Türklerde Tahnit-Mumya antik kültürü ve.. ALTI SELÇUK HÜKÜMDARI MUMYALARININ HAZİN AKIBETİ..”Türkiye’deki Selçuk mumyalarını Berlin müzeleri birer milyon liraya satın alır”

Ev / Belgeler / Türklerde Tahnit-Mumya antik kültürü ve.. ALTI SELÇUK HÜKÜMDARI MUMYALARININ HAZİN AKIBETİ..”Türkiye’deki Selçuk mumyalarını Berlin müzeleri birer milyon liraya satın alır”

Türklerde Tahnit-Mumya antik kültürü ve.. ALTI SELÇUK HÜKÜMDARI MUMYALARININ HAZİN AKIBETİ..”Türkiye’deki Selçuk mumyalarını Berlin müzeleri birer milyon liraya satın alır”

.
Tanrının birçok canlıyı taşlaştırarak-taş haline getirerek yada taşların içersinde(kehribar-amber) dondurarak binlerce yıl saklayıp sonraki canlılara göstermesi insanoğlunun değer verdiği canlıların ölülerini saklama kültürünü oluşturmuştur.

Amber taşı ve içersindeki hayvan fosilleri.
.
Tanık-Tanıt-Tahnit-Mumya Bu kelimeler ayni şeyi ifade ediyor…değer verilen yaşamışı görmek.
Tarihte en çok bilinen mumyalar Mısır ve Tarım bölgesi mumyalarıdır.

TARIM MUMYALARI MÖ1800

Tarım mumyalarında , tarım bölgesinin binlerce yıllık kültür, bilim ve sosyal göstergeleri vardır.
Tarihin kayıtları gösteriyorki “Türkler önemli ölülerini mumya yaparak saklamaktadır”, bu kültür Türklerin Atalarına-ölülerine verdiği değerden kaynaklanmaktadır.
.
Türkiye topraklarında son bin yılın mumyaları;
Bunlar sırasıyla Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi mumyalarıdır.
.
Selçuklu dönemi mumyaları;
.
Amasyada selçuklu mumyaları


.
.
http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/864132-dunyayi-bir-camekandan-seyreden-800-yasindaki-selcuklu-mumyalari
.


Amasya müzesindeki mumyaların resimlenmiş şekli

.
Aksaray selçuklu mumyaları

M.S. 1000 yıllarından kalma 10 Selçuklu mumyası

Aksaraydaki 100 yıllık Selçuklu mumyaları koruma altına alındı.
.
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1294975-bin-yillik-mumyalara-ozel-koruma
.
.

.
Konya selçuklu mumyaları;
ALTI SELÇUK HÜKÜMDARI MUMYALARININ HAZİN AKIBETİ-Ramazan Durmaz

Konya’da Alâeddin camiinin kuzeyinde bulunan ve İkinci Kılıç Arslan tarafından yaptırılan türbenin içinde altı Selçuk hükümdarının mumyaları vardı. Bunlar ıskaraların üstlerine konan tahta tabutların içlerinde pamuklara sarılmış olarak, tükenmeyen uykularını uyurlardı. Üstlerinde muayyen zamanlarında temizlenen kıymetli örtüler vardı.
Mübarek günlerde mütevelliler, mabedin imam, hatip ve başka müstahdemleri, beylerbeyler, valiler tarafından ziyaret edilirlerdi. Bunlardan bazılarının elleri de öpülürdü. Dedem Hacı Mustafa Âğa, bunları ziyaret edenler arasında bulunduğunu anlatırken: Diri gibi yatıyorlar, nerede ise iğne batırsan vücutlarından kan fışkıracak. Sultan Alâeddin’in eli öpülürdü, derdi.
Türk ve İslâm Eserleri Müzesi Müdürü Abdülkadir Erdoğan, buradaki mumyalardan Dördüncü Kılıç Arslan’m vaktiyle çekilmiş bir resmini bana vermiştir. Burada şu hükümdarların mumyaları vardı:
Kılıç Arslan II, Keyhüsrev I, Süleyman Şah II, Kılıç Arslan III, Keykubad I, Keyhüsrev II, Kılıç Arslan IV, Keyhüsrev III.
Bu mumyalar son yarım asır içinde bakımsızlıktan perişan olmuşlardı. Sonra da yok edilmişlerdir. Evet, bu toprakları alan, Türkleştiren ve ebedlere kadar Türk kalmalarını sağlayan altı Selçuk hükümdarının mumyaları, bir antika meraklısı tarafından tabutlarından çuvallara doldurularak çıkartılmış, Konya’da Dede Bahçesinin arkasındaki Tac Veziri Türbesinin içine atılmış, köpeklerin ağızlarına ve ellerine düşerek, yok olup gitmiştir. Bunu bana, üstadım Müzeler ve Kütüphaneler Umum Müdürü Ahmet Tevhid Bey anlatmıştır.
“ÇÜRÜTECEĞİNİZE SATINIZ”
Bir gün, bu türbedeki bir Selçuk kitabesini incelemek için Ahmet Tevhid Bey, içeride köpeklerin çekiştirdiği cesetler görmüş, bunları inceleyince, Selçuk hükümdarlarının mumyaları olduğunu anlamış, cesetler o kadar canlı ve taze imişler ki, Alaşehri alırken hançer yarasıyla şehit olan Keyhüsrev’in böğründeki yara bile fark ediliyormuş. Üç defa Konya Valisi İzzet Beye gitmiş, korkunç durumu anlatmış. Nihayet bu mumyaların Feridiyye karakolu komiseri tarafından toplattırılarak toprağa gömül düklerini öğrenmiştir. Ben bu haberi 23 Teşrinievvel 1928 tarihli İstanbul’da, çıkan (Bugün) gazetesinde neşretmiştim.
Konya’da büyük Türk veziri Konyalı Sahib Ata’nın cesedi de mumyalı idi. Son 40 sene içinde bakımsızlıktan bozulmuştur. Ben, mumyayı gözlerimle gördüm, inceledim. Bu büyük ve ünlü vezir ufacık, tefecik bir adam idi. Mumyasından öyle anladım. Medresesi, şimdi müze olarak kullanılan KARATAYÎN’-in mumyası da medresesinin içindeki türbesinde ıskara üzerindeki tabutunda bize kadar gelmiştir. Hem şehrim Namdar Rahmi Beyin babası, medresenin mütevellisi idi. Yakın komşumuz ve dostumuz olan Rahmi Bey, bir gün bize şunları anlatmıştı: Mübarek günlerde, bayram arifelerinde, dedem Karatayin’in türbesine inerek, mumyasını ziyaret eder, elini öperdik. Ben çok küçüktüm. Babam ve aile büyükleri tabutta, pamuklar içinde yatan dedemin elini öptüler. Ben de öpeyim derken, dedemin eli bileğinden koparak elimde kaldı. Boyum küçük olduğu için, mumya, dedemin eline asılmış olacağım ki koparmışım!..
Son 40 sene içinde Konya’da tek bir Selçuk mumyası kalmamıştır. Bir gün, büyük âlim Alman profesörü müteveffa dostum ŞINAYDER bana demişti ki: Türkiye’deki Selçuk mumyalarını Berlin müzeleri birer milyon liraya satın alır!.. Çürüteceğinize satsanız olmaz mı?
.
alıntı;İbrahim Hakkı Konyalı; Mumya ve Türklerde Mumyacılık isimli yazıdan alındı. (Tarih Konuşuyor, Cilt 3, sayı 17, 1965)
.
.
.
Osmanlı dönemi mumyaları;
.
.
OSMANLIDA mumyalı sultanlar

Tahnitlendiği bilinen Osmanlı Padişahşarından bazıları;

Fatih Sultan Mehmet

Sultan Murat

Çelebi Mehmet

Muhteşem Süleyman

.

http://www.zenartrend.com/yazarlar/aytekin-gezici-2/mumyalanmis-padisahlar-tarihi
http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-6031-26-mumyali-sultanlar.html
.
.
Türkiye Cumhuriyeti dönemi mumyaları;
.
ATATÜRK-Mustafa Kemal’in mumyalanması
.
https://eksisozluk.com/ataturkun-naasinin-tahnitlenmesi–2563296
.
.
Türklerdeki mumyacılık hakkında bilgi bunlardan ibaret değildir, daha birçok mumya ile ilgili belge bulunmaktadır.
Yabancı ülkeler kendi tarih ve kültürleri olmayan eserlere maddi değer verip müzelerinde insanlığa sunarken Türk milletinin kültürü Türkiye coğrafyasında değersiz hale gelmiştir…
Bu yazının hazırlanma sebebi Türkiyedeki Milli tarihin tahribatı ve Milli değerlerin yok edilişini gözler önüne sermektir.
MİLLİ DEĞERLERİNİ KORUMAYAN MİLLETİ DÜNYA VE TARİH KORUMAZ…TARİHTEN SİLER YOK EDER.
.
.
.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


kepekler-ilicasi-camurda-ve-70-derece-isida-yasiyan-baliklari

Bilinmeyen tarihin sıcak iklimi ILICA da hayat.

  Balıkesir, Susurluk, Ilıca boğazı  ılıcası antik dönemden itibaren insanlığın kullandığı bir sıcak çamur banyosudur, …


belkiz-kizikos-lidya-kurt-donuna-burunmus-tamgali-altin-para

Mysia Kyzikos-Erdek Belkıs yönetim şehrinde paralarda tarih ve tamgalar

Kyzikos, günümüz Marmara Bölgesi’nde Balıkesir İli sınırları içinde, Marmara Denizi kıyısında, çok eski adı Arteka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor