Varlığını vatanına ve milletine veren kişi insanların en mutlusudur- İzzet Koyunoğlu 1900-1974

Ev / Genel / Varlığını vatanına ve milletine veren kişi insanların en mutlusudur- İzzet Koyunoğlu 1900-1974

Varlığını vatanına ve milletine veren kişi insanların en mutlusudur- İzzet Koyunoğlu 1900-1974

.
.
1900 lü yıllar osmanlıda milli çalışmaların başladığı tarihtir, İzzet Koyunoğlu bu yıllarda doğmuş bir kişidir.Bu tarihlerde Almanya Osmanlı devletine bilimsel destek veren ülkedir, osmanlı Türk halkı Alman fabrikalarında eğitim görmektedir.

Almanya-Osmanlı ortaklığı tarihi 1830….

1912 Türk ocaklarının kuruluş tarihidir. İzzet Koyunoğlu Osmanlının Milli tarihinde eğitim amacıyla gönderildiği  Almanya’da eski eserlerin ve bir anlamda da tarihi toplamak olan müzeciliğin önemini anladı.


.
İzzet Koyunoğlu Konya’da doğdu. Eğitimine Konya’da sıbyân mektebinde başladı ve daha sonra da özel dersler alarak devam etti.
Yüksek öğrenimini Halkalı Ziraat Mektebinde yaptı. Mezun olduktan sonra Devlet Demiryollarında memur olarak görev aldı.
Bu işte çalışırken mesleki açıdan eğitimini ve terbiyesini ilerletmek amacıyla gönderildiği Almanya’da eski eserlerin ve bir anlamda da tarihi toplamak olan müzeciliğin önemini gördü ve inceledi.
.
Değerli eserlerimizin yabancı ellere düşmemesi gayesi ile 1913 yılından itibaren eser toplamaya başladı. 23 Eylül 1974 yılındaki vefatına kadar müze ve kütüphanesinde topladığı eserleri hem kendi eski evinde sergiledi, hemde koleksiyonunu geliştirmek için büyuük gayret ve uğraş verdi. Vefatından bir yıl önce, 4 Temmuz 1973 tarihinde dilinden hiç düşürmediği ve kendine ait olan “varlığınıvatanına ve milletine veren kişi insanların en mutlusudur” sözüne yakışır bir hareketle koleksiyonunu hiçbir karşılık beklemeden Konya belediyesine hibe etti.
.
.
Varlığını vatanına ve milletine vererek hayatını sürdüren, Türk milletine fikir ve bilim olarak katkılarından dolayı, değerli bilim insanımız İzzet Koyunoğu’yu rehmetle ve minnetle anıyoruz.
.
.
alıntı-http://www.konya.bel.tr/koyunoglu/muze/izzetkoyunoglu.htm
.
.
.
.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


Tayfur köyü antik Trakyen tahtı

Trakyen yarımadası Tayfur köyünde Trakyenlerden günümüze tarih

Çanakkale Trakyen yarımadası ( Thracian Chersonesos) Tayfur köyü mübadele Türklerinin Rumlardan kalma köyüdür. Kaya oyma Trakyen …


Çok yaşlı dut ağacı- Karainebeyli

Gelibolu Karainebeyli Kalaycı dede antik alanı

Kalaycı dede  antik alanı Gelibolu  Karainebeyli köyü Kara Nebi antik mezarlığı yakınındadır. Kalaycı dede  antik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor