foseptik cukurundan hazine cikti

Ev / Genel / FOSEPTİK ÇUKURUNDAN HAZİNE ÇIKTI

FOSEPTİK ÇUKURUNDAN HAZİNE ÇIKTI

Foseptik Çukurundan Hazine Çıktı

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde foseptik çukuru kazılırken Ortaçağ dönemine ait 750 adet gümüş sikke bulundu.

Haber: Foseptik Çukurundan Hazine ÇıktıAdana’nın Yumurtalık ilçesinde foseptik çukuru kazılırken Ortaçağ dönemine ait 750 adet Gümüş sikke bulundu.

Edinilen bilgiye göre, iş makinesiyle bir vatandaşın evine foseptik çukuru açan operatör Mehmet Yetkin, “Kepçeyi toprağa vurduğumda bir testi içerisinde paraların saçıldığını gördüm. Hemen aracı durdurup polisi ve zabıtayı bilgilendirdim” dedi.

Olay yerinde inceleme yapan Adana Müze Müdürlüğü’nün görevlendirdiği 2 arkeolog, gütmüş sikkelerin Ortaçağ dönemine ait olduğunu söyledi. 750 Gümüş sikke detaylı incelenmek üzere Müze Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yetkililer incelemelerini tamamladıktan sonra söz konusu paraları uygun şartlarda sergilemeye başlayacak.

Bazı alt yapı çalışmalarında tıpkı Adana’da olduğu gibi tarihi eserlere rastlanılabiliyor. Bunun en büyük örneklerine İstanbul’da inşa edilen Marmaray projesinde rastlanmıştı. Hatta Marmaray Projesi inşaatında çıkarılan eserler kentin kuruluş tarihi hakkında bilinenleri bile değiştirmişti.

34 GEMİ ÇIKARILDI

Özellikle Yenikapı’da çıkarılan Theodosius Limanı kalıntıları üzerinde yapılan araştırmalar binlerce yıl öncesine ait bilgileri günümüze taşıyor. Kazılardan elde edilen kalıntıların en dikkat çekenleri ise 35 adet gemi ile çok sayıda hayvan ve insan iskeletleri oldu.

Kazılarda, Marmaray kısmında nispeten azalmış olsa da metro kazı alanında kemik ve diğer arkeolojik malzemeler çıkarılmaya devam ediyor.

8 BİN 500 YILLIK GEÇMİŞ

35 gemi batığına, yüzlerce insan iskeletine ve 22 bin hayvan kemiği verisine ulaşıldığını aktaran Prof. Vedat Onar, “Bu antik kaynaklara dayanarak yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda İstanbul’un 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip olduğunu öğrendik. Bundan daha değerli ne olabilir” sorusunu yöneltti. Türkiye’de kazılara yeterli ilginin gösterilmemesinden yakınan Prof. Onar, “Proje, bilim dünyasında yeterli ilgiyi görüyor” dedi.Hakkında Kiye

24.02.1960 Çanakkale/Gelibolu doğumluyum. İlk ve Orta okulu ayrıca Ticaret Lisesini Gelibolu’da okudum ve bitirdim. Maddi imkansızlıklar ve buna bağlı olarak çalışmak zorundaydım. Kendimize ait olan Mahalli Gazetenin (Büyük Zafer) Yazı işleri Müdürü ve aynı zamanda editörlüğünü yaptım. Ayrıca Matbaa işleri ile ben ilgilendim. 1983 te Askerlik hizmetimi Gölcük’te D356 TCG Zafer Gemisinde tamamladım. 1985 yılında askeri Memur olarak göreve başladım 1986 yılında Gazetemizin sahibi Babam Sami Kiye şu an Gelibolu’da halen çıkarılmakta olan B. Zafer Gazetesini Gazeteci Recep Yüzüak’a satınca bu meslekteki kariyerimi sonlandırdım ve memurluk hayatına devam ettim. 2009 Nisan ayında emekli oldum. Ancak çok sevdiğim mesleğim olan Gazetecilik ve yazarlığı şu an fahri Gazeteci olarak Gelibolu’da mevcut Mahalli gazetelere yazarak sürdürmekteyim.

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
*


Hakkında antikor