (1908)

1800- 1900 Yılları Avrupa halklarında Türk hayranlığının olduğu yıllardır…
Fransız denizaltısı Turquoise-Turkuaz , 20. yüzyılın ilk on yılında Fransız Donanması ( Marine Nationale ) için inşa edilen altı Émeraude sınıfı denizaltından biriydi, 1903 te başlanıp, 1908 de yapımı tamamlandı.
Toulon askeri limanı ( Fransızca : arsenal de Toulon ), Fransız Donanmasının ana üssü ve Toulon şehrinde bulunan Akdeniz’deki en büyük deniz üssü. Charles de Gaulle uçak gemisi ve nükleer saldırı denizaltılarından oluşan Fransa’nın force d’action marinee’sinin çoğunu elinde tutuyor, toplamda Fransız Donanması tonajının %60’ından fazlasını içeriyor ve yaklaşık 20.000 askeri ve sivil personel çalışıyor.
3 Kasım 1915 te bir Osmanlı askeri tarafından teslim alındı, Müstecip Onbaşı Denizaltısı veya Turquoise (Q46), Osmanlı Donanmasına Müstecip Onbaşı ismiyle savaş ganimeti olarak geçirildi. Ancak faal göreve alınmadı ve sefere çıkarılmadı. Haliç’e demirlendi, savaş sırasında Alman denizaltılarının akülerini şarj edilmesinde kullanıldı.
10 Kasım 1915’te Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın da katıldığı bir törenle Fransız denizaltısı Turquoise denizaltısına Müstecip Onbaşı ismi verildi.

Bu denizaltı, kazanılan Çanakkale savaşından sonra 1918 İstanbul işgalinden sonrası Fransa’ya iade edilmiştir.
.
BATIDA TÜRK MODASI
Turquerie, Turkery, Turquoiserie
Osmanlı sanat ve kültürünün taklit edilmesi için 16. ve 18. yüzyıllar arasında Batı Avrupa’daki Türk modasıydı. Pek çok farklı Batı Avrupa ülkesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olan Osmanlı yönetici sınıfının egzotik ve görece bilinmeyen kültüründen büyülenmişti. Bu moda fenomen, ticaret yolları ve Osmanlılar ile Avrupa ulusları arasındaki artan diplomatik ilişkiler yoluyla daha popüler hale geldi, örneğin Fransız-Osmanlı ittifakı.
1453 yılında Osmanlı devleti tarafından son defa yıkılan Bizans’ın Dünya ve özellikle Avrupa’da etkisi büyüktür, Avrupalıların farklı mezhepten olmalar sebebiyle bu yıkıma Avrupalılar çok memnun kalmışlardır, bu olay ile Türkler Avrupa’da çok büyük övgüye sebep olmuştur.
.

AVRUPA DA TURKOPOL, TURKUAZ, TURKOPİL, TURAN VE TÜRKÇÜLÜK HAREKETLERİ

.

DERSANE, TERSANE, TERZİHANE, TERSİNE MÜHENDİSLİK TANIMLARINDAKİ BAĞLAR

.

Fransa ve Yahudi Fransızca “Tüm Yahudiler birbirlerinden sorumludur”

.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi