Kazak Hetmanlığı (1649 – 1775) Rusların “Asyadaki Türkler”e ilk önemli haraketi.

Ev / Genel / Kazak Hetmanlığı (1649 – 1775) Rusların “Asyadaki Türkler”e ilk önemli haraketi

Kazak Hetmanlığı (1649 – 1775) Rusların “Asyadaki Türkler”e ilk önemli haraketi.

Bayrak
Kazak Hetmanlığı, Hetmanlık veya Viysko Zaporozke (Ukraynaca: Гетьманщина; Het’manshchyna, Військо Запорозьке; Viys’ko Zaporoz’ke) 1649 ile 1775 yılları arası bugünkü Ukrayna’nın merkezi ve kuzeydoğusunda var olmuş bir Kazak devletidir. Khmelnytsky İsyanı ve Kayıtlı Kazaklar, Zaporozya Siçi Kazakları ve Ukrayna’da yaşayan diğer halkların ittifakı sonucu ortaya çıkmıştır. Hetmanlık’ın ilk hetmanı yani yöneticisi 1648–57 yılları arası ülkeyi yöneten Bohdan Khmelnytsky’dir.
1648 yılında Lehistan’dan alınan bağımsızlıktan sonra Hetmanlık, 1654 yılında Pereyaslav Antlaşması (Pereyaslavska Rada) sonucu Rusya Çarlığı’na bağlı bir devlet haline gelmiştir. 1667 yılında Andrusovo Antlaşması (Andrusiv) sonucu devlet, Rusya ve Lehistan arasında paylaşılmıştır. Bu taksimat Ukrayna Kazakları arasında iç savaş çıkmasına sebep olmuştur. Bu savaş 17. yüzyılın sonuna kadar sürmüştür. 1678 yılında Osmanlı Devleti, devletin başkenti Çehrin’e sefer düzenlemiştir. 18. yüzyılda Hetmanlık’ın toprakları Sol Sahil Ukrayna ile sınırlanmıştır. 1764 yılında Hetmanlık’ın özerkliği II. Katerina tarafından kaldırılmıştır.
Devletin başkenti Çehrin olup sonraları başkent Baturyn’a ve Glukhov’a taşınmıştır.
Kazak Hetmanlığı, bugünkü Ukrayna’nın merkezininin çoğunluğundan ve Rusya’nın küçük bir kısmından oluşmaktadır. Toprakları bugünkü Chernihiv, Poltava ve Sumy (güneydoğu bölümü dışında) oblastlarını, Cherkasy ve Kiev’in sol sahil topraklarını ve tam olarak Rusya’daki Bryansk Oblastı’nın batısını kaplamaktadır.
Tarihi

Kazak Hetmanlığı, Hetmanlık veya Viysko Zaporozke (Ukraynaca: Гетьманщина; Het’manshchyna, Військо Запорозьке; Viys’ko Zaporoz’ke) 1649 ile 1775 yılları arası bugünkü Ukrayna’nın merkezi ve kuzeydoğusunda var olmuş bir Kazak devletidir. Khmelnytsky İsyanı ve Kayıtlı Kazaklar, Zaporozya Siçi Kazakları ve Ukrayna’da yaşayan diğer halkların ittifakı sonucu ortaya çıkmıştır. Hetmanlık’ın ilk hetmanı yani yöneticisi 1648–57 yılları arası ülkeyi yöneten Bohdan Khmelnytsky’dir.1648 yılında Lehistan’dan alınan bağımsızlıktan sonra Hetmanlık, 1654 yılında Pereyaslav Antlaşması (Pereyaslavska Rada) sonucu Rusya Çarlığı’na bağlı bir devlet haline gelmiştir. 1667 yılında Andrusovo Antlaşması (Andrusiv) sonucu devlet, Rusya ve Lehistan arasında paylaşılmıştır. Bu taksimat Ukrayna Kazakları arasında iç savaş çıkmasına sebep olmuştur. Bu savaş 17. yüzyılın sonuna kadar sürmüştür. 1678 yılında Osmanlı Devleti, devletin başkenti Çehrin’e sefer düzenlemiştir. 18. yüzyılda Hetmanlık’ın toprakları Sol Sahil Ukrayna ile sınırlanmıştır. 1764 yılında Hetmanlık’ın özerkliği II. Katerina tarafından kaldırılmıştır.Devletin başkenti Çehrin olup sonraları başkent Baturyn’a ve Glukhov’a taşınmıştır.Kazak Hetmanlığı, bugünkü Ukrayna’nın merkezininin çoğunluğundan ve Rusya’nın küçük bir kısmından oluşmaktadır. Toprakları bugünkü Chernihiv, Poltava ve Sumy (güneydoğu bölümü dışında) oblastlarını, Cherkasy ve Kiev’in sol sahil topraklarını ve tam olarak Rusya’daki Bryansk Oblastı’nın batısını kaplamaktadır.Tarihi

Khmelnytsky Ayaklanması; BU AYAKLANMA HARAKETİ RUSYANIN GELECEKTEKİ ROLÜNÜ TAYİN ETMİŞTİR

1648’den 1657’ye kadar sürmüş bugünkü Ukrayna topraklarında meydana gelmiş bir isyan hareketidir. Hetman’ın komutasındaki Bohdan Khmelnytsky, Zaporozya Kosakları ve müttefikleri Kırım Tatarları ve yerli Ukraynalılar ile Polonya-Litvanya kuvvetlerine karşı verilmiş bir kurtuluş savaşıdır. Ayaklanma başarılı olmuştur ve bölgede Polonya etkisi azalmıştır. Daha sonra bölgenin Rus etkisine girişi kolaylaşmıştır. Yahudi tarihi ve demografisinde özel bir öneme sahiptir.

KODAK KALESİ İŞGALİ ; DİNYEPER NEHRİ ÜZERİNDEKİ  BU KALENİN TARİHÇESİNDE  ÖNEMLİ BİR SİYASİ DÖNEM VARDIR

Kodak kale (Ukraynaca: Кодак; Lehçe: Kudak) modern tarafından Stari Kodaky kentinde olmak için ne yakın Polonya kralı Władysław IV Vasa sırasını ve Dinyeper Nehri üzerinde Sejm tarafından 1635 [1] inşa edilmiş bir kale, (oldu gün: Dnipropetrovsk, Ukrayna). O, Zaporizhian Sich ve Kazaklar kontrol Kazaklar ile güçlerini birleştirerek gelen Ukraynalı köylüler önlemek ve Polonya-Litvanya Commonwealth güneydoğu köşesinde nöbetçi Stanisław Koniecpolski tarafından yaptırılmıştır. Polonyalılar, bu alanda bir düzen kurmaya çalıştı ve onu inşa etmek Fransız askeri haritacı ve mühendis William le Vasseur de Beauplan görevlendirdi. 100.000 Lehçe zlotys çevresinde kale maliyet. Zulmetmek garnizon Fransız subayı Jean de Marion tarafından komuta edilmiştir.
İnşaatın Temmuz 1635 yılında tamamlandı kısa bir süre sonra, kale Ivan Sulima (Ağustos 11/12, 1635 gecesi) ile Kazak güçleri tarafından yapılan sürpriz bir saldırı ile ele geçirildi. Tüm Alman paralı garnizon (200 erkek numaralama) şehit oldu, kale yıkılmıştır.
1639 yılında, Alman mühendis Friedrich Getkant işe Polonyalılar tarafından yeniden inşa edildi. Bu boyutta üç kat edildi. Kale manastır ve bir Ortodoks kilisesi ile bir Katolik kilisesi vardı. Onun garnizon topçu desteği ile 600 yükseltilmiştir. Yaklaşık iki kilometre kale dışında büyük bir nöbetçi kulesi inşa edilmiştir. onun komutanı Adam Koniecpolski (Stanislaw bir yeğeni) olurken bu kalenin valisi Jan Zoltowski oldu.
1648 Khmelnytsky Ayaklanması sırasında, Krzysztof Lada-Grodzicki komutasındaki 7 aylık kuşatmanın ardından 1 Ekim 1648 tarihinde Kazak, teslim oldu. Kale Pyliavtsi Savaşı’nda Polonya yenilgi haber işitme üzerine teslim oldu. Onlar teslimiyet üzerine Kodak çıktıktan sonra savunucuları katledildi.
1654 yılında Pereyaslav Antlaşması sonra, Kodak kale Kazaklar tarafından insanlı oldu.Daha sonra 1711 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Pruth Antlaşması’nın şartlarına göre Büyük Petro tarafından Rusya tarafından yerle bir edildi.

Kodak fortress (Ukrainian: Кодак; Polish: Kudak) was a fort built in 1635[1] by the order of Polish king Władysław IV Vasa and the Sejm over the Dnieper River, near what was to become the town of Stari Kodaky (by modern day: Dnipropetrovsk, Ukraine). It was constructed by Stanisław Koniecpolski to control Cossacks of Zaporizhian Sich, prevent Ukrainian peasants from joining forces with the Cossacks and guard the southeastern corner of the Polish-Lithuanian Commonwealth. The Poles tried to establish order in that area, and commissioned French military cartographer and engineer William le Vasseur de Beauplan to construct it. The fortress cost around 100,000 Polish zlotys. The dragoon garrison was commanded by the French officer Jean de Marion.

Shortly after construction was completed in July 1635, the fortress was captured by surprise attack made by the Cossack forces of Ivan Sulima (the night of August 11/12, 1635). The entire German mercenary garrison (numbering 200 men) was killed and the fortress was demolished.

In 1639, it was rebuilt by the Poles who hired the German engineer Friedrich Getkant. It was tripled in size. The fortress contained a Catholic church with monastery and an Orthodox church. Its garrison was increased to 600 with artillery support. About two miles outside of the fortress was erected a huge guard tower. The governor of that fortress became Jan Zoltowski while its commandant became Adam Koniecpolski (a nephew of Stanisław).

During the Khmelnytsky Uprising of 1648, it was surrendered to the Cossacks on October 1, 1648, after a 7-month siege commanded by Krzysztof Lada-Grodzicki. The fort capitulated upon hearing the news of Polish defeat at the Battle of Pyliavtsi. The defenders were massacred after they had left Kodak upon capitulation.

After the Treaty of Pereyaslav in 1654, Kodak fortress was manned by the Cossacks. It was later razed by Russia by Peter the Great according to the terms of the Treaty of the Pruth with the Ottoman Empire in 1711.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kodak_Fortress


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


kepekler-ilicasi-camurda-ve-70-derece-isida-yasiyan-baliklari

Bilinmeyen tarihin sıcak iklimi ILICA da hayat.

  Balıkesir, Susurluk, Ilıca boğazı  ılıcası antik dönemden itibaren insanlığın kullandığı bir sıcak çamur banyosudur, …


belkiz-kizikos-lidya-kurt-donuna-burunmus-tamgali-altin-para

Mysia Kyzikos-Erdek Belkıs yönetim şehrinde paralarda tarih ve tamgalar

Kyzikos, günümüz Marmara Bölgesi’nde Balıkesir İli sınırları içinde, Marmara Denizi kıyısında, çok eski adı Arteka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor