” Kendinizi Eğitin, İyi bir anne olun , Eğer kendini iyi yetiştirirsen bir anne olarak evladının ilk okulu sen olursun.” – Türk Prenses Ìffet

Ev / Genel / ” Kendinizi Eğitin, İyi bir anne olun , Eğer kendini iyi yetiştirirsen bir anne olarak evladının ilk okulu sen olursun.” – Türk Prenses Ìffet

” Kendinizi Eğitin, İyi bir anne olun , Eğer kendini iyi yetiştirirsen bir anne olarak evladının ilk okulu sen olursun.” – Türk Prenses Ìffet

İffet Al Thunayan Al Saud 1916

1916 İstanbul’da doğdu, Al Thunayan öğrenci kolunun bir parçası oldu.

1918 İffet’in babası Osmanlı ordusunda bir subay olan Muhammed bin Suud Al Thunayan, Osmanlı ordusunda savaşırken 1918 yılında öldürüldü.

Annesi Asya, Macar-Çerkez kökenli olan bir Türk kadını.

İffet’in öz kardeşi Zeki ve iki üvey kardeşi, Kemal ve Muzaffer, vardır.

İffet İstanbul’da teyzesi Cevher’in bakımı altında eğitim gördü.

İffet çok zayıftı. Kağıt ile tabanı doldurulmuş ayakkabı giyerek okula giderdi. Mezun olduğu sırada Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü gerçekleşti, o ve ailesi Suudi Arabistan’a döndü. 1925 yılında, İffet, ailesi için, Hacca gitmek üzere mali yardım istedi. Büyük-büyük babası 1840’larda sırasında Riyad Valisi idi. Dedesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından bir mahkum olarak Suudi hükümetince Türkiye’ye yollandı. İffat üvey kardeşlerinden biri Prens Sultan, Laila al Thunayyan ile evlendi. Al Thunayan Ahmed, İbn-i Suud’un danışmanlarından biriydi.

Suudi Türk prenses İffet Tunayan

1943 yılında, Prens Faysal ve Prenses Ìffat erkekler ve kızlar için Taif modeli yatılı bir okul kurdu. Genişletilmiş kraliyet ailesinden birçok çocuk ve kendi de dahil olmak üzere, katıldı. Öğretmenlerin çoğunluğu Mısır veya Yemenliydi. Kızların bölümünün neredeyse tamamı genişletilmiş kraliyet ailesi kızları idi.

1955 yılında, kelimenin tam anlamıyla “Ev” konforunda, Dar Al Hanan adında genç kızlar ve kadınlar için Cidde Suudi Arabistan’da ilk özel okul kurdu. Dar El Hanan Okulunun adı Kur’an’dan esinlenilmiştir. Başlangıç sınıfında 15 öğrenci vardı.

1956 Yılında kızlar için bir yetimhane inşa etmek amacıyla para ve arazi bağışladı. Ayrıca Riyad’ta 1960’ta kızlar için ilk üniversite, Kulliyat ul Banat da kuruldu.

1967 yılında, Nahdah Al Saudiyyah, Riyad’ta cahil kadınlar için bir eğitim organizasyonu başlattı.

1970 Kadınlar için ülkenin ilk üniversite topluluğu başladı 1970’lerde.

1999’da, ölümünden bir kaç ay önce Dar El Hanan’ın yakınında Effat Üniversitesini kurdu. Effat Üniversitesi, krallığın ilk kar amacı gütmeyen özel kadın üniversitesi idi. Birçok mezun vermiştir ve oldukça popülerdir.

Okulun sloganı…    “Kendinizi Eğitin, İyi bir anne olun, Mükemmel Suudiler dünyaya getirerek ülkeyi kurtarın.”

Diğer sloganı…    “Eğer kendini iyi yetiştirirsen bir anne olarak evladının ilk okulu sen olursun.” idi.

Prenses İffat Al-Thunayan Ödülü ile kadınların başarılarını ödüllendirir.

.

.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


kepekler-ilicasi-camurda-ve-70-derece-isida-yasiyan-baliklari

Bilinmeyen tarihin sıcak iklimi ILICA da hayat.

  Balıkesir, Susurluk, Ilıca boğazı  ılıcası antik dönemden itibaren insanlığın kullandığı bir sıcak çamur banyosudur, …


hititlerin-ilk-kurdugu-yerlesim-alani-kultepe-gunumuz-turkiye-cumhuriyetinin-ortasindadir

Anadolu coğrafyasının merkezi Kültepe, Hititlerin ilk yerleşim yeridir.

Bugün Türkçe’de kullandığımız birçok kelimelerin kökeni 5.000 yıl önce Kültepe’de Birçok kelimenin günümüze kadar geldiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor