Türkiye’de “satan kazanıyor” ile başlayıp “tutan kazanıyor” ile biten ekonomik devir…

Türkiye son yıllarda devlet sanayi kuruluşlarını sağlıklı işlemiyor diyerek, sağlıklı işleyiş oluşturmak yerinse sat kurtul ekonomisi başlatarak devlet şirketlerini satmaya başlamış halen büyük kısmı satılan bu satışlar halen devam etmektedir
Türkiye bu satışlar ile milli sanayisini de satmıştır….
Milli sanayisi satılmış çorak, üretemeyen ve gün geçtikçe dışarıdan daha çok mal alan Türk malı üretimlere destek vermek yerine dış alımlar ile yerli üreticinin karşısına çıkan ve en sonunda çöken halkın satmanın sürekli zarar etmesini oluşturan bir dönem yaşanır hale gelmiştir..

Üretici malını satarak kazanç sağlayan iş-ekonomi sistemidir, fakat öyle bir zaman oluşmuştur ki, üreten ve ticaretini yapan malını sattığında yerine daha fazla maliyet ile yenisini oluşturabiliyor..
Bu durumda üretmeyen üretici ve malını satmayan satıcı kar eder duruma gelmiştir..

Türkiye’nin geldiği durum içler acısıdır
“Her şeyi babalar gibi satacağım” diyen maliye bakanı ölmüştür,, onun oluşturduğu sistem de ölmüştür, zaten en başında ölü doğmuştur….

Ham madde üretmeyen, ham maddesini işlemeden satan, hele bedavaya satan ülke veya birey vatandaş nasıl yaşamını sürdürebilir…

Milli ekonomi bir an önce milli şekline tekrar dönmediği sürece bu çöküş devam edecektir…
Bunun başlama noktası “Milli ant” acil uygulanmalıdır, milli ant “Türküm, doğruyum, çalışkanım” diye başlar…

İnsanlar milli düşüncelerinden koparıldığında kendi özüne dönemez
Milli oluşum, milli varlığı, milli varlık milli devleti, milli devlet gücü tensil eder…
.
.

BASINDAKİ EKONOMİ HABERLERİ:

Konya Tarım Fuarı’nda yaşadığım bir diyalog, Türkiye’de ekonominin geldiği durumun özeti oldu. Üretici, ürettiği ürünü satmak istemiyor….

https://www.facebook.com/watch/?v=509306447429523
.

“Şu anda hiçbir şekilde piyasada ürün bulamıyoruz. Kimse ürünü elinden çıkartmak istemiyor çünkü bir gün sonra zarar edebilir. Stoğunu bitirip yeniden ürün alsa, kur yükseldiği için daha pahalıya alabilir.”

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45205566
.

‘Beklenti enflasyonu’ fiyatlama mekanizmasını bozarken, vadeli kontratlar peşine döndü. Artık vade isteyenlere dövizli kontrat yapılıyor.

https://www.dunya.com/ekonomi/carsi-karisti-hammadde-bulunamiyor-haberi-640575
.
.

Millet, Milliyet, Milli ve Milliyetçilik

Millet, Milliyet, Milli ve Milliyetçilik

.

Kuruş kuruluş’tur

Kuruş kuruluş’tur

.

AHİ EVRAN (d.1171-ö.12 Nisan 1261) BİR İMPARATORLUĞUN TEMEL TAŞI VE KAYBEDİLEN EN DEĞERLİ TOPLUM KURALI; TÜRKLERDE “BİLİM, SANAT VE ERDEMİ YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GETİREN BİR KURUM OLARAK AHİLİK”

AHİ EVRAN (d.1171-ö.12 Nisan 1261) BİR İMPARATORLUĞUN TEMEL TAŞI VE KAYBEDİLEN EN DEĞERLİ TOPLUM KURALI; TÜRKLERDE “BİLİM, SANAT VE ERDEMİ YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GETİREN BİR KURUM OLARAK AHİLİK”

.

Hakkında Türk Bilimi