ALZAYMER-KAYIP ZAMANLAR ÜZERİNDE ARAŞTIRMA

İnsan anatomisi diğer bütün canlılar gibi zaman uyumlu bir yaşamdır..
Zaman uyumu insan sağlığında çok önemli etkendir.. insanın bütün hücreleri zaman uyumlu çalışır. bu zaman evrenin zamanıdır…

Alzaymer hastalığı, kişinin zaman ve mekan algısının da bozulduğu unutma eylemidir.
Bu hastalık beyindeki zamanlama kayıplarıdır..

Alzaymer hastalığına ışık tutmak için televizyon sinyali ve ekran görüntülerini görmekteyiz, bu ekran görüntüleri beynin içerisindeki işlemlere örnektir.

ZAMAN UYUMLU OLMAYAN İLETİŞİMLERE ÖRNEKLER
AM-genlik iletişim-sinyalli ve FM-frekans zaman iletişim-sinyalli yayınlarda zayıf sinyal-iletişim ekranların görüntüsü.

Bu gürültü arı kovanı ve sağanak gürültüsüdür, iletişim ilgisi olmayan fakat ortamda gürültü-karışık iletişim olan ilgisiz algıdır.

“İlk okul çocuklarının teneffüsteki kalabalık cıvıltıları örnek olabilir.”

.

AM- AMPLİDÜT-GENLİK iletişimlerdeki boş kanallarda karlama gürültüsü vardır, zayıf sinyaller iletişimlerin ekrana flu zayıflığıyla geldiğini göstermektedir, sinyaller güçlendikçe ekran resimleri daha netleşip karlama- gürültü- desibel etkisi görüntüsünün azaldığı ve en güçlü iletişimlerde gürültü etkisiz net bir görüntü iletişimi sağlanmaktadır, ayni durum doğadaki ışık-görüntü ve ses alımlarında da görülmektedir.

Bu görüntü örneği, gürültü etkili, zaman uyumlu olmayan iletişimin iletilerinde zayıf etkisi olan iletişim örneğidir, çok gürültülü bir ortamdaki insan sesli iletişimlerinde de durum aynıdır, zaman kaybı yoktur gürültü etkisi kaybı vardır.. bir denklem sisteminde olduğu gibi artılar ve eksiler bir birini yok eder, kulak çınlaması rahatsızlığın gürültü etkisinin iletişimi nasıl engelleme özelliği var ise durum aynidir.

.

ZAMAN İLETİŞİMLİ ÖRNEKLER
FM-ZAMAN SAYISAL- DİGİTAL ekranlar zaman uyumlu frekans modülasyon iletişimlerde gelen bilgilerin zaman kesintili gelerek bilgiyi tamamlayamadığını göstermektedir..

 

Bu çalışmalar beynin sinyallerinde zaman kayıpları sebebiyle iletişim kopukluğu oluşturup işlemi tamamlıyamadığının “Alzaymer”  örneklerinin frekans zaman iletişimli bir sistemin zayıf  iletişimli şekliyle uyumunu göstermektedir.

Bu örnekler genel iletişim örnekleri olarak ta kabul edilebilir, hatta tarih araştırmaları için de önemlidir, tarih araştırmalarında timeline- zaman, olay, yer temaları tarihin çok dahi iyi anlaşılmasını sağlar .
.

Kayıp zamanlar insanların boş geçen günleri için de geçerlidir, o günün kaydı boş geçer ve insanlar o günü hatırlamazlar..
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi