“Roma Papası”nın Karabağ savaşında Ermenilere açık desteğini gösteren tarihi mektubu…

Ev / Genel / “Roma Papası”nın Karabağ savaşında Ermenilere açık desteğini gösteren tarihi mektubu…

“Roma Papası”nın Karabağ savaşında Ermenilere açık desteğini gösteren tarihi mektubu…

TARAFSIZ SAVAŞ OLMAZ….

TARAFLAR BAZEN AÇIK BAZEN GİZLİ OLUR…

1988 yılında Ermenilerin talebi üzerine Rusların Karabağ’ı Ermenilere vermesi ile başlayan, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Rus destekli Karabağ savaşının arasından geçti.. yıllar sonrasında bazı gerçekler ortaya çıktı..

karabağ

Eski Papa II John Paul 1992 Hocalı soykırımından sonra bu katliamı yapan Ermenilere gizli mektup göndermiş.
II John Ermenileri yarattığı Dağlık Karabağ kendini savunma birlikleri ve Rus ordu birliklerinin generallarına gizli mektubunda Hocalı’da yaşananları “din uğruna savaş” diyor ve yazıyor: “İmkan olursa, Hocalı’ya gelip orada ölen Ermeni kardeşlerimin ruhu karşısında ve savaş mekanlarında baş eyeceğim”.
“Ermeni terörü: Karabağ’da savaşın başlaması. olaylar … gerçekler … “kitabında belirtiliyor ki, Papa” din uğruna savaş “gibi değerlendirdiği Hocalı’da Azerileri katleden Ermenilere ve Rus ordusunun askerlerine dua edeceğini mektubunda kaydediyor.
Gizli mektubun gönderilmesinden 11 yıl sonra Papa Erivan’a geliyor ve Karabağ’ın işgali sırasında öldürülen Ermenilerin mezarlarına gül diziyor. Oysa Erivan’a ziyaretinden bir yıl önce Azerbaycan’a gelmiş Papa aynı pozisyonu Bakü’de sergilemiyor. Sadece “bu ülkenin hoşgörü ve karşılıklı anlayış ruhu ile iftihar etmemek olmuyor” ifadesi ile yetiniyor.


II John Paul: 18 Mayıs 1920 yılında Polonya’nın Vadovitse kentinde doğdu. 1938-39 yıllarında Karakovdakı Yagellon Üniversitesi felsefe fakültesinde okudu. Alman işgali döneminde fabrikada çalıştı ve gizli Katolik Semineri okuyup. 1946 yılında papaz rütbesi aldı. 1958 yılında piskopos rütbesine yükseldi. 1963 yılında Krakow piskoposu olarak atandı. II John Paul 1523 yılından beri sivil italyan kökenli ilk Papa oldu. Ermenistan’a ziyaretinden iki yıl sonra – 2005 2 Nisan tarihinde Vatikan’da öldü.

(publika.az)

Roma Papasından Xocalı soyqırımını törədən ermənilərə MƏXFİ MƏKTUB: “Qardaşlarım…”

.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


kapadokya tablet

Kendi taşı ile tartmak- Hititlerden kalma önemli bir söz-kuraldır..

Kendi ülkesinin taşı ile tartmak ölçmek; Milletler ölçülendirmede kendi değerlerinin dışındaki ölçümlere yabancıdır, milletin anlaması …


AND.

SON SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE “TÜRKİYE’NİN KURTULUŞ REÇETESİ”….

Son seçimler “Türkiye Cumhuriyet tarihindeki en kötü yıkım göstergesidir”… Bu sonuçlara göre kazanan olmamıştır….kazanan sadece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor