Savaşan iki ülke Ukrayna-Rusya ile Türkiye buğday ticareti ve Türkiye’de makarna üretimi

TÜRKİYE’DE TARIMSAL ALANLAR BÜYÜKLÜĞÜ
Tarım insan yaşamı için en önemli ihtiyaçtır, beslenme insanın birinci ihtiyacıdır, Türkiye toprakları Türkiye nüfusu gibi kat kat nüfusu besleyecek tarımsal alanlara sahiptir, fakat Türkiye’de tarım işletimi yetersiz makineleşme teknolojisi ve tarım girdilerine yetersiz devlet desteğinin olmayışı nedeniyle tarımdan verim alınamamaktadır.
Türkiye’nin geçmiş tarihinde tarımdan en iyi verimi almak için örnek çalışmaları olmuştur, bunların ilki, kuruluşunda “Atatürk döneminde” hızlı değişim dir, diğer önemli adım ise “Köy Enstitüleri” dir, her iki çalışma zaman içerisinde terk edilimş ve Türkiye’nin “Serbest Piyasa Ekonomisi”ne geçişi ile Türkiye tarımcısı dünya güçleri ile tarım savaşına girmiştir, bu bir ekonomi savaşıdır, ekonomisi gelişmemiş Türkiye bu savaşı kaybetmiştir….
Tarım ülkesi olan Türkiye tarımsal ithalat yaparak milli gelirinin önemli kısmını yurt dışına vermektedir, bu durum cari açık oluşturmakta ve cari açık nedeniyle parası değer kaybetmektedir….

https://www.youtube.com/watch?v=BVrXBLd622M

Dünyada kişi Başına Ekilebilir Araziye Göre En İyi Ülkeler, 1961- 2016

https://www.youtube.com/watch?v=OqJC23oW5z4

Dünyada ülkelere Göre En İyi 20 Ekilebilir Arazi(Km²)(1960 – 2018)


Avrupa’da Türkiye tarımının yeri ve hacmi

Türkiye buğday üretimi ve kişi başına düşen miktar

 

ANADOLU; BUĞDAY ÜRETİMİ TARİHİ MERKEZİDİR
Anadolu toprakları dünya tarım medeniyeti tarihinde çok öncelikli topraklardır, Türkiye’de binlerce yıllık kullanılan yerli buğday üretimi gerçekleşmektedir.
Son yıllarda Türkiye tarım sektörü makarna üretimini geliştirmiş ve dünya makarna üretiminde yerini almıştır.

Türkiye makarna üretiminde dünyada kaçıncı?
Türkiye makarnanın hammadesi olan durum buğdayının anavatanı olup, aynı zamanda dünyanın 4. büyük durum buğdayı üreticisidir. Ülkemiz dünya makarna üretiminde 3. sırada.

Türkiye makarna ihracatında dünyada kaçıncı?
Üretimde dünya ikincisi olduğumuz makarna üretimini ülke genelinde 26 fabrikada gerçekleştiriyoruz. Sektör kaynaklarına göre Türkiye’nin 2020 yılı makarna üretimi 2 milyon 800 bin ton civarındadır. Bunun 2 milyon 250 bin tonu yurt dışı pazarlara ihraç edilmiş geri kalan 550 bin tonu ise yurt içinde tüketilmiştir, ihracatçı ülke sıralamasında ise, 2. sırada.

Türkiye makarna ithalatında dünyada kaçıncı?
Türkiye makarna ithalatında 107. sırada yer almaktadır..  Dünya makarna üretiminde ikinci olan bir ülkenin makarna ithal etmesi ilginç olaydır.

.

Türkiye’nin buğday ithalatı, 9 milyon 750 bin ton buğday ithalatının satın alınan devletler sıralaması:
6.5 milyon ton Rusya
1 milyon Ukrayna
550 bin ton Kanada
400 bin ton Meksika
300 bin ton Litvanya

.
Türkiye makarna tüketimi ne kadar?
Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, kişi başı yıllık makarna tüketiminin 2018’den 2019’a yüzde 5 artarken 2020’de yüzde 25 artarak 8.2 kiloya çıktığını, orandaki bu artışın 2021’de de korunduğunu aktardı.
.
Dileğimiz ve çalışmalarımız bu önemli üretimde yeni buğday üretim politikaları üreterek ihracat yaptığımız bütün makarnaların buğdayını tarımın beşliği Anadolu’da üretmek olmalıdır.
.
.

Hitit tarımı mirası “Zız” ve Frigler tarafından da tarımı yapılmış olan (Siyez ) buğdayın değeri yeni anlaşılıyor..

Hitit tarımı mirası “Zız” ve Frigler tarafından da tarımı yapılmış olan (Siyez ) buğdayın değeri yeni anlaşılıyor..

.

Bir ekmek nasıl oluşur.!…. ve nasıl tüketilir.?..

Bir ekmek nasıl oluşur.!…. ve nasıl tüketilir.?..

.

Üç tarım coğrafyası; Seyhun – Seyhan – Seyan

Üç tarım coğrafyası; Seyhun – Seyhan – Seyan

.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi