binlerce yildir varligini koruyan avrupada bir antik turk toplumu sekeller

Ev / Genel / Sekelistan,Székelyföld,Sekeller- Avrupa’da binlerce yıldır varlığını koruyan bir antik toplum – SEKEL TÜRKLERİ

Sekelistan,Székelyföld,Sekeller- Avrupa’da binlerce yıldır varlığını koruyan bir antik toplum – SEKEL TÜRKLERİ

.
.
Sekel kültürü, eski sosyal ve siyasi teşkilatlanmaları göstermektedir ki kesinlikle bir Türk Boyu ile ilişkilidirler.
Sekeller,  eski Göktürk Alfabesi’ne çok benzer bir alfabe olan kendi alfabelerine sahiptirler.
Milli renkleri mavidir ve üzerinde altın sarısı bir güneşle gümüş rengi bir hilal olan bayrakları gök mavisidir.
Sekellerin 6 boyu ve her boyun 4 kolu vardı. Birçoğunun adı Türkçedir. Ayrıca, Sekeller Macar Ağızları konuşmalarına karşın, dillerinde Macarcadakinden daha katı bir ünlü uyumu söz konusudur.
Yine bu özellik de dillerinin Türkçe ile olan ilgisini göstermektedir.
.
Sekellerin inanışlarına göre;
453 Atilla’nın 453’te ölümü ve devamında gelen Hun İmparatorluğu’nun çöküşü sonrasında Karpat Havzası’nda muhkem bir yere çekilen 3 bin Hun savaşçısının torunlarıdırlar.
.
895’te Macarlar gelene dek burada varlıklarını devam ettirdiler. Ortaçağın Macar vakayinameleri de Sekeller’in Atilla’nın torunları olduklarını ve Macarlar geldiklerinde orada bulunduklarını kaydediyor. Kültürünün eski unsurları ile eski sosyal ve siyasi teşkilatlanmaları göstermektedir kî Sekellerin kesinlikle bir Türk boyu ile bağları var. Sekeller, eski Göktürk Alfabesi’ne çok benzer bir alfabe olan kendi alfabelerine sahip.
.
.
18.. yüzyılda Transilvanya’yı işgal etmesinden sonra daha büyük bir darbe aldı.
.
1848’de Avrupa’yı silip süpüren ihtilaller dalgası Transilvanya’ya ve Sekelistan’a da ulaştı. Sekeller kendi hükümetlerini kurmak istediler fakat Macarlar buna karşı çıktı ve Sekel ileri gelenlerini Macar İhtilali’ne katılıp siyaset işlerini Macarlar’a bırakmaya ikna etti. Sekeller bunu kabul ettiler ve askeri güçleri ile birlikte Macarlar’a katıldı.
.
1867 Yeni Macar hükümetinin 1867’den sonra ilk yaptığı işlerden biri Sekelistan’ı ve diğer Sekel kurumlarını tasfiye etmek, yani resmi olarak Sekel milletinin varlığını sona erdirmek oldu. Macar siyasetçileri, “Siz Sekeller Macarca konuşuyorsunuz, öyleyse Macar olmalısınız” tezini savunuyorlardı. Sekelistan’ın parçalara ayrılmasından sonra, bölge ihmal edildi ve iktisadi olarak çöktü. Sonuç olarak birçok insan yurtdışına göç etti. Ancak Sekeller yok olmadı ve kim olduklarını da unutmadı.
1877’de Türk-Rus Savaşı esnasında Sekeller, Türk ordusuna yardımcı olmak amacıyla Sekel Lejyonu adıyla bir birlik kurdular.
.
1990 yılında Genç Sekeller Forumu adı altında kurulan küçük ama dirayetli bir teşkilatın Macarların haddini bilmez ve faydasız yönlendirmelerine kulak asmamaları ile başladı. Toplantılarda milli Macar sembolleri yerine Sekellerin sembollerini ilk kez kullanmaya başlayanlar bunlardı. Genç Sekeller, Göktürk Alfabesi ile bağlantı olan eski Sekel alfabesini yeniden canlandırdı. Yerleşim yerlerinin girişlerine bu alfabe ile yazılmış resmi yazılar asarak Sekellerin hâlâ var olduklarını, farklı olduklarını ve köklerini bildiklerini ortaya koydu.
.

SEKELİSTAN – İşgal Altında Unutulmuş Bir Ülke

.
.
BORBELY LEVENTE’ NİN  1991 YILINDA BAŞLATTIĞI ÇALIŞMALARIN TARİHİ METNİ
.
.
– İlk kez köy tabelası yerleştiriyorlar Székelykeresztúr.
– Sekel bayrağını ve arma’nın kullanmasını başlatıyorlar
– Sekel bölgesinde  Sekelistan adını kullanıyorlar.
– Metal plaka üstüne tahta(ağaç) oyma yazı kullanması yer alıyor.
– Bugün Erdeldeki Genc Forumu bu işlere devam ediyorlar.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Sekel Türkleri birliklerini bozmadan çalışmalarına devam etmektedir.
.
SEKEL KÜLTÜRÜ VE TÜRK KÜLTÜRÜ BAĞLARI:
.
SEKEL TÜRKLERİ MEZAR GELENEĞİ VE TOTEMLERİ-NİRENGİ TAŞLARI
.

.....

.

.Hakkında admin

İlginize teşekkürler


bizans-halife parası1

Emeviler dönemi Bizans – Müslüman ticaret ortaklığı ve paraları

Emevi’ler dönemi İslamiyetin en çok genişlediği dönemdir. Haritada görülen Bizans coğrafyası Hıristiyanlığın gelişme ve değişme …


Dünya ticaret yolu ve tarihi

Türk Ticaret Tarihi

Ticaret tarihinin en önemli insanları gezgin-seyahat eden kaşifler’dir..bu kaşifler yeni yerler ve yeni medeniyetler arasında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
*


Hakkında antikor