Türkiye’de okullarda Öğrenci antı’nın okunmaması Çözüm sürecinin devam ettiğini mi gösteriyor……

Çözüm süreci: Türkiye’de uzun yıllardan beri devam eden Türkiye (Dış Düşman Güçleri) çatışmasını çözmeye yönelik Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmeti tarafından başlatılan sürecin adıdır.
Çözüm süreci şöyle bir süreç oluşturmuştur:
– 28 Aralık 2012’de bir televizyon röportajında Recep Tayyip Erdoğan sözde Kürt sorununu çözmek için hükûmetin İmralı’da hapis yatmakta olan Abdullah Öcalan ile görüşmeler yapıldığını duyurdu.
– 21 Mart 2013’te, hükûmet ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşmelerden aylar sonra, Abdullah Öcalan’ın mektubu hem Türkçe hem de Kürtçe olarak Diyarbakır’da Nevruz etkinlikleri sırasında okundu.
– Mektupta PKK’nın silahlı güçlerinin Türkiye topraklarından çekileceği ve silahlı mücadeleye son verildiği bildirildi.
PKK Öcalan’ın bu emirlerine uyacağını ve Türkiye topraklarından çekileceğini açıkladı. Erdoğan mektubu olumlu karşılayıp, PKK’nın çekilmesiyle daha somut adımların atılacağını duyurdu.
– 11 Temmuz’da TBMM’den Cumhurbaşkanı onayına gönderilen çözüm süreci ile ilgili kanun 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun” adıyla Resmî Gazete’de yayınlanarak yasalaştı.

Akil İnsanlar Heyeti:
– 4 Nisan’da hükûmet yedi bölge komisyonundan oluşan ve görevi çözüm sürecini halka anlatmak ve teşvik etmek olan Akil İnsanlar Heyeti’ni açıkladı. Hükûmetin haftalar öncesinde entelektüel ve halkın sevdiği isimlerden oluşan bir komisyon kurulacağını duyurmasından sonra, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç “Akil İnsanlar” listesini 4 Nisan’da kamuoyuna açıkladı.

– 2013’te Çözüm süreci kapsamında yapılan yasal değişikliklerle, Türkiye’de okullarda “Öğrenci andı” okunması uygulamasına son verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan olduğu 2013 Eylül ayında, Demokratikleşme Paketi’ni açıklarken, Öğrenci Andı ile ilgili şu ifadeyi kullanmıştı:
“Bu uygulama zaman zaman kaldırıldı, metin değişikliğe uğradı. 12 Mart ve 12 Eylül’de, bireysel girişimler neticesinde bu uygulama devam etti. Geçen yıl, ortaokullarda bu uygulamayı kaldırmıştık. Şimdi de, ilkokullarda bu uygulamaya son veriyoruz”.

– 2015 Ceylanpınar saldırısı sonrası sürecinin sona erdirilme süreci başladı.
.
“Türkiyenin Güney Doğusunda Osmanlı döneminden bu yana Dış düşman ülkelerin desteklediği terör örgütleri olmuştur, bu örgütler günümüzde de terörizmine devam etmektedir.
Çözüm süreci Türkiye tarihinde unutulmaz bir tarih olarak yerini almıştır, bu süreçte “çözüm” adı altında PKK güçleri en büyük yapılanmasını oluşturmuş ve siyasal rahatlıkla Türkiye’nin Güney Doğusunda büyük yara oluşturmuştur, bu yarayı sarmak için Türkiye devleti büyük çaba göstermektedir.”
.
– 2018 İYİ Partinin Andımız Önergesi TBMM Genel Kurulunda Reddedildi.
Danıştay’ın öğrenci andı kararı, Meclis gündemine geldi. İYİ Parti’nin verdiği önerge AK Parti ve HDP’nin red, MHP’nin ise çekimser oylarıyla reddedildi.
Danıştay’ın kararının 23 Ekim 2018 tarihinde verildiğini anımsatan Koncuk; “23 Ekim’den bu yana herhalde 30 günden fazla süre geçti. Çünkü, idari dava kararlarının 30 gün içerisinde uygulanmak gibi bir mecburiyeti var. Yani isterse bir üst mahkemeye itiraz edilmiş olsun idare, yargı kararını 30 gün içerisinde uygulamak zorundadır. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı açıkça bir suç işliyor.” ifadesini kullandı.
Tunç;”Bu kararla Danıştay kendisini yürütmenin yerine koymuş ve andımızla ilgili yönetmelik değişikliği maddesini iptal etmiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda dava devam etmektedir, karar temyiz edilmiştir.”
.
.
Öğrenci andı; Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma ve zaman içerisinde değişikliğe uğramış bir ant’tır.

“Çözüm süreci” kapsamında yapılan yasal değişikliklerle, 2013’te Türkiye’de okullarda okunması uygulamasına son verilmiş idi.
Türk Eğitim Sendikasının uygulamanın sonlandırılmasına ilişkin olarak Danıştayda açtığı davanın sonucunda Danıştay 8. Dairesi, 2018 yılında oy çokluğuyla aldığı kararda, andı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptaline karar verdi.

Ancak bu karar, “yürütme” tarafından uygulamaya alınmadı.

Millî Eğitim Bakanlığı, kararı temyiz etti ve dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna geldi.
Kurul, Mart 2021’de itirazı oy çokluğuyla kabul ederek, Danıştay 8. Dairesinin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı.

Türkiye Cumhuriyetinde yürütme:
Anayasanın 8. maddesine göre Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.
Cumhurbaşkanı, Türkiye’de de yürütmenin başıdır. Bakanlar Kurulu’na başkanlık eder.

.

TÜRKİYE’DE ÖĞRENCİ ANT’I HAKKINDA PARTİLERİN GÖRÜŞÜ
.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “”Okullarda ant uygulamasının durdurulması demokratikleşme paketinin içindeki maddelerden birisiydi. Ben de o günlerde kararı desteklemiştim. Bizim durduğumuz yer değişmedi” dedi.
.
CHP Muharrem İnce, “Andımızı kaldıran, okullarda okunmasını yasaklayan hükümettir” dedi.
.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Öğrenci Andı’nın “tek parti döneminin tektipleştirici sloganlarından” olduğunu savunarak tartışmanın yeniden gündeme gelmesini eleştirdi.
.
MHP BAŞKANI Devlet Bahçeli: Danıştay’ın “Öğrenci Andı’ kararı pimi çekilmiş bombadır”, dedi.
.
İYİ PARTİ Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında yaptığı konuşmada Bahçeli’yi hedef alarak, “Danıştay kararına rağmen 3 yıldır ortağına “Andımız”ı okutun diyemeyenler şimdi çıkmışlar bu karara isyan ediyormuş gibi yapıyorlar. Allah kimseyi böyle yoldan çıkarmasın.” dedi.
.
Bu söylemlerden anlaşılacağı üzere AKP, HDP, GP, DEVAP Partileri Öğrenci antı’nın okunmaması taraftarı, İYİP, CHP, MHP ise okunması yönünde görüşlere sahiptir.
.

.
1960 larda okullarda okutulan Türk antı:
Türk’üm; doğruyum, çalışkanım.
Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım; Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene…

Tamamen milli ve insani olan Türk öğrenci ant’ı her nedense dış güçlerin emri ile uygulamadan kaldırılmıştır ve hala uygulamaya koyulmamaktadır.
.

Çözüm süreci Türkiye Cumhuriyetinin dağılma-parçalanma süreci gibi işlemiştir, daha sonra bu sürecin zararları görülerek sürece son verilmiştir.
.

Andımızın tarihçesi…114üncü İslam halifesi, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı, Mehmed V. Resad 1914.

Andımızın tarihçesi…114üncü İslam halifesi, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı, Mehmed V. Resad 1914.

.

ANT ve ANT İÇERİM tarihi..

ANT ve ANT İÇERİM tarihi..

.
.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi