Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev / TARİH / Türk Devletler tarihi / Beylikler-Hanlıklar / Deniz insanlarının Kuzey Afrika’daki devleti Kartaca ve Han nibal Mö247- Mö.183

Deniz insanlarının Kuzey Afrika’daki devleti Kartaca ve Han nibal Mö247- Mö.183

Akdeniz’in kuzey halkına Mısır’da “Deniz insanları” denmiştir.. Deniz İnsanları Mısır’ın yıkılmasında önemli etken olduğu tarihi belgelerde yer almıştır.

Afrikanın kuzeyinde M.Ö. 810 yılında Deniz insanları bir devlet kurmuştur, bu devlete Kartaca şehrinin adı ile Kartacalı’lar denmiştir, bu devlet yöneticileri Han ismi ile anılmıştır en bilinen asker Han nibal dir, Han nibal dünyada çok önemli asker olarak bilinmektedir, Han nibal Afrika’nın batısındaki Cebelitarık boğazını geçerek Roma’ya kadar ilerlemiştir.

Scipio onu “Şimdiye kadar yaşamış en büyük generallerden biri” olarak kabul eder.

Askeri tarihçi Theodore Ayrault Dodge Hannibal’ı “Stratejinin Babası” olarak nitelendirir

 

“Han, Türk toplumunda büyük yönetim demektir.

Berke Türk dilinde sert demektir, Kartaca dilinde Barka – Barca komutan olarak tanımlanır, bu tanım Türkçe’deki Berke ile aynidir.”

 

Sebebi nedir bilinmez Han nibal ordusunu terk edip Anadolu’ya geçmiştir, Anadolu’da iki önemli devlette askeri bilge olarak görev almıştır, öyle ki savaş teknikleri günümüze kadar askeri okulların ve asker liderlerin yol göstericisi olmuştur.

.

Kartaca devletinin Anadolu bağlantısı “Han nibal” ın Anadolu bağlantısıdır. “Han nibal”  Kartaca’dan Anadolu’ya geçip önce Selevkos devletinde sonra da Trakyen devleti Bitinya’da hayatını bitirmiştir..

Hakkında Türk Bilimi