Bilge hocanın not defteri ve Asya Türklerinde sayılar İran- Türkmensahra- Güllüdağ

.
İran seyahatimiz sırasında rastladığımız Ak İşan hocanın bizi özellikle davet ederek bize gösterdiği bilge babasının imamlık yaptığı dönemden elinde kalan not defteri yaprağı çok ilgimizi çekti.
.
Elimize geçen bu yazılı sayfada sayılar ile ilgili not bulunmaktadır, bu notun özelliği sayıların ayni dönemde kullanılan birkaç çeşit sayı sisteminin olmasıdır.
.


.
– İslamiyet öncesi Türklerdeki sayı sistemi
Asya Türk coğrafyası antik dünya ticaret tarihini olduğu İpek yolu ticaret yolunun yeridir, antik dönemde birçok ticaret insanı bu bölgelerde ticari işlemler yapmıştır, ve günümüze kadar gelen çok önemli ticari dönem geçmiştir.
Türklerin yazılı belgelerdeki bilinen sayı sistemi “Ebcet sayı sistemi” gibidir, fakat bir dönemde dallı yani ağaç göstergeli sayı sistemi kullanılmıştır, bu sistem çok bilinmeyen bir sayı sistemidir, Ak İşan hocanın not defterinde Asya’daki Türklerin kullandığı bu sayı sistemini görme imkanı bulduk.
Antik ağaç dallı Türk sayılarında sıfır-alan gösterimi kullanılmamıştır.
Bu sayı sistemi antik “Abaküs hesaplama” makinesindeki mantıklar ile aynidir, en önemli farkı “ağaç şeklindedir ve sağ dallar ile sol dallar sayısı rakamları oluşturur”.

– Ebcet- Arap harfli sayı sistemi
bu sayı sisteminde yazılı olarak sayı olduğu belirtildikten sonra bir kelime konur ve bu kelimenin her harfi bir sayı gösterir, bu sayılar sırasıyla alt alta toplanarak sayı ortaya çıkarılır.

– Arap sayı sistemi
Arap sayıları bugün hala Arap ve İran medeniyetinde kullanılmaktadır.
.
Bu not sayfasını birçok yönü ile değerli bulduk, Asya coğrafyası İpekyolu ticaret tarihinin yeridir, ipek yolu ticareti Asya’nın doğusundan batısına yapılan bir kıtalar arası ticarettir, bu ticaret sırasında birçok dilin kullanılması doğal bir durumdur, ayrıca birçok sayı ve matematik hesaplama bilgilerinin de olması kıtalar arası ticaret işinin gereğidir
.
.
Biz bu not resminin üzerine günümüz sayıları ile kırmızı renk ile eklenti yaparak daha iyi anlaşılmasını sağlamaya çalıştık.
.
Bize bu bilgiyi veren ve bu bilgiyi not alan insanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

.

BENZER BİLGİLER

KELT ALFABESİ

Çubuklardan dallanma şeklinde oluşmuştur.

.

SUMER SAYILARI

Çivi ucu çubuklardan oluşmuştur.

ROMA SAYILARI

Çubuklardan oluşmuştur.

.

Hakkında Türk Bilimi