ev / genel / TÜRK NEDİR, TÜRKİYE NEDİR…

TÜRK NEDİR, TÜRKİYE NEDİR…

Türk; millettir, birçok coğrafyada yaşayan topluluktur..
Türkiye; Mustafa Kemal’in kurduğu Anadolu ve Trakya topraklarında kurulmuş Türklerin yaşadığı devlet ve yerdir..
Türkiye yeni siyasi tanımlarda sadece bir “coğrafya” olarak tanımlanmaya başlamıştır.. bu tanımlamayı “hem yabancılar hem de Türkiye’yi yönetenler” kullanmaya başlamışlardır.
Öyle ki Türksüz Türkiye tanımlaması dahi yapılmaktadır.. yazar Jared Diamond; Tüfek, Mikrop ve çelik kitabında Türkiye’ye bir çok açıdan övgüler yağdırmaktadır….! yazar Türkiye tanımlarında Türkiye coğrafyasının batı kültürünü oluşturduğunu, hatta dünya kültürünü oluşturduğunu yazmış ve kitabı çok rağbet görmüştür… benzer örnekler çoğaltılabilir.
Jared Diamond Türkiye coğrafyasının batı dillerinin kütüğü olduğunu ve dünyanın tarım kültürünün de kütüğü olduğunu yazmıştır fakat… kitabında hiç Türk’ten bahsetmemiştir… kitabı okuduğumda içerisinde Türk sahipliği bulamadım. halbuki Mustafa Kemal bu toprakların binlerce yıllık sahiplerinin Türk olduğunu defalarca dile getirmiştir, bulunan antik eserler de bunu doğrulamaktadır.. ve özellikle Atatürk ve sonrası 60 yılda özellikle, “Türkiye Türklerindir” diye her yerde yazılar görmek mümkündür.

Bu tanımlamaları yapanların niyetleri, sanki Türkiye Türklerin değil bizimdir… şeklinde okunabilir..
Türk yerine Türkiyeli demek yeni tanımlama olmuştur.. “Ne Mutlu Türküm” demek adeta suç sayılmaktadır…

Türkiye Cumhuriyetinin mirasçıları Türkler….
Atalardan miras kalan Türk milletine ve Türk ülkesine sahip çıkmak her Türkün birinci görevidir..
Türklerin ana dilleri Türkçe’ye sahip çıkması birinci görevidir, Sanki moda haline gelen “İngilizce dünya dili” söylemleri bir milletin ve bir devletin yıkımının hareketidir.

HEM DÜNYA İNSANLARININ, HEM TÜRKİYE YÖNETİCİLERİNİN, HEM DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ TÜRK VATANDAŞLARININ KUTLU VE ÇOK ÇOK DEĞERLİ MİRASINA SAHİP ÇIKMAK ATALARINDAN KALAN BORÇLARIDIR..
.
.
.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi