DİYARBAKIR TURANSİPOR.. YOLCULUK NEREYE

DİYARBAKIR ANTİK TARİHİ
Bu haritada bölgede üç isim bulunmaktadır, harita antik dönem İslamiyet öncesi haritasıdır.
Diyar bakr (Diyarbakır- bakir bölge)
Diyar mudar (Müdrik-bilge bölgesi)
Diyar rabia (arabia bölgesi)

DİYARBAKIR TURAN TARİHİ 1000-1300
1085 Melik/Sultan I. Turanşah ibn Kavurd Bey, Kirman Selçuklu Devleti’nin hükümdarı. Muhyi’d-Din İmde’d-Devle ve’d-Din Melik Turanşah, Kirman Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kavurd’tur. 1085 yılında Sultanşah’ın ölümü üzere I. Turanşah tahta çıktı.
1180 Melikü’l-Muazzam Şemsüddevle Fahreddin Turanşah (ö. 27 Haziran 1180, İskenderiye), Eyyubi meliki. Eyyubiler Yemen Emiri (1174-1180), Eyyubiler Baalbek Emiri (1197), Eyyubiler Şam Emiri ve Eyyubiler İskenderiye Emiri (1179-1180). Yemen Eyyubiler hanedanının (1174-1229) YEMEN TÜRK DEVLETİ kurucusudur.

DİYARBAKIR TURAN GAZOZ TARİHİ 1968
1968 de Diyarbekir Turan gazoz imalathanesi. “Bilindiği gibi Melikahmet, Diyarbakır ilinin Sur ilçesine bağlı bir mahalledir ve Turan bölge tarihinin “Turan şah” döneminden önemli isim tanımıdır,” Turan gazozları Sur içi iş bankasının küçesinde imalat yapıyor.

DİYARBAKIR MELİKAHMET TURANSİPOR TARİHİ 1972
1972’de Turan Gazozları’nın sponsorluğunda, “Melikahmet Turanspor” kuruluyor.
Kırmızı-Beyaz renklerle kurulan “Melikahmet Turanspor” uzun yıllar amatör liglerde mücadele etti.

MELİKAHMET TURANSİPORUN MELİKAHMETSİPOR OLARAK DEĞİŞİMİ 1985
1985’te Turan Gazozları’nın sponsorluktan çekilmesiyle kulübün adı “Melikahmetspor” oldu.

MELİKAHMET TURANSİPORUN DİYARBAKIR BELEDİYESİPOR OLARAK DEĞİŞİMİ 1990
1990 yılında belediyenin satın aldığı kulübün adı “Diyarbakır Belediyespor”, renkleri de Yeşil-Beyaz olarak değiştirildi.
1993’te Diyarbakır’ın büyükşehir statüsüne alınmasıyla kulübün adı da “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak 3. kez değişikliğe uğradı.
1996’da dönemin Refah Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Bilgin ve Kulüp Başkanı Necattin Yiğit Bayrak’ın Galatasaray’lı olmasından esinlenerek renkler Yeşil-Beyaz’dan Sarı-Kırmızı’ya çevrildi.

MELİKAHMET TURANSİPORUN DİSKİ OLARAK DEĞİŞİMİ 1999
1999 seçimlerinde DEHAP’tan belediye başkanı seçilen Feridun Çelik, kulübün adını DİSKİ’den gelir elde etmesini amaçlayarak “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİspor” olarak değiştirdi.
2006-2007 sezonunda 3. Lig’de Aksarayspor’la deplasmanda beraber kalıp ligin bitimine 2 hafta kala Şampiyon olup 2. Lig’e yükselmeyi başardı. Uzun yıllar, Diyarbakır’ın Diyarbakırspor’dan sonraki ikinci büyük takımı olan DİSKİspor,
2009-10 sezonu sonunda tekrar 3. Lig’e düştü.

MELİKAHMET TURANSİPORUN BELEDİYESİPOR OLARAK DEĞİŞİMİ
2010-11 sezonu başında yapılan kongre sonucu, kulübün adı “Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor” olarak değiştirildi.
2010-2011 sezonunda 3. Ligde 4. olarak play-off’a kaldı. Play-off yarı finalinde Sancaktepe Bld’yi elemesine rağmen 2. Turda final müsabakasında Denizli Bld’ye elenerek 2. Lige çıkma şansını kaybetmiştir.
2011-2012 sezonunda 3. Ligde 3. olarak play-off’a kaldı, Play Off yarı finalinde turda Bayrampaşa’ya yenilerek 2. Lige çıkma şansını kaybetmiştir.
2012-2013 sezonu sonunda Turhan Özyazan yönetiminde 3. Lig 1. Grupta Şampiyon olarak tekrar TFF 2. Lig’e yükselen Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor, 19 Mayıs 2013’te yapılan kongrede ise, kulübün sarı kırmızı olan renkleri Diyarbakırspor’un da renkleri olan Yeşil-Kırmızı renklerle değiştirilmiştir.
2013-2014 sezonunda 2. Ligde 5.olarak 1. Lige çıkmak için play-off oynamaya hak kazandı. Fakat play-off çeyrek finalinde Alanyaspor’a elenerek bu şansını kaybetti.

Fotoğraftaki harita DİYARBAKIR şehrine AMED adının ERMENİCE tanım olduğunu göstermektedir.

MELİKAHMET TURAN SİPORUN AMEDSİPOR OLARAK DEĞİŞİMİ
28 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Cep Sinemasında gerçekleştirilen kongrede Amedspor olarak isim değiştirdi. TFF ilk başta, aynı adla başka bir futbol takımı kurulduğu için ve TFF kanunlarına göre aynı adın kullanılması yasak olduğu için, bu ad değişikliğini kabul etmemişti. Ancak takım, adını Amed Sportif Faaliyetler Kulübü olarak değiştirince, TFF bu yeni adı kabul ettiğini bildirdi. Takımın renkleri yeşil-kırmızı-beyaz olarak değiştirildi, ve yeni armasındaki sarı renk ise beyaz renk ile değiştirildi.
2015-2016 sezonunda Türkiye Kupasında çeyrek finale kaldı. Çeyrek finalde Fenerbahçe’ye elendi. Amed Sportif Faaliyetler-Fatih Karagümrük maçında yaşanan “çirkin ve kötü tezahürat” nedeniyle PFDK’nin kulübe verdiği 4.000 TL ceza taraftarların aralarında topladıkları parayla ödendi.
Takımın adının Diyarbakırspor olarak değiştirilmesi yönündeki isteklere de taraftar grupları tepki gösterdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Cumali Atilla’nın kulübün yardım alabilmesi için Amed Sportif Faaliyetler’in isminin değiştirilmesi gerektiğini iletmesi ve ‘Bizden destek almak istiyorsanız bizim de kulübün içinde söz hakkımız olması gerek’ demesi üzerine, “Amed adının Diyarbakır’ın eski isimlerinden biri olduğu, milletvekilleri tutuklandıktan ve belediyelere kayyım atandıktan sonra Kürt halkının elinde kalan tek resmi kurumun Amed Sportif Faaliyetler olduğu ve bunun da alınmak istediği” belirtildi. Tribün liderleri de, daha önce ismi Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor iken maçları yüz taraftarın bile izlemediğini, Amed Sportif Faaliyetler ismini almasının bölgedeki ve yurt dışındaki Kürtleri heyecanlandırdığını ifade etti.
2018-19 2. Lig Beyaz grupta yer alan Amed Sertaç Küçükbayrak ile başladığı sezonda 15. haftanın ardından Recep Bayık yönetiminde ligde mücadele etti. 34 maçta 14 galibiyet, 7 beraberlik ve 13 mağlubiyet aldı. 49 puan toplayarak grubunu 8. tamamladı.
5 Mart 2023 tarihinde oynanan Bursaspor maçı öncesi sahaya çıkan Amedspor oyuncularına saldırıldı ve bazı Bursasporlu taraftarlar, “Beyaz Toros” fotoğrafları ile “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın pankartlarını açtı. HDP konuyla ilgili “Bursa’da Amedspor’a yapılan ırkçı saldırıları kınıyoruz. 90’ların katilleri, JİTEM artıklarının ruhunun gezdiği atmosfer ne Amedspor’u engelleyebilecek ne de barış umudunu bitirebilecek. Sorumlulardan hukuk önünde hesap sorulmalıdır. Biz faşizme karşı diz çökmeyecek milyonlarız,” açıklamasını yaptı. Diyarbakır Barosu, maçta yaşananlarla ilgili yaptığı suç duyurusunda halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, hakaret ve görevi kötüye kullanma suçlarının işlendiğini belirtti.

DİYARBEKİR TARİHİ HARİTALARDA AMED OLARAK GÖSTERİLMEMİŞTİR…

BU TARİH TÜRKİYE SİYASET TARİHİNİN DE GÖSTERGESİDİR
MİLLİ BİR DEVLETİN YILLAR İTİBARIYLA NASIL SİYASETEN ÇÖKELTİLDİĞİNİ GÖSTERMEKTEDİR.
BİR BÖLGEDE SİPOR MAKSATLI BAŞLAYIP SİYASİ SOPA HALİNE GELEN HAREKET.. MİLLİ ÇÖKÜŞÜN TARİHİ GÖSTERGESİDİR.
.
.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi