Osmanlı’da Osmanlı’yı katleden bir İngiliz cellatı; Kürt Nemrut Mustafa Paşa 1919

Süleymaniye de eski Toprak sahibi bir ailede doğdu ve İstanbul’da Mekteb-i Harbiye’ye girdi. Bilbaz Kürt Kabilesindendir.

Trablusgarp Savaşında ve Balkan Savaşlarında Mirliva rütbesi ile Üçüncü Orduyu komuta ediyordu ayrıca Bursada Vali Yardımcılığı yapıyordu.

İngilizlerin 1919 da kurduğu Osmanlı Askeri Mahkemesine başkan yapılmış, Ermeni, Süryani ve Rum Kırımından dolayı, Talat Paşayı, Enver Paşayı ve Cemal Paşayı ve bütün erkanını ölüme mahkûm etmiştir.
Hiç suçlu olmayan Enver paşa Milliyetçi askerlerini Maltaya sürgün etmiştir.
.
Papazlar, Patrikler, İşgalciler idam listeleri vermiş Kürt Nemrut Mustafa Paşa İstanbul Üniversitesi önünde Beyazıt Meydanında kurulan idam sehpalarında haksız yere nice vatanseverler asmıştır.


.
Vanda Ermeniler bir gecede 60 bin Türkü öldürürler , Van jandarma yüzbaşısı Kazım Özalpi ararlar bulamazlar ve ermeni katiller yargılanmaz, ama sırf orda görevli olduğu için Kazım Özalp Kürt Nemrut Mustafa Paşa divanı tarafından gıyabında ölüme mahkum edilir.
İdam edilenlerin hepsi Türk’tür, hepsi vatansever’dir
.
İngilizlerin İstanbul’u terk etmesi ile yetkililer tarafından tutuklanmıştır, fakat Büyük Britanya(İngiliz) Büyükelçiliğinin araya girmesi ile salıverilmiştir. Arkasında bıraktığı, İstanbul’daki sarayı Mustafa Kemal yanlıları tarafından teslim alınmıştır.

1919- 1920 Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok çok önemli bir tarihi sayfa..NEDEN MALTA’YA SÜRÜLDÜLER ??? .!!!…Malta sürgünleri.

1919- 1920 Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok çok önemli bir tarihi sayfa..NEDEN MALTA’YA SÜRÜLDÜLER ??? .!!!…Malta sürgünleri.

https://tr.wikipedi0.org/wiki/Mustafa_Yamulki

İşbirlikçi Nemrut Mustafa Paşa ve Divanı

 

Hakkında Türk Bilimi