Ata Ruhlarının Anadolu’daki Oz-An’ı Kaya KUZUCU

Ev / Genel / Ata Ruhlarının Anadolu’daki Oz-An’ı Kaya KUZUCU

Ata Ruhlarının Anadolu’daki Oz-An’ı Kaya KUZUCU

Dünyada milletlerin seslerini yüzyıllardır yarınlara taşıyanlar, sanatçılardır, kültür elçileridir.

Kültür elçisi olmak büyük özveri gerektiriyor, tarih bilmek, milletinin yaşayışını, örf adetlerini, giyim kuşamını, yemekleri, her şeyini iyi bilip araştırıp yarınlara gelecek nesillere taşımak.

Türk milleti, tanzimat fermanı ile birlikte ucu belli olmayan limanlara sefere çıkmış bir millet, klavuzu yok, yörüngesi belli değil, mürettebat ve yolcular umursamadıkları hayatları ile tehlikeler den bi haber, durumdan memnun haldeler.

Oysa millet olmanın gereği, bir Ülkü (Hedef) bir rota ile hareket eden, geleceğini kadercilikten önce tedbirle belirleyen, takdiri Allah’a bırakan insan çoğunluğu değimlidir ?

Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.

Tüm bu olumsuzluklar içerisinde, bin yıllar öncesinin seslerini, müziklerini, saz (Enstrüman) larını toplayıp, Türk envanterine geçirmeye çalışan, bir Ulu OZ-AN, Kaya KUZUCU.

Bir halk bilimci, bir öğretmen, bir sanatçı, uzun saçlı adam, Turan dediğimiz coğrafyada Türk milletinin binlerce yıl önceki seslerini, günümüze aktarmak için iğne ile kuyu kazan, Yesi Dervişi.

Bir millet içerisinde, siyasetçi olunabilir, bürokrat oluna bilir, akademisyen oluna bilir, ama OZ-AN omak Allah’ın takdiri. Her insan bu takdire nail değil.

İşte, Türk kültürünü araştıran, sazların tınıları ile ruh  bulduran, gelecek nesillere menfaat gütmeden sunmaya çalışan, son OZ-AN’larımızdan. Ne devlet bu sonların farkında, ne de millet.

Uzun Saçlı adam Kaya KUZUCU, şeklen değerlendirmeler yapılıyor, ama şeklinde bile bir kültür var, hem bir inancın şekli, hem Atarın.

Uzun saçlı adam Kaya KUZUCU; Uzun şaçlı olmak, İslamın Peygamberi Hz.Muhammed (S.A.V) saçları rivayetlere göre omuzlarına kadarmış, kaçımız biliyoruz ?

Eski Türk Kaan ve Hakanlarının saçları uzunmuş, bellerine kadar, hatta Türk tarihinin yakın dönemimde AKINCI ları görüyoruz saçları uzun olarak. Akıncılar, akınlara gittiklerinde eğer şehit olurlar ise, bedenleri öldükleri toprakta, başları ise bir başka akıncı tarafından kesilip, Atın eğerine uzun saçı ile bağlanıp,küffar toprağından, vatan toprağına getirilir defin edilirmiş, kaç kişi bilir?

İşte, görüntüdeki tarihi manayı ve verdiği mesajları anlamak gerek, şeklen de kültür elçisi olmak, zor iş.

Bir milletin kültürel etkinlikleri ve bu gönül erenleri azınlığa düştüğü an, o millettin adından söz etmek abesle iştigaldir.

Oz-An’ımıza ulaşmak çok basit, kapısı sonuna kadar açık tüm gönül erenlerine. Ne olursan ol gel diyor, kapris yok, büyüklenme yok, yeter ki milletini hisset, kültürünü hisset, Atanı hisset diyor, büyük üstat Kaya KUZUCU.

http://www.kayakuzucu.com/ işte iletişim bilgisi, herkese açık, yeter ki kendini bil, üzüm yemek iste, bağcı tüm sevgisi ile hazır.

Kaya KUZUCU; Türk Milletinin Turan coğrafyasından, Anadolu topraklarında bedenen vücuda getirdiği,et ve kemikle şekillenip, Ruhların Göçüyle Atarın bin yıllık seslerinin günümüzdeki son hali. Son OZ-AN.

Milletimizin uzun ömürlü yaşatmak istiyor isek, bu sonların elinden, devlet olarak, millet olarak  tutalım.

Selam olsun, Ataların dili olan OZ-AN’lara.

Selam olsun Turan Ellerinin Dili Kaya KUZUCU Hocaya.

Saygılarımla

Emrah BEKCİ

Araştırmacı Yazar


Hakkında Emrah Bekci


İlginize teşekkürler


kepekler-ilicasi-camurda-ve-70-derece-isida-yasiyan-baliklari

Bilinmeyen tarihin sıcak iklimi ILICA da hayat.

  Balıkesir, Susurluk, Ilıca boğazı  ılıcası antik dönemden itibaren insanlığın kullandığı bir sıcak çamur banyosudur, …


hititlerin-ilk-kurdugu-yerlesim-alani-kultepe-gunumuz-turkiye-cumhuriyetinin-ortasindadir

Anadolu coğrafyasının merkezi Kültepe, Hititlerin ilk yerleşim yeridir.

Bugün Türkçe’de kullandığımız birçok kelimelerin kökeni 5.000 yıl önce Kültepe’de Birçok kelimenin günümüze kadar geldiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor