Bahreyn’de (Dilmun) Tilmun Sumer dönemi antik uygarlık tarihi

Ev / Genel / Bahreyn’de (Dilmun) Tilmun Sumer dönemi antik uygarlık tarihi

Bahreyn’de (Dilmun) Tilmun Sumer dönemi antik uygarlık tarihi

Tilmun Basra körfezinde antik bir ada, Bahreyn yönetimine bağlı, bu adada Sumer dönemi tarihinin antik izleri bulunmaktadır.

Bahreyn Dilmun-Tilmun, Sumer dönemi tarihi harita

Basra körfezi, bölgesinde araştırılmamış bir antik tarihin izleri tarihe ışık tutmaktadır.
Tilmun-Dilmun şehri Sumer döneminde önemli bir ticaret şehri iken günümüzde ilgiden uzak tarihi belgeleri ile istirahat etmektedir, bölge insanlarının mezar talanları ile tahrip edilmiş fakat izlerini binlerce yıldır koruyabilmiştir.
İndus- İran Ortadoğu ve Arap yarımadası antik uygarlıkları birleşik uygarlıklardır, Anadolu uygarlığıda bu uygarlıkların komşusu ve akrabasıdır.
İndus medeniyetinin Sümer medeniyeti olarak gelişmesi ve ardından Anadoludaki Hitit medeniyetinin doğuşu hep bu kültür ortaklığıdır.

Tilmun dairesel kıyı yapıları

Tilmun sahil yapısı

Tilmun Uzay fotoğrafları kare yapılar

Tilmun uzay fotoğraflarında kare yapılar.

Sekizgen yapılar

Tilmun- Dilmun uzaydan görülen antik sekizgen yapılar.

Bahreyn Dilmun-Tilmun, dairesel yapılar

Tilmunda dairesel yapılar uzaydan görüldüğünde çok mükemmel geometrik yapılardır, bu yapılar dairesel bir mezar yapımının izleri olabilir.

Tilmun dairesel antik mezarları

Tilmun dairesel mezarları, Tilmun mezarları Kuzey Afrikadaki antik mezarların benzeridir, bu tip mezarlar dünyanın çeşitli yerlerinde görülmektedir.

Tilmun antik mezarları

Tilmunda dairesl mezarlık alanı, bu resme baktığımızda bu antik halkın ölülerine değer verdikleri, dairesel kümbet mezar yaptıklarını görüyoruz.

Tilmun Sumer dönemi uygarlığı

İlk resim bir öküz başı, bu kültür antik dönem birçok kültütde ve Türk kültüründe görülmektedir.

İkinci resim Sümer dönemi kültürüdür .

Üçüncü resimde çivi yazısın benzeri üçgenlerden oluşan bir yazı kültürü.

.

Dilmun ya da Telmun (İlk okunuş yeniden yapılandırılmış Sümerce, ikinci yazılış yeniden yapılandırılmış semitik okunuştur).(Arapça: دلمون) Dilmun uygarlığı, Basra Körfezi’nde Mezopotamya medeniyetleri tarafından ticari ortak olarak tanımlanan, bakır madenleri bulunan ve serbest bölge ticari limanına sahip (entrepôt) Mezopotamya-İndus Vadisi Uygarlığı arasındaki ticari yolda kurulmuş bir medeniyettir. Her ne kadar Dilmun’un merkezi konumu bilinmese de, Bahreyn, Kuveyt ve Doğu Bölgesi (Suudi Arabistan) arasında olduğuna dair ortak bir kanı vardır.

Bu coğrafyanın antik tarihi araştırıldığında birçok önemli izler bulunabilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dilmun
Dilmun was an important trading centre. At the height of its power, it controlled the Persian Gulf trading routes.According to some modern theories, the Sumerians regarded Dilmun as a sacred place, but that is never stated in any known ancient text. Dilmun was mentioned by the Mesopotamians as a trade partner, a source of copper, and a trade entrepôt.

Dilmun önemli ticaret merkeziydi. Gücünün en üst seviyesinde, Basra Körfezi ticaret yollarını kontrol etti. Bazı modern teorilere göre, Sümerler Dilmun’u kutsal bir yer olarak görüyordu, ancak bilinen herhangi bir antik metinde böyle bir ifade bulunmamaktadır . Dilmun, Mezopotamyalılar tarafından bir ticaret ortağı, bir bakır kaynağı ve bir ticari ticaret şirketi olarak bahsettiler .

https://en.wikipedia.org/wiki/Dilmun

Magan (also Makkan was an ancient region which was referred to in Sumerian cuneiform texts of around 2300 BC and existed to 550 BC as a source of copper and diorite for Mesopotamia.

The location of Magan is not known with certainty, but most of the archeological and geological evidence suggests that Magan was part of what is now Oman. However, some archaeologists place it in the region of Yemen known as Ma’in, in the south of Upper Egypt, in Nubia or the Sudan, and others as part of today’s Iran or Pakistan.

With the disappearance of trade from the Indus region, the copper from Magan was later replaced by copper imports from ancient Cyprus.

Trade was common between Magan and Ur before the reigns of the Gutian kings over Ur. After they were deposed, Ur-Nammu of Ur restored the roads and trade resumed between the two nations (c. 2100 BC).

https://en.wikipedia.org/wiki/Magan_(civilization)

Umman antik kubbe mezarları ve Hitit kültürü bağı

Umman antik kubbe mezarları ve Hitit kültürü bağı

TODANLI TUFAN BEY

TODANLI TUFAN BEY

.


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


çin saldırısı

Türk Bilimi İnternet yayınlarına Çin’den SİBER SALDIRI…

Çin İnternet üzerinden Türk Bilimi yayınlarına saldırı başlatmıştır…


PARANIN DNA SI

Para’nın DNA testi..!!

Para nedir !!…? Para değişim değeridir.. İlkel, doğrudan alışveriş “Takas-Değişim ticaret şekli”dir…en doğru olan budur.. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor