Ersari – Teke Türkmenlerinde “KAPUNUK” kutsal kapı tamgası ve kilimleri.

Ev / Genel / Ersari – Teke Türkmenlerinde “KAPUNUK” kutsal kapı tamgası ve kilimleri.

Ersari – Teke Türkmenlerinde “KAPUNUK” kutsal kapı tamgası ve kilimleri.

tm

Türkmenistan bayrağındaki en alttaki tamga Ersari – Teke Türkmenlerine aittir.

Teke Türkmenleri çadırlarının girişlerine Kapunuk kilimleri ile kutsal giriş kapılarında tamgalarını sergilerler, kapıdan girmek kutsaldır, giriş kapısı özel ve kutsal bir kapıdır, bu adet ailenin ve boyun kutsallığının korunması geleneğidir.

Teke türkmenlerinde kutsal koruma tamgası

.

Teke Türkmenlerinde kutsal kapılar kültürü

.

The format and size of the Kapunuk was designed to surround a door frame, providing an inner decorative entry to the standard circular Turkmen tent known in the West as a yurt. The term Jallar Paidar or Jollar Paidar (A ‘Jallar with Feet’ in the Afghan Turkoman lingo) refers to a П-shaped type of Kapunuk which was placed inside the yurt, hung from the lintel of the door frame over the doorway. The two feet, each one over one side of the doorway, usually had triangular pointed ends decorated with long multi-colored wool and silk tassels. Red and indigo wool fringes or alternating colorful braids were normally hung from the underside of the Jallar Paidar to ‘welcome’ the incoming visitors.

“Kapunuk şekli ve boyutları Batılılarca bilinen standart ve dairesel, dekoratif bir kapı girişi olacak şekilde tasarlanmış bir yurt çeşididir. Jallar Paidar veya Jollar Paidar (Afganistan Türkmenleri Ayaklı Jallar der) yurdun içine yerleştirilmiş ve TT – П  şeklinde kapı üst eşiğini teşkil eden bir malzemedir. Her iki ayak kapının iki yanında paralel ve uzun şekilde bulunur, renkli yün ve ipek püsküllerle süslenmiştir. Üçgen sivri uçları vardır. Kırmızı ve çivit rengi yün örgü saçaklarla birlikte asılı “hoşgeldin” yazısı ziyaretçileri karşılar.”

Çeviri;  Ībrahīm Alpaslan

Alıntı; http://www.artpane.com/Rugs/R1009.htm#ArtpaneWinTop

https://en.wikipedia.org/wiki/Ersari


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


çin saldırısı

Türk Bilimi İnternet yayınlarına Çin’den SİBER SALDIRI…

Çin İnternet üzerinden Türk Bilimi yayınlarına saldırı başlatmıştır…


PARANIN DNA SI

Para’nın DNA testi..!!

Para nedir !!…? Para değişim değeridir.. İlkel, doğrudan alışveriş “Takas-Değişim ticaret şekli”dir…en doğru olan budur.. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor