Rusya Kominizmi’nin üç ismi

Ev / Genel / Rusya Kominizmi’nin üç ismi

Rusya Kominizmi’nin üç ismi

ÜÇ KOMİNİST
ÜÇ KOMİNİST
.
LENİN;KOMİNİST
Rusya İmparatorluğu zamanında adı Simbirsk olan Ulyanovsk’ta doğan Lenin demokrasi ve özgür eğitim için mücadele veren devlet memuru İlya  Nikolayeviç Ulyanov (1831-1886) ile liberal görüşlere sahip Maria Aleksandrovna Ulyanov’un (1835-1916) oğludur.
Ailenin etnik yapısı çeşitlilik gösterir. “Lenin’in ataları Rus, Kalmuk (Oyrat), Tatar, Yahudi, Alman, İsveçli ve muhtemelen diğer birkaç halka daha mensuptur.”
Lenin Rus Ortodoks Kilisesi’nde vaftiz edilmiştir.
.
Yaşamının ilk yıllarında iki trajedi ile karşı karşıya kalmıştır. Bunlardan birincisi 1886 yılında babasının beyin kanamasından ölümü, ikincisi de Mayıs 1887’de ağabeyi Aleksandr İlyiç Ulyanov’un Rus çarı III. Aleksandr’ın hayatına kasteden bir bombalama eylemine katılması nedeniyle asılmasıdır. Aleksandr tutuklandığı sırada yanında bulunan kızkardeşi Anna, Karzan yakınlarındaki küçük Kokuchkino kasabasına sürülmüştür.
.
Bolşevikler Ekim Devriminin ertesinde yaymaya başlayan genel grevin gelişmesini durdurmak zorunda kalmıştır.
“Fransız Devrimindeki devrim mahkemesi savcılarından Antoine Quentin Fouquier de Tinville gibi adamına ihtiyacı duyan Lenin, 2 Aralık’ta yeni bir özel komiteyi kurdurmak için Askerî Devrimci Komitesi eski başkanı Felix Dzerzhinski’yi atamıştır”.
Lenin sabotaj faaliyetleri ve karşı devrimiyle mücadele etmek için istisnaî yöntemlerin kullanılmasını emretmiştir. Dzerzhinskiy 20 Aralık’ta özel komitenin kuruluş taslağını önermiş ve kabul edilmiş ve basın yayın ve sabotaj faaliyetleri, Sağ SR, grevlere katılanların özel komite tarafından kontrol edilmesi kararlaştırışmıştır. Lenin her zaman ÇK’nın koruyucusu ve savuncusuydu.
.
TROÇKİ;MARKSİST
Troçki, 7 Kasım 1879  yılında Güney Ukrayna’da bulunan Kerson’da doğdu.
“Ailesi Yahudi olmasına rağmen evde konuşulan dil Rusça ve Ukrayna dili idi”.
Annesi Anna Bronshtein (1850–1910), babası David Leontyevich Bronshtein’dir.
(1847–1922) Troçki’nin kız kardeşi Olga, Bolşevik Parti’nin ileri gelenlerinden Lev Kamenev ile evlenmiştir.
Dokuz yaşlarında iken Odessa’da bulunan teyzesinin yanına giderek burada eğitim gördü. Daha sonra eğitimine devam etmek gayesiyle Nikolayev’e gitti. Matematik ve hukuk alanında yüksek öğrenim yaptı. Troçki, Rusça, Ukraynaca, İbranice, Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerini konuşabiliyordu.
Troçki Hayatım adlı eserinde Rusça ve Ukrayna dili dışındaki hiçbir dili akıcı konuşamadığını belirtmiştir. Fakat Raymond Molinier, onun Fransızca’yı akıcı bir biçimde konuşabildiğini yazmıştır.
Öğrenciliği sırasında sosyal demokrat çevrelerle temasa geçti ve devrimci gruplara dahil oldu. Marksizm görüşünü benimsedi. 1897 yılında Nikolayev şehrine taşındı. Burada Güney Rusya İşçi Birliği adlı gizli bir örgütün kurucuları arasında yer aldı. Sosyalist fikirleri halk arasında yaymak için çeşitli broşür ve bildiriler yazdı. Bu dönemde yazılarında Lvov ismini kullanıyordu.  1898 yılında bu gizli örgüte mensubiyetinden dolayı Çarlık polisi tarafından yakalanarak hapse konuldu. İki yıl tutuklu kaldı.
.
MartovW.jpg MARTOV;MENŞEVİK
Julius Martov veya L. Martov (gerçek adı Yuli Osipoviç Zederbaum  (d. 24 Kasım 1873 – ö. 4 Nisan 1923), Rus Menşevik lider.
“1873 yılında İstanbul’da orta sınıf Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi”.
.
.
HAZAR DİKTATÖRLÜĞÜ;
Merkezi Hazar Diktatörlüğü, (Rusça:  Diktatura Tsentrokaspiya) 1 Ağustos 1918 tarihinde Bakü’de Taşnaklar ve Menşevikler tarafından kurulan İngiliz destekli Sovyet karşıtı hükümettir.
Hükümetin adı, Hazar Askeri Filosu Merkez Komitesi’nin kısaltmasından gelmektedir.
.
ERMENİ LEJYONU;
Ermeni Lejyonu (Fransızca: La Légion Arménienne, ilk adı: Doğu Lejyonu, La Légion d’Orient), Musa Dağı Ermenilerinden müteşekkil olması planlanan Doğu Lejyonu’na Ermenilerin yanı sıra Müslüman ve Hıristiyan Suriyeliler ve Lübnanlılar da dahil edilmiştir.
I. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında Fransız ordusuna destekleyen bir güç olarak oluşturulmuştur. Fransızlar Amerika’ya daha önceden yerleşmiş Ermenileri ve Suriyelileri birliklere almak istese de tam başarı sağlayamamıştır.
1918 yılında Mondros Mütarekesi ile Kilikya bölgesinin işgaline katılmıştır. Türk halkı üzerinde katliamlar,yıkımlar,yağma ve hırsızlık yapmışlardır. Fransız ordusunda isyan girişimleri de olmuştur.
1920 Ocak ayının ilk günlerinde Henri Gouraud Paris’e çektiği telgrafında doğu lejyonunun kapatılması gerektiğini söylesede Başbakan Georges Clemenceau’yu ikna edememiştir.
.
Ermeni Lejyonu 10.150 askerden oluşuyordu. Dağılımı şöyleydi: Antep’te 2.500, Maraş’ta 2.000, Urfa’da 1.000, Şar’da (Tufanbeyli) 350, Saimbeyli’de 1.500, Zeytun’da (Süleymanlı) 500, Kozan’da 300, Osmaniye, Bahçe ve Haruniye’de 1.000, Adana ve Mersin’de 1.000.
.
20 Ekim 1921 tarihinde TBMM Hükûmeti ile Fransa arasında imzalanan Ankara Anlaşması ile lejyon kaldırılmıştır.
.
Kaynak Wiki
.
Devam eden sürecin 12.03.2022 tarihli videosu

Hakkında admin

İlginize teşekkürler


kepekler-ilicasi-camurda-ve-70-derece-isida-yasiyan-baliklari

Bilinmeyen tarihin sıcak iklimi ILICA da hayat.

  Balıkesir, Susurluk, Ilıca boğazı  ılıcası antik dönemden itibaren insanlığın kullandığı bir sıcak çamur banyosudur, …


belkiz-kizikos-lidya-kurt-donuna-burunmus-tamgali-altin-para

Mysia Kyzikos-Erdek Belkıs yönetim şehrinde paralarda tarih ve tamgalar

Kyzikos, günümüz Marmara Bölgesi’nde Balıkesir İli sınırları içinde, Marmara Denizi kıyısında, çok eski adı Arteka …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor