Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
ev / genel / Turantepe’de MÖ.300 yılının izleri ve Sumer kültürü özellikleri, Türkmensahra-Gürgan-İran

Turantepe’de MÖ.300 yılının izleri ve Sumer kültürü özellikleri, Türkmensahra-Gürgan-İran

.

Gülistan ve Turan doğal parkları.


İran Türkmensahra Gürgan bölgesinde Turantepe höyüğünde yapılan kazılarda MÖ. 3000 yılkına ait kalıntılar bulunmuştur.
.


Bulunan kalıntılar Fransa Luvr müzesinde sergilenmektedir, eserler Sumer dönemi eserleri ile benzerlik göstermektedir.
.

Bölgede benzer birçok höyük bulunmaktadır, fakat kazılar yapıp içindeki tarih aydınlatılmamaktadır.
.
Woolsey tarafından 1310 (1931) baharında Turang Tapeh’deki arkeolojik kazıların ilk bölümü Bitti. Bu sezon, bozulmamış toprak seviyelerinin ovadan 4 m derinlikte tespit edildiği, Sonuç olarak, bu bölgedeki kazılar üç ayrı kategoride tanımlandı.

Birinci kat (üst kat): 6 metre derinliğinde, Demir Çağı mezarlığı kalıntıları, yaklaşık 1-2 metre kalınlığında. Altında 45 mezarlı, yangınla tahrip olmuş bir köyün duvarları bulunur. Mezarlarda ölenler ile birlikte, parlak kırmızı ve koyu gri renkli toprak malzeme ve bronz nesneler, tabandan duvara nesnelere benzer.

İkinci kat: 6 ila 8 metre derinliğinde ve içinde olağanüstü bir şey yok. Üçüncü Horde: Tepenin eteğindeydi ve 10 ila 11.30 metre derinlikte idi. Bu katta, kül ve tuğla arasında, içinde koyu gri renkli toprak kap bulunan iki mezar bulunmuştur. Ve omuz benzeri bir aletle süslendi. Bu üç kırmızı seramik sınıfının her birinde siyah motifli bitişik çanak çömlek, Kral Tepesi’ne benzer bulunmuştur. Bu katta koyu kırmızımsı çiçeklerden yapılmış birkaç güzel küçük heykel vardı.
.
Ayrıca, aynı zamanda medeniyet yoğun olarak tarımsal sulama sistemli köylere sahipti ve Sümer medeniyeti arasında gerçekleştiği sanılan eserlere göre, çanak çömlek ve metal sanayileri yaygındı. Elam ve Thurang Tepesi arasında iletişim görülmüştür ve bazıları Elamitler ve Sümerlerin Khuzistan ve Chaldea’ya gittiğine inanır.

.
Yararlanılan kaynaklar:

http://hesarnavi.blogfa.com/post/136

https://fr.wikipedi0.org/wiki/Turang_Tepe

.

İranlı tarihçi Pirinya şöyle yazıyor
Akkadların ve Sumerlerin nereden geldikleri konusunda Aşkabatın yakınındaki Anu, Astarabatın yakınındaki Turantepe ve Daraygezde(Güney Türkmenistan çevresi) bulunan eşyalar imal edilmiş şekilleri vazoların yüzünde Sümerlerin resimlerinin işlenmiş olmasına göz önüne alarak, bazı bilimadamları Elam uygarlığı ile Güney ve Batı Türkmenistan uygarlığının birbiriyle ilişkisinin olması gerektiğini kanaatine, belki de Sümer de kuzey taraftan Basra Körfezine Babil düzlüğüne gelmiştir şeklinde düşlünceye varmışlardır,. Pirinya kendi kitabının girişinde dünyadaki mevcut dilleri ve eski dilleri üç guruba bölerek Elam ve Sümer dillerini Ural Altay dil gurubuna koyuyor.

.
1308-5000.Yilliq_Sumer_Turkmen_Baghlar-Tarix-Kultur_Ve_Dil_Achisindan_Bir_Chalishma-Begmyrat_Gerey-1987-221s pdf
SAYFA 30
https://media.turuz.com › Language

.

Türkmensahra Turan Tuvarı- tanınmayan tarih Yığın-Kopet dağı

Türkmensahra Turan Tuvarı- tanınmayan tarih Yığın-Kopet dağı

Hakkında Rıdvan Bilge Ceren