Tatlı, Sert, Sulu ve Dayanıklı, kalbinizin dostu Amasya elması

Bir elmada en sevilen özellikler; tatlı sert sulu ve dayanıklı olmasıdır, işte bütün bu özellikler Amasya elmasında olan özelliklerdir, bununla da kalmaz sağlık için son derece faydalıdır.

Türkiye sınırları içinde Amasya yöresinde meşhur olan bir elma türüdür. Amasya Vadisi elmaya farklı bir tat ve koku veriyor. Amasya Misket elmasının bir özelliği olarak bir yıl meyve veren ağacın diğer yıl meyve verimi düşmektedir. Genellikle bir tarafı kırmızı, diğer tarafı sarı ile yeşilimsi bir renktedir. İnce bir kabuk yapısına ,hoş bir kokuya ve güzel bir tada sahiptir. Sert ve dayanıklıdır. Amasya elması ağaçlarının meyve verme süreleri iyi bakıldığında 10 ile 20 yıl arasında değişmektedir. Misket elmasını diğerlerinden ayırt etmek için ortadan kesildiğinde iç kısmında yıldız işaretini görebiliriz. Amasya elması genellikle yeşil kırmızı tonlarında olur.
.

Raf ömrü en uzun elmadır, buzdolabı sebzeliğinde aylarca bozulmaz, serin olarak buzdolabından tüketildiğinde dalından yeni kopmuş tazeliği verir, çünkü yetiştiği ilkim sert iklimdir, uzun süre soğuk hava depolarında bekletilebilir.

.
Antioksidan etkisiyle insan vücudunda yaşlanmaya karşı koruma sağlıyor. Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek okulunda yapılan ‘Amasya elmasının 2014 yılındaki antioksidan ve anti mikro bakteriyel aktivitesi’nin tespiti’ adlı proje çalışması sonuçlarına göre, içeriğindeki demir, protein, C ve E vitamini ile birçok hastalığa karşı kalkan görevi gören elma suyunun, antioksidan özelliği sayesinde oksidatif stresi engellediği, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu, içerdiği mineraller sayesinde yaşlanmaya karşı koruma sağladığı bildirildi.Yrd. Doç. Dr. Melek Gül En önemli antioksidanlar A, C, E vitaminleri ve Selenyum’ açıklamasını yapmıştır.
.
Amasya elmasının içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını düzenlediği, adalelerin kasılmasını önlediği, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırdığı, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kolesterol düşürücü etkisi de olduğu belirtildi.

.

Amasya elması Amasya gibi özel yaşam alanına sahip bir elmadır, bu elmaya bu özelliği veren Amasya iklimidir. İki yılda bir verim alınması nedeniyle Amasya’daki üreticiler bu özel ürünü terk etmektedirler, fakat piyasa fiyatı diğer elmaların iki katına satılmakta ve Amasya’da diğer elma türleri üreticinin elinde çürümektedir, çok dayanıklı, sağlıklı ve yüksek fiyatlı Amasya elması değeri bilinmeden yok olma tehlikesin ile karşı karşıyadır.

 

Hakkında Türk Bilimi