ev / genel / 1382-ÇİN TARİHİNDE KÖLEMEN BİR UYGUR TÜRKÜ KAŞİF AMİRAL-CENK-(CENGO) -Hanyu Pinyin: Zhèng Hé; Wade-Giles: Cheng Ho

1382-ÇİN TARİHİNDE KÖLEMEN BİR UYGUR TÜRKÜ KAŞİF AMİRAL-CENK-(CENGO) -Hanyu Pinyin: Zhèng Hé; Wade-Giles: Cheng Ho

.
CENK (Zheng He) daha küçükken, 1382 senesinde Moğol Yuan Hanedanlığı egemenliğindeki Yunnan Ming Hanedanlığı tarafından işgal edilmiştir.

Tutsak alınıp, o dönemdeki diğer çocuk tutsaklara yapıldığı gibi, hadım edilmiş ve İmparatorluğun hizmetlilerinden birisi olmuştur.

Nanjing Taixue’de (Merkezi İmparatorluk Koleji) eğitim görür, prens Zhu Di’nin hizmetinde görevlendirilir.
Zhu Di’nin 1402 senesinde Yonglo İmparatoru olmasıyla sonuçlanan İmparator Jianwen’e karşı yapılan Yonglo ayaklanmasında önemli bir başarı yakalamıştır.
Bu dönemdeki askeri başarılarından ötürü Zhu Di tarafından Zheng He ismi verilmiştir. Başarıları onu amiralliğe yükseltti

       MEZARI
BU MEZARDA OLMADIĞI MEZARININ SEMBOLİK OLDUĞU SÖYLENMEKTEDİR
.

Seyyid Ajall Shams el-Din Ömer el-Buhari (1211–1279) Moğol Yuan Hanedanı tarafından atanan Yunnan ilk il valisi.

.
Modern Yunnan Eyaletinde 1371’de doğmuştur. Hui kökenli Zheng He’nın asıl ismi Ma Sanbao (馬 三保) idi. İslamı benimsemiş Semur sınıfındandı.
Yunnan’ın ünlü valisi, bugünkü Özbekistan sınırları içindeki Buhara’dan Seyyid Eclel Şems el-Din Ömer’in altıncı kuşaktan torunudur.
Soyismi olan “Ma” Şems el-Din’in beşinci oğlu Masuh’dan gelmektedir.
Hem babası Mir Tekin hem de dedesi Keramettin Mekke’ye hac yapmaya gitmiştir; onların bu uzak yerlere yaptıkları seyahatlerine dair anılarını dinlemiş olduğuna şüphe yoktur.

.


ÖZELLİKLE GEMİSİN O DÖNEMDEKİ KAŞİFLERİN GEMİLERİNDEN ÇOK DAHA BÜYÜK OLDUĞU BİLİNİR.

AMİRALİN GEMİSİ 122 METREDİR
AYNİ DÖNEMDEKİ KAŞİF VASKODÖ GAMA NIN GEMİSİ 23 METREDİR

Çin Baochuan (Zheng O Hazine Gemisi)
1405 – 1433 yılları arasında Ming imparatoru Yongle’nin (Zhui Di’den önce) adanmışlığı altında, devasa bir Çin Hazine Filosu, Çin’den Hindistan üzerinden Doğu Afrika’ya doğru denizlere doğru yola çıktı. 300 gemi ve 27000 adam Amiral Zheng He’nin (Zhen He, Cheng Ho) komutası altındaydı, aralarında 200’den fazla uzunluğa sahip olan, Hazine Gemileri (Baochuan), yani Columbus’un Santa Maria uzunluğunun iki katıydı. Bazı kaynaklar bile 400’lük boy ve 9 adet direk olduğunu iddia etse de henüz kanıtlanmamıştır ve ahşaptan inşa edilen büyük gemilerin yapıları konusunda hiç bir şekilde denize elverişli olmaları halinde bu durum ikiye katlanabilir. Ming Hanedanlığı’ndan elde edilen arkeolojik bulgular, Zheng’ın Avustralya ve Güney Amerika’yı keşfettiğini gösteriyor.

I thought this had been requested already, but I can’t find the post.
The Chinese Baochuan (Zheng He’s Treasure Ship)
From 1405 – 1433, under the regency of Ming emperor Yongle (before Zhui Di), a gigantic chinese Treasure Fleet sailed along the coasts from China via India to East Africa. 300 ships and 27000 men were under the command of Admiral Zheng He (Zhen He, Cheng Ho), among them several Treasure Ships (Baochuan), of about 200´ lenght, i.e. double the length of Columbus´ Santa Maria. Some sources even claim 400´ length and 9 masts, but that is yet unproven and it is doubtable if such big ships built out of wooden could be seaworthy at all regarding their structure. Archaeological findings from the Ming Dynasty indicate that Zheng He may even have discovered Australia and South America. Zheng-He was Muslim and his muslim name San Bao and his 7 voyages indicate that he may deliver the historic background for the tales around Sindbad the Sailor (Sindbad the Seafarer).
DAHA FAZLA RESİM;http://forums.civfanatics.com/showthread.php?t=157708&page=84
Bu yüzden birçok deniz aşırı ülkeye Keşifler yapmıştır.

.
Bu keşiflerde birde Dünya Haritası oluşturmuştur. Bu haritada Büyük Okyanus gösterilmiştir, Amiral Cenk’in çok büyük gemisinin bu okyanusu rahatça geçebileceği kesindir, haritadan da görüldüğü üzere Amiral Büyük Okyanusu bilmektedir, büyük ihtimaldir ki büyük okyanusa sefer yapmış olmalıdır, fakat amiralin batı yolculukları bilinmektedir çünkü ticaret batı ile yapılmaktadır.

AMİRAL CENK İN HARİTASI BU GÜNKÜ HARİTALAR GİBİ ÇOK MÜKEMMEL BİR BİLGİYE SAHİPTİR.

Seyahatları
http://scripters.ning.com/forum/topics/admiral-zhang-headmiral-cheng?commentId=2386880%3AComment%3A393842&xg_source=activity
Sumatra,
Malakka,
Cava Adası,
Seylan,
Hindistan,
Amerika kıtaları (kanıtlanmamıştır),
İran,
Arap Körfezi,
Arabistan,
Kızıldeniz – Mısır’a kadar kuzeyi,
Afrika – Mozambik Kanalı’na kadar güneyi,
Tayvan (yedi kez).

Zheng He, 1405’ten 1433’e kadar, Hindistan ve Afrika’ya 1000’den fazla asker ve mürettebatla 7 sefer gerçekleştirdi. Büyük kaşif. Yolları tarihe gizlendi ve kayıtlar yandı. “Zheng He” ve seferleri 1930’da keşfedildi.

Alman ZDF televizyonunda Amiral Cenk belgeseli

http://www.youtube.com/watch?v=Zhqx2uomAT0

.

Amiral Cenk’in dünya haritası, bu haritada Amerika kıtası gösterilmiştir, Amiral Cenk Amerika’ya gitmiş olması muhtemeldir, kullandığı gemi 120 metredir, kullandığı harita günümüz dünya haritalarına çok yakın çizilmiştir.

1490 Martellus dünya haritasında Amerika yoktur, bu önemli belge batının 1500 lü yıllarda bilimde ne kadar geri kalmış olduğunu göstermektedir, 1500 lü tarihlerde Avrupa’da Marko Polo dışında okyanus gezisi yoktur, o gezi Çin devletinin katkıları ile yapılmıştır.

 

Hakkında antikor