ev / genel / Çağa damgasını vuran Türk; Erdal Arıkan ve Polar kod (kodlama teorisi)

Çağa damgasını vuran Türk; Erdal Arıkan ve Polar kod (kodlama teorisi)

1981 yılında Arıkan Elektrik Mühendisliği lisans derecesini California Institute of Technology’den almıştır. MS ve doktora derecelerini bitirdi.
1982 ve 1985’te Massachusetts Institute of Technology’de Elektrik Mühendisliği üzerine çalışmalar yaptı.
Akademik arkaplan
Arıkan , Türkiye’ye dönmeden önce Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yaptı .
1987 yılında Bilkent Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak katıldı.
2008’de Shannon’un kanal kapasitesi probleminin çözümü için matematiksel bir temel sağlayan bir kodlama sistemi olan kutupsal kodları icat etti .
Ocak 2015’te California Üniversitesi’nde Simons Enstitüsü Bilgi Kuramı Eğitim Kampı’nda verilen konuyla ilgili üç oturumlu bir konferans , Berkeley YouTube’da mevcut.
Ders ayrıca, Arıkan’ın sunumunda kullanılan slaytları içeren Simons Enstitüsü web sayfasında da yer aldı.
Arıkan bir IEEE Üyesidir ve 2014-2015 için IEEE Seçkin Öğretim Görevlisi seçildi.

Ödüller:
2010 yılında , iletişim kanallarının kapasitesine daha uygun bir oranda bilgi gönderen kodlama şemalarının oluşturulmasına ilişkin bir sorunun çözümü için IEEE Bilgi Teorisi Toplum Raporu Ödülü ve Sedat Simavi Bilim Ödülü’nü aldı. Bilgi teorisi alanı ilk kez 1948’de Claude Shannon tarafından kurulduğundan bu yana sorun çözülmeden kaldı.
2011’de Kadir Has Başarı Ödülü’ne layık görüldü .
2012’de IEEE üyesi seçildi.
2013 yılında polar kodlama alanındaki çalışmaları için IEEE WRG Baker Ödülü’nü aldı .
2018’de Arıkan, “bilgi ve iletişim teorisine, özellikle kutup kodlarının ve kutuplaşma tekniklerinin keşfedilmesine katkılarından dolayı” IEEE Richard W. Hamming Ödülü’nü almaya seçildi .
Huawei , Arıkan’a Temmuz 2018’de “iletişim teknolojisinin gelişimine olan katkısı” nı tanıtan özel bir ödül verdi. Madalya “yeni iletişim teknolojisinin dünyayı ilerletmek için önemini” sembolize ediyor. “Mühendisler olarak” Arıkan kabul konuşmasında “Fikirlerimizin gerçeğe dönüşmesini görmekten daha büyük bir ödül yok” dedi.
2019 Claude E. Shannon Ödülü ile onurlandırılacağı açıklandı .

Erdal Arıkan (1958 doğumlu) bir olan Türk Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde profesör Bilkent Üniversitesi , Ankara , Türkiye . Arıkan, 2013 yılında IEEE WRG Baker Ödülünü , bilgi teorisine katkılarından, özellikle de kutup kodlaması geliştirmesinden dolayı aldı . Aralık 2017’de 2018 Richard W. Hamming Madalyası ile onurlandırıldı . 2018 Haziran’ında Shannon Ödülü’nü aldı .
.
https://en.wikipedi0.org/wiki/Erdal_Arıkan
.

Polar kod (kodlama teorisi)

Gelen bilgi teorisi , bir kutup kod bir olan doğrusal blok hata düzeltme kodu . Kod yapısı, fiziksel kanalı sanal dış kanallara dönüştüren kısa bir çekirdek kodunun çoklu özyinelemeli birleşimine dayanır. Özyineleme sayısı büyüdüğünde, sanal kanallar ya yüksek güvenilirliğe ya da düşük güvenilirliğe sahip olma eğilimindedir (başka bir deyişle, kutuplaşır) ve veri bitleri en güvenilir kanallara tahsis edilir. Polar kodları tarafından tarif edilmiştir Erdal Arıkan 2009 yılında, bu bit bazında çok aşamalı kod çözümü için daha önceki bir optimize edilmiş koda karşılık geldiğini gösteren çalışma vardır bir kodun Norbert Stolte ile değerlendirildi. [4] Simetrik ikili giriş, ayrık, hafızaya alınamayan kanallar (B-DMC)için kanal kapasitesini polinom bağımlılığına göre aralıklı olarakelde etmek için açık bir yapıya sahip ilk koddur. Özellikle, kutup kodları mütevazı kodlama ve kod çözme karmaşıklığına sahiptir {\ displaystyle O (n \ logn)} O (n \ log n), birçok uygulama için onları çekici kılmaktadır. Ayrıca, genelleştirilmiş kutup kodlarının kodlama ve kod çözme enerji karmaşıklığı, iki boyutlu devrenin enerji tüketimi için temel alt sınırlarına bir {\ displaystyle O (n ^ {\ epsilon} polylog (n))} {\ displaystyle O (n ^ {\ epsilon} polylog (n))} herhangi bir faktör {\ displaystyle \ epsilon> 0} \ epsilon> 0.
.
Polar Kodları Simüle Etme
Kutup kodlarının bir simülasyon ortamını, MATLAB , C ++ gibi herhangi bir programlama dilinde uygulayabilirsiniz .
Tipik olarak bir kodlayıcı, kod çözücü, bir kanal ( AWGN , BSC , BEC gibi ) ve bir kod yapım modülünün modellenmesini içerir .
Bir dizi tanıtım videosu öğretmeni de dahil olmak üzere bir örnek MATLAB uygulaması mevcuttur.
Stolte ile Arikan’ın Polar kodlarının yapım ve kod çözme yöntemleri arasındaki denkliği simülasyonlarla doğrulandı.

Endüstriyel Uygulamalar
Endüstri uygulamaları için düşünmeden önce kutup yasalarının daha fazla araştırması gereken birçok husus var. Özellikle, kutup kodlarının özgün tasarımı, art arda iptal kod çözücüyle blok boyutları asimptotik olarak büyük olduğunda kapasiteye ulaşır. Bununla birlikte, endüstri uygulamalarının çalıştığı blok boyutlarında, art arda iptal işleminin performansı, LDPC ve Turbo gibi iyi tanımlanmış ve uygulanmış kodlama şemalarına kıyasla düşüktür . Polar performansı art arda iptal listesi kod çözme işlemiyle iyileştirilebilir, ancak gerçek uygulamalarda kullanılabilirliği hala çok düşük uygulama verimliliği nedeniyle sorgulanabilir.

Ekim 2016’da Huawei , 5G saha deneme testlerinde kanal kodlaması için Polar kodlarını kullanarak 27 Gbps elde ettiğini duyurdu . Geliştirmeler, kanal performansının şimdi belirli bir bant genişliği ve belirli bir gürültü seviyesi için çıtayı maksimum hıza ayarlayan Shannon sınırına olan boşluğu neredeyse kapattığı şekilde geliştirilmiştir.

Kasım 2016’da 3GPP , 5G NR (Yeni Radyo) arayüzü için eMBB (Gelişmiş Mobil Geniş Bant) kontrol kanalları için Polar kodları kabul etmeyi kabul etti. Aynı toplantıda 3GPP , ilgili veri kanalı için LDPC’yi kullanmayı kabul etti .
.
https://en.wikipedi0.org/wiki/Polar_code_(coding_theory)
.
5G , genel olarak geniş bantlı erişim sağlayan beşinci nesil hücresel ağ teknolojisi olarak görülmektedir .
https://en.wikipedi0.org/wiki/5G
.

.

.

.

Hakkında Türk Bilimi