Atabey; Selçuklularda beylik tanımı

Ev / Genel / Atabey; Selçuklularda beylik tanımı

Atabey; Selçuklularda beylik tanımı

.

900 lü yılların İslam tarihi Türk islam tarihinin altın dönemidir, bu dönem Selçuklu dönemidir, Selçuklu Türklerinde yöneticilere verilen tanım Atabey dir. Atabey kelimesi tamamen Türkçe bir tanımdır.

Selçuklu atabey

.

Atabeg veya Atabey Selçuklu Devleti‘nde şehzadeleri eğitip yetiştiren ve zamanla devlet kuran yüksek rütbeli memurlara verilen unvandır. Unvan ilk defa Selçuklularda kullanıldı, fakat daha önceki Türkİslam devletlerinde de bu vazifeyi gören memurlar vardı. Osmanlılar‘da ise, şehzadeleri yetiştirmekle vazifeli kimselere lala denirdi.

Öte yandan, yoğunlukla Isparta ve Kırşehir‘de, Anadolu Selçuklu kökleri olan Türkmen boyları Atabey adını taşımaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Atabeg

.

Turanşah, tam adı Melikü’l-Muazzam Şemsüddevle Fahreddin Turanşah (ö. 27 Haziran 1180, İskenderiye), Eyyubi meliki. Eyyubiler Yemen Emiri (1174-1180), Eyyubiler Baalbek Emiri (1197), Eyyubiler Şam Emiri ve Eyyubiler İskenderiye Emiri (1179-1180). Yemen Eyyubiler hanedanının (1174-1229) kurucusudur.

Salaheddin Eyyubi‘nin ağabeyiydi. Onun tarafından Yemen‘i almakla görevlendirildi. 1174’te Zebid ve Aden‘i, ertesi yıl da San’a‘yı ele geçirdi. Kısa bir süre sonra Yemen Emirligi yaninda Suriye valiliğine atandı; üç yıl Şam‘da kaldı ve daha sonra getirildiği İskenderiye valiliği sırasında öldü. Turanşah’ın Yemen’de kurduğu Eyyubi hanedanı, Resulilerin bölgeye egemen olduğu 1229’a değin varlığını sürdürdü.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Turanşah

.

Atabegatabey ou atabek (père du prince) est un titre de noblesse turc.

À l’époque des Seldjoukides, il s’agissait d’un dignitaire jouant le rôle de tuteur d’un jeune prince. Quand un prince seldjoukide mourait, la régence était attribuée à un atabeg chargé de protéger et de guider les héritiers. Ils épousaient souvent les mères veuves et de ce fait, assumaient d’une certaine manière la paternité par procuration.

Aux xie et xiie siècles, des dynasties ont été fondées par des mamelouks affranchis qui occupaient des hauts postes administratifs dans la cour des puissants émirs. À la mort de ces derniers, ils se sont retrouvés titulaires eux-mêmes de la régence et ont privé les héritiers de la légitimité de leur pouvoir, profitant de l’occasion pour usurper le trône. Ces usurpateurs prirent le titre d’atabeg car ils n’osaient pas prendre le titre de sultan.

Aussi, le xiie siècle, en Mésopotamie (Irak) est l’”âge des atabegs” (des régents). Ils ont fondé différentes dynasties et ont placé leurs héritiers, les émirs seldjoukides, dans diverses principautés.

Le plus célèbre était probablement Zengi, atabeg de Mossoul depuis 1128. Il s’est imposé rapidement, dominant une grande partie du nord de la Mésopotamie et de la Syrie (y compris Alep). Après la période seldjoukide, le titre a été moins utilisé.

Les atabegs formèrent quatre dynasties principales :

Parmi les tribus turkmènes, comme en Perse, on trouve aussi le titre de khan.

Chez les Iraniens, le terme est transposé à atâbak et ‘”atâbak-e-azam” (atabeg suprême) a été de temps en temps employé pour remplacer le titre de vazir-e-azam (grand vizir).

https://fr.wikipedia.org/wiki/Atabeg

http://turkbilimi.com/yemen-eyyubi-turk-devleti-kurucusu-selahattin-eyyubinin-agabeyi-turan-sah-1173-1228.html

1223 yılında Yemen’e gelen Oğuz kökenli Ömer ibn Resul atabeg sıfatıyla Yemen hâkimiyetini üstlendi ve 1235’ de bağımsızlığını ilan ederek Yemen’de iki yüzyıldan fazla süren Sünni Resuliler hânedanlığını kurdu.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yemen

https://www.selcuk.edu.tr/dosyalar/files/303/46_%20Cel%C3%A2leddin%20Karatay%E2%80%99%C4%B1n%20Hayat%C4%B1%20ve%20Siyasi%20Kariyeri%20-%20Ar%C5%9F_%20G%C3%B6r_%20Zehra%20ODABA%C5%9EI.pdf

.

Antik Amerika Ata kültürü ve Atabaşkanlar

Antik Kuzey Amerika Ata kültürü ve Atabaşkanlar

.

Ata adası, Prens Ata, Mu şehri ve Tonganlar

Ata adası, Prens Ata, Mu şehri ve Tonganlar

.

.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


kepekler-ilicasi-camurda-ve-70-derece-isida-yasiyan-baliklari

Bilinmeyen tarihin sıcak iklimi ILICA da hayat.

  Balıkesir, Susurluk, Ilıca boğazı  ılıcası antik dönemden itibaren insanlığın kullandığı bir sıcak çamur banyosudur, …


belkiz-kizikos-lidya-kurt-donuna-burunmus-tamgali-altin-para

Mysia Kyzikos-Erdek Belkıs yönetim şehrinde paralarda tarih ve tamgalar

Kyzikos, günümüz Marmara Bölgesi’nde Balıkesir İli sınırları içinde, Marmara Denizi kıyısında, çok eski adı Arteka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor