Türk savaş tarihinde “Orduyu Yöneten Sesli Ok”; Mete Han’ın ordu yönetimi.

Ev / Belgeler / Türk savaş tarihinde “Orduyu Yöneten Sesli Ok”; Mete Han’ın ordu yönetimi.

Türk savaş tarihinde “Orduyu Yöneten Sesli Ok”; Mete Han’ın ordu yönetimi.

Mete han Türk dünyasında ilk Ordu kurucu bilge olarak tanınır..
Mete Han’ın kullandığı sesli ok ile askerlerini yönetme hareketi, çok büyük orduların seçilmiş hedefe yönelmesini ve birlikte hareketin gücünün en iyi şekilde kullanıldığı bir yöntemdir..

Japon antik tarihi-ıslık çalan işaret oku
.
Türklerde okçuluk kültürdür, avcılık sanatında bir sivil eğitim düzenidir…
Türklerin savaş tarihinde okçuluk çok önemli bir yer tutar.
.
Okların birçok çeşitleri vardır; Temren okun ya da kargının ucundaki özel, delici parçadır.

İlk fırlatma kullanımlı silahlarda temren, silahtan ayrı bir parça değildi. Yalnızca ahşabın ucu sivriltilir idi. Fakat silah olarak kullanılan aracın mümkün olduğunca hafif, güçlü olması gerektiği için temren ile silahtan farklı maddelerden yapma ihtiyacı ortaya çıktı.

TEMREN

Kullanım alanlarına göre temrenler

Ortaçağ Avrupasında kullanılmış temren çeşitlerinden örnekler
Yumuşak uç: Savaşta değil, oyunda veya takbikatta kullanılırdı. Temren kauçuk gibi yumuşak bir maddeden yapılırdı ve vurulan hedefe zarar vermezdi.
Kemik uç: İlkel kabileler tarafından sıklıkla kullanılırdı. Hafif ve ucuz olduğu için Ortaçağ’da bile kullanıldığı oldu. Ancak zırhın kullanımı, kemiği etkisiz hale getirdi.
Bakır uç: Bakır ya da kalitesiz demir, kemikten daha güçlüydü, ancak daha ağırdı. Yine de bakır temrenli ok, demir temrenliden daha hafiftir. Uzak hedefleri vurmada tercih edilirdi.
Ağır demir: Demir, temrende kullanılan en ağır malzemedir. Kaliteli demirden yapılmış temren, sağlam bir yayla fırlatıldığında zırh ve kalkan delebilirdi. Ancak ağır oluşu nedeniyle uzak hedeflere yetişemezdi. Ayrıca pahalıydı.
Kancalı uç: Temrenin sivri ucunun aksi yönde (oku atana doğru) çıkıntılar eklenmesiyle elde edilirdi. Amaç, ok hedefin vücuduna saplandığında çıkarılmasını engellemekti. Kurban oku çıkarmak isterse, ters çıkıntılar derisini parçalayacağı için ölümcül bir silahtı.
Çavuş oku: Çavuş okunun temreni kemikten veya hafif metalden yapılırdı. Üzerine havanın geçeceği delikler açılırdı. Ok havada uçarken ıslık benzeri tiz sesler çıkarması sağlanırdı. Muharebe sırasında savaşın yön tayini veya okçu birliklerinin sese yönelerek ateş etmesi için kimi zaman bir yöneltici, süvari ve keşif birlikleri içinse de çoğu zaman bir işaret fişeği olarak kullanıldığı olmuştur.
Zehirli uç: Temrene zehir tutacak hazneler eklenirdi.
Alevli uç: Temren delme amaçlı değildi ve hafif malzemeden yapılıp yanıcı maddelerle sarılırdı.

ıslık çalan ok ucu
.
Türkiyede Silahlı kuvvetler-Türk ordusunun kuruluş yılı mete hanın(MÖ 234 – MÖ 174) ordusu gösterilir..
https://tr.wikipedia.org/wiki/Mete

Islık çalan ok ucu
.
Kabura-ya (Japonca sinyal oku)
Savaşta, özellikle Heian dönemi(794-1185) zamanında , kabura-ya düşmana karşı uyarmak için bir savaştan önce vurulacaktı . Islık sesi de kötü ruhları uzak kovalamak ve dostça uyarmak için inanılıyordu kami destek vermek. Okçuluk alışverişlerinin oldukça uzun bir süre yapılması pek ender değildi ve Kurikara’nın 1183 savaşında örneğin her tarafı on beş ok vurdu; her yüzünde bu yüz samuriden önce otuz, sonra elli, sonra yüz kaldı. Yan aslında savaşta birbirlerine karıştı. İletilerin bu oklarla bağlantılandırılması da nadir değildir, bu da kalelere, savaş kamplarına ya da benzerlerine atılabilir.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kabura-ya_(Japanese_signal_arrow)


.

METE HAN (MÖ 209-714)

METE HAN (MÖ 209-714)


Hakkında admin

İlginize teşekkürler


1

Göçebe Türklerde el ölçü birimleri

Türkler tarihe daima göçebe millet olarak geçmiştir.. Asya Türkleri, Kazak, Kırgız, Moğol gibi göçebe Türkler …

 

 

Türklere karşı savaşılmaz, Martin Luter 1483-1546

. Avrupa Hıristiyan yönetimi bilim ve bilim insanlarını dışlamış ve bilimsel çalışmaları cezalandırmıştır. Avrupa’nın Dinadamlarının …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 


*


Hakkında antikor